Προς το περιεχόμενο

Pignose amp


gangster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς άποψη για τους φορητούς ενισχυτές της pignose;

 

Ειδικά για το 7-100, τούτο εδώ το πραματάκι δηλαδή:

 

7100_lg.jpg

 

Μου μπαίνουν ιδέες για ένα τέτοιο, μιας και δεν μπορώ να κουβαλάω τον Laney στην πατρική εστία :D κάθε φορά που έρχομαι για διακοπές. Ο ενισχυτής που έχω τώρα εδώ είναι ο παλιός μου drive 15, επιεικώς απαράδεκτος...

 

Μήπως ο pignose είναι καλή λύση; Δεν θέλω να έχω 10άδες ήχους, αλλά έναν αξιοπρεπή, σχετικά καθαρό ήχο. Με ενδιαφέρει και η έξοδος για ακουστικά η οποία δεν υπάρχει στον pig, αλλά μπορεί εύκολα να προστεθεί (απ' ότι διάβασα).

 

Περισσότερα εδώ:

http://www.pignoseamps.com/index.php

 

Power output: 5 watts

Speaker: 5"

Batteries: 6 AA batteries (not included)

AC Operation: Yes, with optional AC adapter (not included)

Dimensions: 6-1/4" x 5" x 9-1/2"

Weight: 6 lbs.

 

Στην Αμερική έχει γύρω στα 70 δολλάρια. Εδώ δεν έχω ιδέα αν και πόσο μπορώ να τον βρω... :roll: Αν χρειάζεται παραγγελία απ' το net, μπορεί να μου περάσει το GAS, αφού θα το σκεφτώ 2 και 3 φορες...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όλα τα μικρα και φορητα ενισχυτάκια που είχα για μενα εβγαζε τον καλύτερο ήχο...τα καθαρά του δεν τα θυμαμαι (μεσα '90 τον είχα) αλλά τα ημιβρώμικα και το od του (ψηλα το volume του) ηταν φανταστικά για το μεγεθος του... :D

 

Προσφατα ξανα-αγορασα έναν φορητο ενισχυτάκι για να το κουβαλάω παντου και παντα...

 

Οι λογοι που δεν αγόρασα τον συγκεκριμένο ήταν το μεγεθος του (ηθελα κατι να χωράει στο gigbag της κιθαρας) και το γεγονός οτι θελει ένα καρο μπαταρίες (δεν θυμαμαι την καταναλωση του)...

 

Μια φορά αδερφέ ειλικρινά πρεπει να τον ακουσεις...και να τον ακουσεις με ανοιχτό το κουτί, κλειστό, στην μέση... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά αδερφέ ειλικρινά πρεπει να τον ακουσεις...και να τον ακουσεις με ανοιχτό το κουτί' date=' κλειστό, στην μέση... :wink:[/quote']

 

Τον έχω ακούσει σε live! 8O Ακουστικό κατά βάση σετ, αλλά όποτε έμπαινε ηλεκτρική έπαιζε μέσω ενός τέτοιου (+μικρόφωνο εννοείται). Πολύ ωραίο μου ακούστηκε, αν και είχε και μερικά πεταλάκια μπροστά του.

 

Νομίζω πως όλα αυτά τα ενισχυτάκια παίρνουν 6 μπαταρίες ΑΑΑ.

 

Πάντως εμφανισιακά είναι καρά-vintage. 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλος ένας εδώ που τον είχε τα παλιά τα χρόνια!

 

Έχει απίστευτη πλάκα και mojo... βέβαια από ποικιλία ήχου...

 

Θα πρότεινα 2 ακόμα λύσεις, όχι κατ'ανάγκην καλύτερες, απλά να τις έχεις υπόψη σου:

 

1) Roland Microcube, θεϊκό μικρό ενισχυτάκι, με ανεξήγητα καλό ήχο για το λιλιπούτιο μέγεθός του. Βγαίνει και σε κόκκινο και άσπρο χρώμα τώρα, για πιο πολύ φιγούρα. 8)

 

2) Κάποια ιδιοκατασκευή βασισμένη στο κύκλωμα του Ruby (δες www.runoffgroove.com) σε συνδιασμό με ένα μικρό ηχειάκι από παλιό ραδιόφωνο. Μην ξαφνιάζεσαι, είναι δοκιμασμένη λύση και παίζει μια χαρά.

 

Ο Jam φτιάχνει κάτι τέτοια μικρά ενισχυτάκια, σε κούτες από CD (δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί το κύκλωμα που λέω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου