Προς το περιεχόμενο

Les Paul Upgrade


alexios75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι ρε συ ολα γινονται...παντως αν δεν εχεις Fender με σκαφακια την κανεις ευκολοτερα τη δουλεια αλλα πρεπει να εισαι και λιγο ΤΕΡΑΣ οπως αυτα τα παλουκαρια

 

http://www.premierguitar.com/articles/5_Funk_Guitarists_You_Should_Know?page=1

 

αν δεν εισαι μια Fender σε βοηθαει περισσοτερο  :)

 

σε μια LP εγω αυτο που θα προτεινα ειναι push/pull pots που να κανουν τα πηνια καθε humbucker να ειναι συνδεδεμενα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ για χαμηλοτερο output & πιο πριμο ηχο (ποτε μου δεν μου αρεσαν οι split humbuckers) & μια out of phase συνδεση οταν παιζει ο πανω με τον κατω μαγνητη μαζι.

 

επισης 9αρες χορδες για να ειναι πιο σκαστος ο ηχος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε μια LP εγω αυτο που θα προτεινα ειναι push/pull pots που να κανουν τα πηνια καθε humbucker να ειναι συνδεδεμενα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ για χαμηλοτερο output & πιο πριμο ηχο (ποτε μου δεν μου αρεσαν οι split humbuckers) & μια out of phase συνδεση οταν παιζει ο πανω με τον κατω μαγνητη μαζι.

 

επισης 9αρες χορδες για να ειναι πιο σκαστος ο ηχος.

Συμφωνώ, και αντιπροτείνω, (αν θέλει να αλλάξει μαγνήτες) να κινηθεί πρός P-90s (dog ears).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stratocaster υπαρχει ηδη, απλώς είπα να πειραματιστώ με κατι καινουργιο  8). Προτεινόμενοι μαγνήτες για το ηχο που περιεγραψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stratocaster υπαρχει ηδη, απλώς είπα να πειραματιστώ με κατι καινουργιο  8). Προτεινόμενοι μαγνήτες για το ηχο που περιεγραψα?

Ρε συ έχεις Strat και μας βάζεις να ....  ;D ;D ;D ;D

Για μαγνήτες .... ο SF.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε μια LP εγω αυτο που θα προτεινα ειναι push/pull pots που να κανουν τα πηνια καθε humbucker να ειναι συνδεδεμενα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ για χαμηλοτερο output & πιο πριμο ηχο (ποτε μου δεν μου αρεσαν οι split humbuckers) & μια out of phase συνδεση οταν παιζει ο πανω με τον κατω μαγνητη μαζι.

 

επισης 9αρες χορδες για να ειναι πιο σκαστος ο ηχος.

 

Αυτό εχω κανει και γω και ερχομουν να το γραψω. Απλως το πως παιζει ενας διπλος ως τετοιος δεν ειναι απαραιτητα ενδειξη για το πως παιζει σε παραλληλη συνδεση. Επισης απ οτι καταλαβαινω πρεπει και τα δυο coils να δινουν παρεμφερες output. Επισης αν ειναι low output θα ειναι λιγο ψοφιος σε παραληλη συνδεση (καλώς ή κακώς).

 

Επισης το out of phase ειναι κορυφη και στη les paul απολυτα ελεγχομενο! Εγω εχω γυρισει μαγνητη μιας και ειχα αποφασισει πως το θελω μονιμα.

 

Κοιτα δλδ στην τελικη να παρεις μαγνητες με 4-conductors για να μπορεις να κανεις ολα τα παραπανω :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λεφτά (ή γνώσεις και υπομονή), κάνε ένα Jimmy Page wiring. Θα σου πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσεις την λειτουργία των push-pulls, αλλά δεν θα σου λείψει ποτέ κάποιος ήχος, αν βάλεις και τους κατάλληλους μαγνήτες βέβαια. Εγώ έχω ένα σετ διπλούς lipsticks, οι οποίοι ουσιαστικά είναι 2 μονοι πλαι-πλαι, οπότε σπλιταρισμένοι εχουν 100% ήχο μονοπήνιου.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχει ο superfunk. OK οι les paul ειναι σχετικα versatile κιθαρες, αλλα αν υπαρχει ενα ειδος στο οποιο δεν ενδεικνυται ειναι το funk-disco. Οχι οτι απαγορευεται να παιξεις funk με les paul, αλλα πας με porsche 911 στο ραλυ Ακροπολις?

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχει ο superfunk. OK οι les paul ειναι σχετικα versatile κιθαρες, αλλα αν υπαρχει ενα ειδος στο οποιο δεν ενδεικνυται ειναι το funk-disco. Οχι οτι απαγορευεται να παιξεις funk με les paul, αλλα πας με porsche 911 στο ραλυ Ακροπολις?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχει ο superfunk. OK οι les paul ειναι σχετικα versatile κιθαρες, αλλα αν υπαρχει ενα ειδος στο οποιο δεν ενδεικνυται ειναι το funk-disco. Οχι οτι απαγορευεται να παιξεις funk με les paul, αλλα πας με porsche 911 στο ραλυ Ακροπολις?

 

 

 

 

με πρόλαβαν

 

https://c1.staticflickr.com/3/2812/10462860455_51f3f97c9f_b.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου