Προς το περιεχόμενο

X-minor Bass Covers


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίο (με τα λίγα λαθάκια του) και φοβερή επιλογή κομματιού, από τα αγαπημένα μου το είχα ηχογραφήσει κι εγώ στο παρελθόν. 8)

 

Well done!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο, με τι ηχογράφησες? daw/effects/κάρτα ήχου?

 

Αυτό που δε μου άρεσε στον ήχο της ρυθμικής σου, ήταν ότι τον βρήκα λίγο "στρογγυλό" και μουντό. Στη σόλο ήταν κοντά στο ορίτζιναλ αν και παρατήρησα ότι μετά το 4:12 έπεσε απότομα η ένταση. Εκεί στο 4:43 δεν κατάλαβα τι συνέβη ακριβώς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Το συγκεκριμένο με ταλαιπώρησε λόγω... βλακείας! Έχασα (βλ. διέγραψα κατά λάθος) αρκετά καλύτερα takes των ρυθμικών, έχασα τα περισσότερα ρυθμικά με την δεύτερη κιθάρα και μετά διέγραψα και τα ανάλογα βίντεο απ'την κάμερα, οπότε στο τέλος είχα ένα τουρλουμπούκι και πονοκέφαλο, οπότε το αποτέλεσμα είναι ότι έσωσα!

 

Τα ρυθμικά μου χάλασαν αρκετά με το reverb νομίζω. Χωρίς αυτό και με τον πιο "ξερό" Metallica ήχο ήταν πολύ "άδειο", μ'αυτό γέμιζε λιγάκι αλλά όπως είπες, "στρογγύλεψε".

Το θέμα με την ένταση του σόλο δεν έχω πραγματικά ιδέα τι είναι, τ'άκουσα πριν το mixdown και όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα κάτι. Πίστευα πως ήταν το automation του wah, αλλά εν τέλει μπα. Άγνωσται αι βουλαί...

 

Η ηχογράφηση είναι με τις κιθάρες καρφί σε μια Tascam 122 και στο cubase με GR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μπράβο. Αν και είναι ξεκάθαρο ότι και στις 2 περιπτώσεις είναι η ίδια ηχογράφηση με διαφορετικό bt εντούτοις στην yt έκδοση η κιθάρα μου ακούγεται εκτός τόνου (πιο έντονα στο σόλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ μαυρομούρη!  ;D

 

Με το δεύτερο bt όντως κάτι ακούγεται off αλλά τα ίδια φαίνεται να παίζουν από πίσω.  :-\

 

Έκανα χαζομαρίτσα με το συγκεκριμένο βέβαια κι είχα τον bridge σπλιταρισμένο (ο neck είναι μονίμως) και κάποια πρίμα δεν μαζεύονταν αλλά δεν έπαιζε να το ξαναηχογραφήσω, πονοκέφαλος σκέτος!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ μαυρομούρη!  ;D

 

Με το δεύτερο bt όντως κάτι ακούγεται off αλλά τα ίδια φαίνεται να παίζουν από πίσω.  :-\

 

Έκανα χαζομαρίτσα με το συγκεκριμένο βέβαια κι είχα τον bridge σπλιταρισμένο και κάποια πρίμα δεν μαζεύονταν αλλά δεν έπαιζε να το ξαναηχογραφήσω, πονοκέφαλος σκέτος!  ;D

Δε φταις εσύ προφανώς μιας και όπως φαίνεται στο vimeo είσαι σωστός στις νότες και κουρδισμένος. Λογικά το bt είναι σε ελαφρώς άλλο τόνο, μάλλον λιγότερο και από ημιτόνιο, 1/4 υποθέτω, αλλά ακόμα και αυτό αρκεί ώστε να ακούγεται off.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου