Προς το περιεχόμενο

Καλώδια Sommer Cable XXL και μήκος


morello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

 

θέλω να πάρω 3 καλά καλώδια κιθάρας για performance και recording.

θέλω 3 γιατί στην περίπτωση recording παίρνω και το dry signal για re-amping αργότερα , οπότε έχω το καλώδιό μου στον splitter , το 2ο απο το splitter στον ενισχυτη , κ το 3ο απο το splitter στην κονσόλα.

 

Έχω βρει αυτά τα 2 καλώδια:

 

http://www.thomann.de/gb/sommer_cable_the_spirit_xxl_ins_30_as.htm

 

http://www.thomann.de/gb/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_30.htm

 

για τα οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα μέχρι τώρα

το θέμα μου είναι αξίζει να πάρω το καινούριο που έχει 7 ευρώ διαφορά? γιατί στα 3 βγαίνει ενα 20αρικο , η να πάω για το παλιό?

έχουν κάποια αισθητή διαφορά?

επίσης αν έπαιρνα τα 2 6μέτρα και το άλλο 3μέτρα θα χα κάποιο θέμα με signal loss?

 

ευχαριστώ πολυ

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καινουργιο και παλιο,η διαφορα τιμης οφειλεται στα jacks (τα HICON αν και εξισου καλα με τα Neutrik ειναι λιγο  πιο φθηνα και το καλωδιο με τα Neutrik εχει μια γωνια που ειναι ακριβη) ,τα ΚΑΛΩΔΙΑ ειναι ακριβως τα ιδια.

 

επίσης αν έπαιρνα τα 2 6μέτρα και το άλλο 3μέτρα θα χα κάποιο θέμα με signal loss?

 

δεν υπαρχει signal loss σε αυτες τις αποστασεις,ετσι κι αλλοιως το spliteer σου δεν εχει buffer?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νιώθω λίγο χαζός γιατι μόλις είδα αυτό που λες , οτι η μόνη διαφορά είναι τα jacks  ;D

splitter εχω το LEhle P-Split II

 

http://www.thomann.de/gb/lehle_psplit.htm

 

οπότε δεν θα έχω θέμα και με τα 6μετρα ε?

θα προτιμήσω τα straight μου αρέσουν πιο πολύ

 

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε δεν θα έχω θέμα και με τα 6μετρα ε?

 

οχι δεν θα εχεις ετσι κι αλλοιως ολο και καποιο buffer θα εχεις στην αλυσιδα (καποιο πεταλακι π.χ.)

 

το splitter σου παντως ΔΕΝ εχει buffer.

 

τωρα αν δεν εχεις κανενα buffer στην ηχητικη σου αλυσιδα κανε ενα πειραμα,συνεδεσε την κιθαρα σου ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον ενισχυτη με ενα 3μετρο καλωδιο και μετα με ενα 6μετρο αν ΟΝΤΩΣ ακους διαφορα παρε το πιο κοντο καλωδιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είχα σκοπό να το κάνω αυτό αυτές τις μέρες!

Και γενικά να πειραματιστώ με split/no split να δω τι διαφορά έχει στον ήχο.

 

Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου  με κάλυψες πλήρως :)

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα θες αποκλειστικά και μόνο για recording μπορείς να πάρεις και μικρότερου μήκους,

αν έχεις τη δυνατοτητα να πας κάπου και να τα χρησιμιποιήσεις λιγο να δεις αν σ' αρέσουν πραγματικα θα ταν το ιδανικότερο

 

έχει τύχει να το αγοράσω αυτό το καλώδιο μέτα από καλα λογια που δα εδω

αλλά να σου πω τη μαυρη αλήθεια δε μου αρέσαν καθόλου

 

εγω θα πρότεινα mogami(για μένα πολυ ανώτερα) ή και spectraflex,

τώρα που το θυμάμαι και τα klotz δεν ειν άσχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει τύχει να το αγοράσω αυτό το καλώδιο μέτα από καλα λογια που δα εδω

αλλά να σου πω τη μαυρη αλήθεια δε μου αρέσαν καθόλου

 

τι δεν σου αρεσε ακριβως?

 

το χαμηλο capacitance τους και ο εξαιρετικα διαυγης/ουδετερος ηχος τους ή η τεθωρακισμενη κατασκευη τους?  :)

 

εγω θα πρότεινα mogami(για μένα πολυ ανώτερα)

 

τo ιδιο capacitance (MONO αυτος ο παραγοντας επηρεαζει τον ηχο & καλωδια με 20-30 pf εχουν την ιδια συμπεριφορα)   εχουν με τα sommer & τον ιδιο "ηχο" πανω κατω

 

ή και spectraflex,

 

δεν μου αρεσουν καθολου,πολυ υψηλο capacitance & μπουκωμενος ηχος αν παιζεις με πολυ gain ισως σου αρεσει αυτο βεβαια

 

τώρα που το θυμάμαι και τα klotz δεν ειν άσχημα

 

τo ιδιο capacitance εχουν με τα sommer & τον ιδιο "ηχο" πανω κατω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τυγχανει τα μισα καλωδια που εχω να ειναι sommer xxl και τα αλλα μισα mogami 2524,μπορω να σου πω οτι και τα δυο ειναι εξαιρετικα,πολυ διαυγη και πολυ καλη κατασκευη.το μονο ''αρνητικο'' που μπορω να πω για τα sommer ειναι το υλικο τους εξωτερικα που ειναι σαν καουτσουκ και ''κολλαει'' οταν μπλεκεται μονο του.το mogami εχει τη κλασικη ''γυαλιστερη'' επιφανεια.και τα δυο μια χαρα καλωδια ειναι.ελπιζω να εγινα κατανοητος και να βοηθησα!

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστηρώς σαν μεταφορά σήματος (και όχι εν είδη "eq") το Klotz LaGrange είναι ελαφρά καλύτερο από το Sommer.

 

Το Sommer το χρησιμοποιώ χρόνια με Neutrik silent "παρατημένο" πάνω στην κάρτα ήχου και είναι μεγάλη ευκολία μιας δεν βγαίνει ποτέ από κει ακόμα και χωρίς όργανο (αφού είναι silent).

 

Το La Grange (με Neutrik -το ένα γωνία) το έχω πρόβες-live αλλά λόγω του ότι είμαι λίγο κινητικός, μου τη σπάει η ακαμψία του. Όπως και η ακαμψία του Lyric HG που ναι μεν είναι πάρα πολύ καλό καλώδιο αλλά υπερβολικά ακριβό (για να μην πω για τα VanDenHul Inspiration..... απλά ντροπή).

Κάνει (όπως και το LaGrange βέβαια) για να φτιάξετε και τα IC του στέρεό σας.

Hiend πινελιά και καλά....

 

Μην ξεχνάτε και τον ρόλο και των βυσμάτων αλλά και της καλής κόλλησης.

 

Τώρα βέβαια στη βαβούρα των προβάδικων και δη των liveάδικων, το καλό καλώδιο μας μάρανε αλλά τέλος πάντων......

Της κοντής ερασιτεχνικής ψ...ς, μας φταίγανε οι τρίχες.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου