Προς το περιεχόμενο

Αρχαία Ελληνική μουσική


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ο επιτάφιος του Σείκιλου είναι η αρχαιότερη σωζόμενη γραφή της μουσικής, το 200 π.Χ. σε επιτύμβια κυλινδρική στήλη.

 

Δεν πρόκειται για ανέκδοτο κάποιου "ερευνητή" αλλά για αρχαιολογικό στοιχείο.

 

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα στο https://en.wikipedia.org/wiki/Seikilos_epitaph

 

500px-Epitaph_of_Seikilos%2C_lyrics_and_ancient_musical_score-notation.png

 

που μεταφράζεται ως

 

800px-Epitaph_of_Seikilos%2C_lyrics_and_approximate_modern_musical_score.png

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιτρέψτε μου να σας πω και να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, οι απόπειρες εκτέλεσης που έχω ακούσει πάνω στα σωζόμενα κομμάτια της Αρχ. Ελλ. Μουσικής δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε σήμερα παράδοση, φαίνονται τελείως ξένα και περίεργα...λες και δεν είναι οι ρίζες μας, η μουσική μας και η γλώσσα μας... ή λες και η παράδοση από ένα σημείο και μετά (ποιό, άραγε ; ) να έκανε στροφή και να οδηγήθηκε σε άλλα μονοπάτια. Επομένως, όπως λέει και ο λαός, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επιτρέψτε μου να σας πω και να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, οι απόπειρες εκτέλεσης που έχω ακούσει πάνω στα σωζόμενα κομμάτια της Αρχ. Ελλ. Μουσικής δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε σήμερα παράδοση, φαίνονται τελείως ξένα και περίεργα...

 

Πολύ σωστά το έθεσες. Καλό είναι να κρατάμε τα αυτιά μας ανοιχτά για να προσθέτουμε στα όσα ξέρουμε και κάποιες φορές να αμφισβητούμε όταν τα κουκιά δεν βγαίνουν. Πάντα με διασταυρωμένα επιστημονικά δεδομένα βέβαια. Ας μη θεωρούμε πως έχουμε φτάσει στον κολοφώνα της γνώσης με όσα μάθαμε μέχρι τώρα.

Αυτό είναι το στοίχημα της προσωπικής εξέλιξης του καθενός μας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου να σας πω και να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, οι απόπειρες εκτέλεσης που έχω ακούσει πάνω στα σωζόμενα κομμάτια της Αρχ. Ελλ. Μουσικής δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε σήμερα παράδοση, φαίνονται τελείως ξένα και περίεργα...λες και δεν είναι οι ρίζες μας, η μουσική μας και η γλώσσα μας... ή λες και η παράδοση από ένα σημείο και μετά (ποιό, άραγε ; ) να έκανε στροφή και να οδηγήθηκε σε άλλα μονοπάτια. Επομένως, όπως λέει και ο λαός, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

To είπες μόνος σου.

Μιλάμε για 2000 χρόνια. Δες πως ήταν η μουσική πριν 100 χρόνια και πως τώρα.

λες και η παράδοση από ένα σημείο και μετά (ποιό, άραγε ; ) να έκανε στροφή και να οδηγήθηκε σε άλλα μονοπάτια.

αιώνες σκοταδισμού, αυτοκρατιών επι αυτοκρατιών και προσμίξεις με άλλους πληθυσμούς και πολιτισμούς δεν σου φτανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 200 π.Χ.

 

Αρα μιλαμε για την ελληνιστικη εποχη,περιοδος παρακμης αυτου που λεμε "αρχαια Ελλαδα" ,   μπορει δηλ. να ειναι και δραματικα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ μουσικη απο αυτη της εποχης της Αθηνας του Περικλη 3 ΑΙΩΝΕΣ πριν που ηταν και το απογειο του αρχαιο ελληνικου πολιτισμου....μπορει ας πουμε να ειναι και....σκυλαδικο της εποχης και μια και ηταν και στο Βασιλειο των Σελευκιδων μπορει να εχει και πολλα στοιχεια απο συριακη ,ινδικη,περσικη μουσικη και να ηταν τιγκα στον καρσιλαμα και το τουμπελεκι   ;D ;D

 

οποτε για ΠΟΙΑ αρχαια ελληνικη μουσικη μιλαμε ακριβως?  ???

 

οχι πως εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα απλα εκφραζω ευλογες  αποριες .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έντονες αμφιβολίες στο αν όντως έτσι ήταν η αρχαία ελληνική μουσική. Αυτές οι απόπειρες δεν θυμίζουν καν Ελληνική Γλώσσα, πόσο μάλλον τη μουσική...

Η άποψή μου είναι ότι η Ελληνική Μουσική έχει συνέχεια και διασώζεται και στις μέρες μας, εν μέρει από τη Βυζαντινή Μουσική και εν μέρει από τα Δημοτικά μας τραγούδια (χωρίς βέβαια τις τωρινές "εναρμονισμένες" κατά τη Δυτική αρμονία...βερσιόν). Τα πενταφωνικά Ηπειρώτικα τραγούδια θεωρώ ότι είναι ένα καλό παράδειγμα (αρχαίας) Ελληνικής Μουσικής χωρίς αλλοιώσεις.

Συνηθως κραζω τετοια σκεπτικα… αλλα εχω βαρεθει, το μονο που καταφερνω ειναι να σταμπαρομαι, θα ρωτησω μονο κατι, η νεα ελληνικη και η παραδοσιακη μουσικη προφανως δεν εχουν καμια σχεση με την αρχαια ελληνικη, γιατι ακομα και αν δεν εχουμε δηγματα να συγκρινουμε, δεν θα μπορουσαν να εχουν καμια σχεση ιστορικα.. αλλα πες οτι με καποιο τροπο αποδεικνυοταν μια σχεση… τι θα σημαινε? πραγματικα αναρωτιέμαι, δεν αναφερομαι σε καμια συνεχεια ρατσας τωρα, δεν με ενδιαφερει αυτο, και ειναι και γελοια κουβεντα, τι ψαχνεις να βρεις τωρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως κραζω τετοια σκεπτικα… αλλα εχω βαρεθει, το μονο που καταφερνω ειναι να σταμπαρομαι, θα ρωτησω μονο κατι, η νεα ελληνικη και η παραδοσιακη μουσικη προφανως δεν εχουν καμια σχεση με την αρχαια ελληνικη, γιατι ακομα και αν δεν εχουμε δηγματα να συγκρινουμε, δεν θα μπορουσαν να εχουν καμια σχεση ιστορικα.. αλλα πες οτι με καποιο τροπο αποδεικνυοταν μια σχεση… τι θα σημαινε? πραγματικα αναρωτιέμαι, δεν αναφερομαι σε καμια συνεχεια ρατσας τωρα, δεν με ενδιαφερει αυτο, και ειναι και γελοια κουβεντα, τι ψαχνεις να βρεις τωρα? 

καποιος εχει επεξεργαστει το προηγουμενο μηνυμα μου, δεκτο, αλλα εχει αλλαξει το νοημα του… οταν ξεκινησα να γραφω δεν ειχα διαθεση για flame 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση:

Κλειδωστε το θρεντ οσο ακομα ειναι καιρος. Ηδη αρχισαν να γραφονται οι πρωτες μπαρουφες απο "ειδημονες" της Ελληνικης ιστοριας, και δεν βλεπω να γλιτωνουμε τον καυγα....reading2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και αν δεν εχουμε δηγματα να συγκρινουμε

 

The Age of Vampires.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου