Προς το περιεχόμενο

synth software?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι ασχετος απο πληκτρα.

 

καποιες ερωτησεις

 

τι χρειαζεται απο software για να χρησημοποιω τα πληκτρα ως midi key και να εχω τους ηχους απο laptop?

 

κατεβασα ενα demo reacktor native instunents κανει?

 

επισης τα dll απο διαφορους ηχους που τα επιλολω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

stay heavy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα midi controller usb 2.0,το πόσες οκτάβες θα είναι αποφάσισε το μόνος σου.Εγώ για την ίδια δουλειά έχω το M-Audio keystation 49e και είμαι ευχαριστημένος.

Όταν θα το εγκαταστήσεις αυτό στον υπολογιστή σου το πρόγραμμα sequenser(Cubase,Nuedo κ.τ.λ) θα το αναγνωρίσει ως controller,αυτό θα το δείς όταν ανοιξεις ένα midi κανάλι,εκεί θα επιλέξεις το in να είναι αυτή η usb συσκευή.

Όσον αφορά τους ήχους εδώ υπάρχει πολύ ψωμί,μπορείς να κάνεις ένα "ντού" στο διαδύκτιο και να κατεβάσεις πολλά καλά VST softsynths.Το Reactor είναι ένα από τα καλά.

Όταν τα εγκαθιστάς αυτά το sequenser πρόγραμμα σου,την επόμενη φορά από την εγκατασταση,που θα το ανοίξεις θα το έχει βρεί ως VST instrument,στην επιλογή devices υπάρχει μία επιλογή που έχει ονομασία VST instruments εκεί επιλέγεις ποιό softsynth θες να χρησημοποιήσεις και κατόπιν το επιλέγεις και στο out του midi καναλιού.

Να θυμάσαι να έχεις το midi κανάλι πάντα οπλισμένο για να μπορείς να ακούς το softsynth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μία λίστα με softsynths:

 

Arturia:minimoog/CS-80/Moog modular/Arp 2600 V

 

Native Instruments:FM8/Absynth 3/B4 II

 

Rob Papen:Blue/Albino 3

 

Spectrsonic:Atmosphere/Stylus RMX/Trilogy

 

επίσης πιστεύω ότι και το Reason 3.0 της Propellerhead που ουσιαστικά είναι ένα virtual studio θα σου φανεί αρκετά χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry φίλε zephyrous για την παρέμβαση (που είναι και off-topic) αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε υπερβολές. Ο άνθρωπος δεν ξέρει καλά καλά τι είναι VST και του προτείνουμε να ξεκινήσει με Trilogy και Moog Modular;

 

Αφενός δεν θα μπορέσει καν να χρησιμοποιήσει στοιχειωδώς τα (πολύ καλά αλλά χαώδη) plug-ins που προτείνεις αφού δεν έχει τη γνώση, αφετέρου αν ξεκινήσει έτσι θα οδηγηθεί σίγουρα στην αλόγιστη συλλογή αμέτρητων πειρατικών προγραμμάτων που θα τον μπερδέψουν και θα φορτώσουν άσκοπα τον υπολογιστή του.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη φίλε otiparis5eyro (ωραίο nick), είναι καλύτερο να κατεβάσεις μερικά free plug-ins για να πάρεις μια πρώτη ιδέα του πράγματος και αυτή είναι μια καλή πηγή για να βρεις αρκετά. Αφού κάνεις τη βασική αρχή με κάποια εύκολα και κατανοητά προγράμματα και οταν θελήσεις κάτι παραπάνω, το ψάχνεις και για commercial λύσεις όπου πραγματικά χάνεται η μπάλα! :lol:

 

My two cents... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα μιας και ξεκίνησε με το Reactor...όπως και να 'χει θεωρώ καλύτερο να υπάρχουν στο "οπλοστάσιο" ποιοτηκά synths κι ας δουλεύεουν με τα presets μέχρι να κατανοήσεις τη λειτουργία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ανοίγεις μέσω του reaktor αλλά είτε από κάποιο daw (cubase, sonar, logic) και στην περίπτωση που είναι σε vst μορφή και με κάποιο vst host.

Στο reaktor ανοίγεις τα διάφορα ensembles, που έχεις δημιουργήσει με αυτό και με την μορφή vst, τα ανοίγεις μέσω κάποιου προγράμματος.

Πάντως από την στιγμή που είσαι καινούριος στο άθλημα, μακρυά από το reaktor. Θα απαγοητευτείς. Είναι πολύ απαιτητικό για τον χρήστη. Εκτός και αν παίζεις με τα έτοιμα όργανα, αλλά τότε ακυρώνεις τις ικανότητές του και το λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε.

Ξεκίνα με μερικά καλά free,που σου είπε και ο alchemist, που πολλά από αυτά είναι και καλύτερα και από πολλά εμπορικά, μάθε και μετά πας σε προγράμματα σαν το reaktor.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα μιας και ξεκίνησε με το Reactor...όπως και να 'χει θεωρώ καλύτερο να υπάρχουν στο "οπλοστάσιο" ποιοτηκά synths κι ας δουλεύεουν με τα presets μέχρι να κατανοήσεις τη λειτουργία τους.

Δεν είναι λογικό αυτό το "σκοτώνω κουνούπι με κανόνι" φίλε μου. Το ότι τυχαία (προφανώς) έπεσε στα χέρια του παιδιού το συγκεκριμένο πρόγραμμα, δεν είναι και λόγος να μπει κανείς στα άπατα χωρίς να ξέρει κολύμπι. Τέσπα, τη δική μου άποψη την είπα και πιο πριν...

 

Απλά φίλε otiparis5eyro, βρες πρώτα ποιό vst host θα δουλέψεις (ίσως και κάποιο από αυτά που είπε ο boukaw) και μετά βλέπεις και για τα άλλα. Απαραίτητη συνθήκη για να μην ταλαιπωρηθείς, σε οτιδήποτε επιλέξεις ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ MANUAL!!! :D :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να κατεβασεις απο το kvraudio.com τα top rated free vst...Εϊναι αρκετά καλά και συνήθως εύκολα στη χρηση...

 

Για να τα ανοιξεις αυτά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο host...

 

Σχεδόν όλα απο εδώ θα πρέπει να κάνουν...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν θες κάτι σε host απλώς να παίζεις με τα vst δες τον vsthost. Μπορείς να συνδυάσεις και vst μεταξύ τους όπως πχ 1 synth με μια σειρά από εφε κτλ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου