Προς το περιεχόμενο

X-minor Bass Covers


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φρέσκο πράμα γιατί είμαι όντως busy bee! Ας ελπίσουμε να μην χάσουμε κανέναν πάλι!  :-X

 

 

Χμμμ...

Δεν θα συμμεριστώ το μεράκλωμα του παραπάνω γνωστού μπασίστα ;D επειδή ο Zender είναι πολύ αγαπημένος.

Σου λείπει το groove και ο έλεγχος της νότας. Μου ακούγεται λίγο πρόχειρο και διαδικαστικό. Θα έλεγα να το προσέξεις λίγο παραπάνω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ...

Δεν θα συμμεριστώ το μεράκλωμα του παραπάνω γνωστού μπασίστα ;D επειδή ο Zender είναι πολύ αγαπημένος.

Σου λείπει το groove και ο έλεγχος της νότας. Μου ακούγεται λίγο πρόχειρο και διαδικαστικό. Θα έλεγα να το προσέξεις λίγο παραπάνω.

 

Πιο πρόχειρο δεν πάει, έχεις απόλυτο δίκιο. Κανα πεντάλεπτο πριν το γράψω είδα κατά προσέγγιση τι παίζει και βγήκε στη σπόντα εντελώς, στα καπάκια μετά το moondance. Διαδικαστικό ντεν καταλαβαίνει, βέβαια...  :P

Αλλά ναι, γενικώς δίκιο έχεις, χάνεται σε πολλά σημεία το groove και ομολογώ πως δεν το'χω τόσο το συγκεκριμένο παίξιμο, ούτε σαν άκουσμα ιδιαίτερα και χρειάζομαι practice μ'αυτές τις γραμμές!

 

Θα'θελα και απ'όποιον έχει την όρεξη κανένα σχόλιο για τον ήχο και το mix, ειδικά των τελευταίων βίδεων, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαδικαστικό ντεν καταλαβαίνει, βέβαια...  :P

Αγγαρία.

 

Το μιξ καλό για να ακούγεται τι παίζεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμμ...

Δεν θα συμμεριστώ το μεράκλωμα του παραπάνω γνωστού μπασίστα ;D επειδή ο Zender είναι πολύ αγαπημένος.

Σου λείπει το groove και ο έλεγχος της νότας. Μου ακούγεται λίγο πρόχειρο και διαδικαστικό. Θα έλεγα να το προσέξεις λίγο παραπάνω.

 

Μην είσαι σκληρός με το αγόρι μας  ;D Προσωπικά μου άρεσε που το γύρισε το ρεπερτόριο του- ούοχι μόνο ρουόκ- και φλερτάρει με τις γκρούβες.

 

Τα γκρουβόμπασα είναι τεράστια ιστορία- και ο Χ δίνει καλά δείγματα γραφής. Το syncopated παίξιμο δεν έρχεται από την μία στιγμή στην άλλη. Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις, αλλά με practice και υπομονή (που είσαι THEOD master groover)  8) το «φέρνεις».

 

Όσο δε για τον Zender... Άι, άι φάντασμας (που έλεγε σε ένα Λούκι Λουκ)- τρόμος  ;D 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μωρέ, ξέρει ότι τον εκτιμώ και επιθυμώ το καλύτερο δι'υμάς.

 

Αλλά όταν μπαίνεις στο λακκο με τα zenderoδάχτυλα, πρέπει να τα περιμένεις αυτά. :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαφέστατα ευπρόσδεκτη και η "κακή" κριτική (εντός πολλών εισαγωγικών), και είναι και απαραίτητη αν θέλει κάποιος να γίνει καλύτερος, δεν το πήρα καθόλου στραβά και γνωρίζω και που είναι οι δυνάμεις κι οι αδυναμίες μου, οπότε... no hard feelings, γενικώς!  :)

 

Με το syncopated παίξιμο, το funk, το slap κτλ. δεν τα πήγαινα ποτέ καλά (παίζει να'μαι τρελή μειοψηφία - μπασσίστας που δεν πάει το funk!  ;D ) και ότι έχω παίξει ήταν σε cover μπάντες "με το ζόρι", ας πούμε. Είμεθα πιο γκαγκανιάρηδες, βεβαίως βεβαίως...!

Μ'αρέσει ν'ακούω διάφορα είδη και μ'αρέσει να ψάχνομαι και παικτικά σε διαφορετικά μονοπάτια αλλά αν δεν τα καταφέρω κιόλας δεν θα τρελαθώ. Καθένας στο είδος του που λένε!  ;D

 

Όσον αφορά τα βίδεα, το YT κανάλι κτλ., επειδή δεν ξέρω τι μπορεί να λέγεται ή να υποτίθεται... Δεν έχω καμιά βλέψη να γίνω youtube star με 15 λεπτά προβολέα στη μούτσκα, δεν κυνηγάω τα views ή τα κομπλιμέντα ή οτιδήποτε ούτε ψάχνω να δειχθώ. Το YT είναι το κοντινότερο πράγμα σε live που μπορώ πλέον να φτάσω και το κάνω από "ανάγκη", έχοντας να παίξω μια τετραετία χαλαρά. Χώρια δε που ήμανε και χωρίς καν μπάσσο αυτά τα τελευταία χρόνια. Ε, εξ'ου και η προχειρότητα. Απλά κάνω το κέφι μου και το χρησιμοποιώ και ως έναν ακόμα λόγο να στρώνω κώλο και να παίζω παραπάνω.

 

Οπότε, καλά να'μαστε, να συνεχίσω κι εγώ να ποστάρω, να συνεχίσετε κι εσείς να χώνετε (προτάσεις, κριτικές, οτιδήποτε), να κάνουμε όλοι το κέφι μας και... cheers!  :)

 

Υ.Γ. προσεχώς βίδεο και με κιθάρα κι εκεί να δείτε χώσιμο!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου