Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα MIDI στο Performer 8.06


StavrosP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Μόλις γράφτηκα στο site και ακόμα δεν έχω εγκλιματιστεί... Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο υποκεφάλαιο με θέματα αποκλειστικά για χρήστες Mac ή αν τα θέματα είναι ανακατεμένα. Χρειάζομαι βοήθεια για σετάρισμα του Digital Performer και πληροφορίες για το Cubase 8. Και μια ερώτηση: μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον συγκεκριμένο χρήστη privately;

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλώς όρισες φίλε. Εδώ μπαινουμε κατευθείαν στο ψητό. Κάνε μια συγκεκριμένη ερώτηση για να πάρεις συγκεκριμένη απάντηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν! Το Performer το δούλευα παλιότερα, και τώρα, επειδή δεν μπόρεσα να συνεχίσω με Cubase, στο οποίο είχα μεταπηδήσει, το ξαναθυμήθηκα! Έχω λειτουργικό 10.10.5 (Yosemite) και Performer 8.06... Ενώ γράφεται κανονικά το midi, η εγγραφή (και το χρονόμετρο) μένουν ακίνητα, ενώ στην αναπαραγωγή ακούγεται κανονικά... και στο τέλος κάποιες φορές ακούγονται πολύ γρήγορα κάποιες νότες άσχετες... Το "κόλλημα" αυτό αποκλείεται να οφείλεται σε έλλειψη μνήμης (έχω 16GB)... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Τι θα πρέπει να ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρόβλημα σου δεν είναι το λειτουργικό αλλά πολύ πιθανόν το setup στο Performer ή στο controller.

Τι εννοείς "Ενώ γράφεται κανονικά το midi, η εγγραφή (και το χρονόμετρο) μένουν ακίνητα...";

 

Να ξέρεις πως τα δεδομένα του MIDI είναι τόσο μικρά που δεν επηρεάζουν καθόλου σχεδόν την επεξεργαστική ισχύ σου.

 

Αν καποιος άλλος χρησιμοποιεί Performer (εγω όχι) ίσως σε κατευθύνει στο setup των ρυθμίσεων. Αλλιώς κοίταξε το manual για default ρυθμίσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσω εντελώς από την αρχή και να βρω στην πορεία τι δημιουργεί το "κόλλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου