Προς το περιεχόμενο

Windows VISTA, λαγοί και πετραχήλια


PCMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά το θέμα είναι ότι σε 1 χρόνο και αυτοί οι υπολογιστές παμφθηνοί θα είναι και λογικά πλέον τα προγράμματα θα είναι συμβατά. Ούτως ή άλλως μιας και το υπάρχων σύστημα με υπερκαλύπτει δεν σκοπεύω να το αλλάξω μόνο και μόνο επειδή βγήκε κάτι καινούριο!

Ιδίως στους υπολογιστές καλό είναι να περιμένουμε την ωρίμανση των νέων τεχνολογιών

 

Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω.

Εμείς που ξεκινήσαμε με Amiga και Atari για να φτιάχνουμε μουσική με τις νέες τεχνολογικές διευκολύνσεις που μας έδινε το midi, μας ενδιέφερε και επενδύαμε με τα χρόνια σε μουσικά προγράμματα. Oταν πλέον το PC απόκτησε φωνή μέσα απο τα windows, γιατί στις αρχές ο μόνος υπολογιστής που είχε και μάλιστα 4 φωνές ήταν η Amiga πήγαμε στο PC για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε το Cubase VST πού ήταν επανάσταση.

 

Θέλω να πώ ότι εάν η Steinberg βγάλει το υπερ-sequencer που θα χρειάζεται Vista και δεν θα μπορούμε να δουλέψουμε χωρίς αυτό τότε βλέπουμε. Για ρολογάκια στην οθόνη και περιστρεφόμενα windows δεν θα πάρω ούτε υπολογιστή καινούργιο ούτε software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα δεν μου φαίνεται να διαφωνούμε κάπου. Απλά αυτό που λέω είναι μην κρίνουμε κάτι που δεν έχουμε δει ακόμη (απλά στηριζόμενοι σε ράδιο αρβύλλες) ή δεν είναι πλήρως έτοιμο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν μου φαίνεται να διαφωνούμε κάπου. Απλά αυτό που λέω είναι μην κρίνουμε κάτι που δεν έχουμε δει ακόμη (απλά στηριζόμενοι σε ράδιο αρβύλλες) ή δεν είναι πλήρως έτοιμο.

 

Μα εγώ αυτό ακριβώς έκανα έκρινα αυτό που είδα. Τα Vista τα δούλεψα 15 ημέρες στο Laptop για να μπορώ να εκφέρω γνώμη και την γνώμη μου την είπα και στην Microsoft απο την οποία πήρα και την Beta tester έκδοση RC2 που όπως μου είπαν έτσι θα είναι τα Vista που θα κυκλοφορήσουν επίσημα τον Ιανουάριο του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ αυτό ακριβώς έκανα έκρινα αυτό που είδα. Τα Vista τα δούλεψα 15 ημέρες στο Laptop για να μπορώ να εκφέρω γνώμη και την γνώμη μου την είπα και στην Microsoft απο την οποία πήρα και την Beta tester έκδοση RC2 που όπως μου είπαν έτσι θα είναι τα Vista που θα κυκλοφορήσουν επίσημα τον Ιανουάριο του 2007.

 

Μα δεν συγκαταλέγεσαι αρβύλες (:D) !

Μακάρι βέβαια κι άλλοι να έκαναν αυτό που έκανες! απλώς αυτό που λέω είναι ότι είναι νωρίς καθώς ακόμη δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μηχανήματα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Boring Text Warning (BTW):

Όποιος βαριέται να διαβάσει ολόκληρο τον προβληματισμό μου, ας διαβάσει κατ ευθείαν την τελευταία παράγραφο που ειναι η περίληψη με άλλα λόγια.

 

 

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει όλα τα Windows και το MAC OS. Αυτό τον καιρό έχω στη δουλειά ένα PC με XP SP2 και ως προσωπικό ένα Powerbook G4 (1.67 GHz, 1 GB RAM), που το πηγαινοφέρνω σπίτι -γραφείο.

Έχω πληρώσει και την Intel και τη Microsoft και την Apple. Δεν μου χρωστάνε και δεν τους χρωστάω, και δεν είμαι υποστηρίζω κανέναν. ¶λλωστε είναι τουλάχιστο βλακώδες να είσαι "οπαδός" μιας εταιρείας (στην οποία δεν είσαι μέτοχος).

Όμως, μετά από 1.5 χρόνο παράλληλης καθημερινής χρήσης MAC OS και Windows έχω ουσιαστικά μεταφέρει το MAC ότι είναι δυνατόν και το PC (είναι υπολογιστικά ισχυρότερο από το MAC μου) το έχω μόνο για να τρέχω κάποια εξειδικευμένα προγράματα (π.χ. MATLAB). Μόνο έτσι (με την παράλληλη χρήση) καταλαβαίνεις πόσο αφιλόξενο και προβληματικό περιβάλλον είναι αυτό των widows. Για μένα είναι ξεκάθαρο. Η Microsoft δουλεύει (εδώ και αρκετά χρόνια) με συμβάσεις με μεγάλους οργανισμούς και με κατασκευαστές PC ώστε τα windows να έρχονται bundled με το PC.

Επίσης δουλεύει ελέγχοντας άλλες εταιρείες λογισμικού/device drivers κλπ.

Η δυσαρέσκεια του τελικού χρήστη δεν μπορεί να επηρρεάσει πλέον την πολιτική της και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αδιαφορεί πλήρως για τα προβλήματα των προϊόντων της.

Τα vista δεν πρόκειται να τα πάρω οικειοθελώς. Μόνο όταν κάποια στιγμή πάρω καινούριο PC όπου θα είναι ήδη εγκατεστημένα. Ασφαλώς και δεν περιμένω τίποτε καλύτερο. Για μένα, κάθε έκδοση είναι χειρότερη από την προηγούμενη. (Μη μου πείτε για μπλε οθόνες, μια φορά το χρόνο μου τύχαινε με οποιοδήποτε λειτουργικό....). Χειρότερη, γιατί θεωρώ ανεπίτρεπτο το γεγονός ότι σήμερα έχω ένα μηχανάκι με τη δεκαπλάσια συχνότητα επεξεργαστή και τη δεκαπλάσια μνήμη από αυτό που είχα το 2000, και το σημερινό να "πηγαίνει" τό ίδιο ή λίγο πιο αργά από εκείνο του 2000. Και τότε τις ίδιες δουλειές με σήμερα έκανα, εξίσου καλά με εξυπηρετούσε και προφανώς δεν είχα εξαντλήσει τα όρια των δυνατοτήτων του λογισμικού. Είναι προφανές ότι υπάρχει ένας κύκλος δημιουργίας πλασματικών αναγκών software/hardware για να κινείται η αγορά. Όλες οι εταιρείες το κάνουν (και είναι σε κάποιο βαθμό κίνητρο ανάπτυξης), αλλά το σύστημα intel-microsoft είναι ίσως το πλέον γλοιώδες καρτέλ. Σκεφτείτε το: Με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο, ο μέσος χρήστης υπολογιστών (ή ο εργοδότης του) αναγκάζεται να δώσει περίπου 300 Ευρώ το χρόνο στην κοινοπραξία, για κάθε PC που έχει σε λειτουργία ώστε να πάρει καινούριο πακέτο PC-Windows κάθε 3-4 χρόνια. Και το καινούριο πακέτο δεν προσφέρει τίποτε παραπάνω από το προηγούμενο (σκεφτείτε μία γραμματέα που γράφει επιστολές στο Word και περνάει δαπάνες στο Excel). Απλά το καινούριο σύστημα δεν σέρνεται όπως σερνόταν το παλιό. Το οποίο παλιό στην αρχή "πετούσε" και δεν πάλιωσε με κανέναν άλλο τρόπο παρά κάνοντάς του τα διαδοχικά Windows updates.

 

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

Θα αποφύγω τη Microsoft όσο μπορώ. ΟΚ, κάποια στιγμή θα τους πληρώσω, αλλά Vista δεν πληρώνω για να δώ τα παράθυρα να συμπεριφέρονται όπως στο MAC.

(Εν τω μεταξύ θα ψωνίζω από την Apple εκμεταλευόμενος την προσπάθεια της να μεγαλώσει το μερίδιο της στην αγορά φτιάχνοντας φιλικά και αξιόπιστα λειτουργικά κρατώντας τις τιμές χαμηλά και προσφέροντας updates προς το καλύτερο).

 

 

Θα αποφύγω λοιπόν τα Vista όσο μπορώ, γιατί -για να το πώ λαϊκά-, η Microsoft γίνεται κάτι σαν το ΤΕΒΕ. Μεγάλο, απρόσωπο και αδιάφορο για τον "πελάτη". Θέλεις -δε θέλεις το πληρώνεις. Ακόμα κι αν δεν σ' αρέσει, απλά το πληρώνεις (γιατί είσαι αναγκασμένος) και παράλληλα πας αλλού και ασφαλίζεσαι συμπληρωματικά.

 

 

Εννοείται ότι τώρα postάρω από το MAC :wink:[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boring Text Warning (BTW):]

 

 

 

Π. ¶λλωστε είναι τουλάχιστο βλακώδες να είσαι "οπαδός" μιας εταιρείας (στην οποία δεν είσαι μέτοχος).

 

Το θέμα είναι να μην θάβεις προτού δεις το όλο θέμα ολοκληρωμένο λες και είσαι στέλεχος αντίπαλης εταιρίας :wink: .

Υπομονή. Κοντός ψαλμός αλληλούια που λέει και ο father

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Το θέμα είναι να μην θάβεις προτού δεις το όλο θέμα ολοκληρωμένο λες και είσαι στέλεχος αντίπαλης εταιρίας :wink: .

Υπομονή. Κοντός ψαλμός αλληλούια που λέει και ο father

 

Έχεις δίκιο, δεν ξέρω πως πέρασε αυτό που έγραψα, αλλά πως να το πω...η αισιοδοξία μου είναι ιδιαίτερα συγκρατημένη (εως κολλημένη). :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο' date=' δεν ξέρω πως πέρασε αυτό που έγραψα, αλλά πως να το πω...η αισιοδοξία μου είναι ιδιαίτερα συγκρατημένη (εως κολλημένη). :wink:[/quote']

 

Καλά κατά βάθος ούτε κι εγώ περιμένω πολλά. ¶λλωστε όπως γράφω κάπου μάλλον θα μείνω για καιρό ακόμη με το τωρινό μου pc και το μικρό με τα linux :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Έχουν τεράστιες απαιτήσεις με αποτέλεσμα να γονατίζουν τον επεξεργαστή και να μην μπορείς να παίξεις ούτε το σκάκι που έχει στα Games.

Στο test που κάνει με άριστα το 10 δίνει στο Laptop 2.1 και σου λέει ότι είναι στο όριο για να τρέξει τα Vista.

 

Σε έπιασα αδιάβαστο ρε μπαγάσα !! :lol:

 

Το μέγιστο όριο στον δείκτη που αναφέρεις είναι το 6.4 όχι το δέκα !!

Επεισεις, το τελικό νούμερο είναι η βαθμολογία του πιο αργού υποσυστήματος του υπολογιστή .... Δισκος ...μνημη .. καρτα γραφικων ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου