Προς το περιεχόμενο

ερωτηση σχετική με truss rod


riotshield

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν νομιζω να ειναι και μεγαλη η διαφορα.. :wink:

εγω απο το βιβλιο του Dan το εκλεψα.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς, μπορεί κάποιος να εξηγήσει επακριβώς τον λόγο για τον οποίο καμπυλώνουμε το ξύλο στον Ιάσωνα; Φοβάμαι μην πετάξω πατατιά γιατί τα έμπλεξα λίγο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς' date=' μπορεί κάποιος να εξηγήσει επακριβώς τον λόγο για τον οποίο καμπυλώνουμε το ξύλο στον Ιάσωνα; Φοβάμαι μην πετάξω πατατιά γιατί τα έμπλεξα λίγο![/quote']

 

Είναι πολύ απλό να το καταλάβεις, αν προσπαθήσεις να οραματιστείς πως ταλαντώνεται η χορδή όταν την χτυπάς. Από εκεί λοιπόν θα καταλάβεις ότι (δεδομένου ότι όλα τα τάστα έχουν το ίδιο ύψος... χμμμ... σχεδόν, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) περίπου στο κέντρο της ταστιέρας χρειάζεσαι λίγο περισσότερο 'χώρο' κίνησης της χορδής.

 

Μιλάμε για πολύ μικρά μεγέθη πάντως, που συνήθως δεν είναι αντιληπτά καν δια γυμνού οφθαλμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι ο λόγος είναι η ταλάντωση της χορδής (κάπως σαν την κίνηση από το σχοινάκι που έπαιζαν τα κοριτσάκια μικρά 8O ). Απλά έλεγα μην είναι και κάτι άλλο που μου διαφεύγει και εξ' αιτίας αυτού πετάξω κοτσάνα! :oops:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι ο λόγος είναι η ταλάντωση της χορδής (κάπως σαν την κίνηση από το σχοινάκι που έπαιζαν τα κοριτσάκια μικρά 8O ). Απλά έλεγα μην είναι και κάτι άλλο που μου διαφεύγει και εξ' αιτίας αυτού πετάξω κοτσάνα! :oops:

 

Έτσι, μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :lol: :lol:

 

Η εξαίρεση στα τάστα, μιας και το έφερε η κουβέντα, είναι γι'αυτά μετα το 10-12 που μερικές φορές 'χαμηλώνουν' λίγο περισσότερο (100στα του χιλιοστού, μην τρελλαθούμε), ώστε να είναι πιο καθαρές οι νότες ψηλά, ειδικά στα bend... και μην ξεχνάμε ότι είναι και πιο κοντά μεταξύ τους (οπότε και μεγαλύτερος ο κίνδυνος να 'χτυπήσει' η χορδή στο παραδίπλα τάστο καθώς ταλαντώνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου