Προς το περιεχόμενο

Blues Callin'


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα φρέσκο κομμάτι που προέκυψε μες στο περασμένο ΣΚ. Στο προηγούμενο, αρκετοί από εσάς μου "την είπατε" για τη μίξη/παραγωγή και με το δίκιο σας. Εδώ, έχω την εντύπωση ότι τα κατάφερα καλύτερα. Το τεμάχιον είναι ψιλοβαρύ (για τα δεδομένα μου πάντα) και ακούγεται δυνατά. Thank you in advance.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και δυνατο κομματι,παιξιμο κιθαρας/ηχος κουφετο,το ριφφ σκοτωνει.

 

Η φωνη ισως θελει λιγο στρωσιμο στα κουπλεδια,εκει που τραγουδας παρεα με το ριφφ,

στα ρεφρεν που ειναι φωναχτη γουσταρα πολυ.

Στα των τεχνικων λεπτομερειων δεν το κατεχω οπως ξες,τα βαθη παντως ειναι πιο κοντα στα γουστα μου αυτη τη φορα.

 

Για μια ακομη φορα,μπραβο ρε Σπυρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνη ισως θελει λιγο στρωσιμο στα κουπλεδια,εκει που τραγουδας παρεα με το ριφφ,

 

Ναι, κι εμένα εκεί μου έκανε κάτι, είναι και λίγο δύσκολο βέβαια να ακολουθήσει η φωνή αυτό το riff.

 

Το κομμάτι είναι super πάντως από πλευράς παιξιμάτων (σολάρα), ατμόσφαιρας κλπ.

 

Από τεχνικής άποψης ίσως οι κιθάρες να θέλουν λίγο "ξεκαθάρισμα" με panning.

(Να μην πέφτουν δλδ τα lead πάνω στο riff.)

 

Αναγνώρισα επίσης EZ Drummer 2.. (Όχι Elias Zaikos, αυτός είναι μόνο ένας δεν υπάρχει νούμερο 2.. ;D ;D)

 

Μπράβο Σπύρε!!  8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τεχνικής άποψης ίσως οι κιθάρες να θέλουν λίγο "ξεκαθάρισμα" με panning.

(Να μην πέφτουν δλδ τα lead πάνω στο riff.)

+1....  Δεν ξέρω Σπύρο αλλά όταν φωνάζεις, ή έστω, όταν τραγουδάς δυνατά, μ'αρέσει πολύ η φωνή σου, στα πιο χαμηλά έτσι κι έτσι ::).   Πολύ ωραίο άσμα που με λίγο περισότερο περιποίηση και προδέρμ θα απογειωθεί! Για τα παιξίματα δεν πέφτω στην λούμπα να μιλήσω και να κρίνω..... ::) :-X   Υ.Γ. Εάν δεν σου κάνει κόπο πες τίποτις για τον drummer, επειδής μου άρεσε πολύ..... :o   Να μαθαίνουμε κατιτίς κι εμείς οι άσχετοι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουπλε μου θυμησε πολύ το Miss you. :P

 

Και οντως καλυτερα να ανεβασεις τους τονους στα τραγουδια σου γιατι στα χαμηλα δεν...

 

Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργηδες και Φώτη έχετε δίκιο για τη φωνή. Ούτε εμένα μου πολυαρέσουν τα χαμηλά. Γιώργο Long, pan δεν κάνω ποτέ αν και ξέρω ότι έχει μεγάλη χρησιμότητα σε διάφορες καταστάσεις. Ο λόγος είναι ότι, ως γνωστόν σε αυτούς που με ξέρουν, από το ένα αυτί είμαι ημίκουφος οπότε οτιδήποτε πάει αριστερά, μου φαίνεται σα να πέφτει σε ένταση.

 

Εάν δεν σου κάνει κόπο πες τίποτις για τον drummer, επειδής μου άρεσε πολύ

 

Να σου πω ότι είναι ιδανικό software για τεμπέληδες όπως εγώ γιατί περιέχει πάρα πολλές λούπες και σε πολλά στυλ. Επίσης πανεύκολο στη χρήση. Το 2 δε έχει πολύ ανεβασμένη ποιότητα στα samples του. Fire away αν θες κι άλλες λεπτομέρειες.

 

Ανεβάζω και το wav αρχείο γιατί τώρα που το άκουγα, υπάρχει αρκετή διαφορά. Δηλαδή ένα compression που κάνει το SONAR όταν κάνει export σε mp3, δεύτερο compression του soundcloud, χάνονται αρκετά πράγματα.

 

https://app.box.com/s/id6wfuq8lj518jed2ge0sqztszv4z1xa

 

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρτάνη και Νέστορα με βάλατε και ξανάγραψα τη φωνή στο κουπλέ. Όχι σπουδαία πράγματα αλλά μια ψιλοβελτίωση έπεσε. Επίσης έφτιαξα και λίγο το fade out που ήταν απότομο στο αρχικό. Προς σύγκριση των δύο βερσιόν:

 

Στο αρχικό soundcloud link έχει ανέβει το καινούριο.

 

Εδώ το παλιό https://app.box.com/s/id6wfuq8lj518jed2ge0sqztszv4z1xa

 

Τώρα φωνάξτε με την ψυχή σας, δεν ξαναγράφω τίποτα.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου