Προς το περιεχόμενο

Μίξη Κομματιού - Απόψεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δουλεύουμε ένα κομμάτι με έναν φίλο κιθαρίστα και θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις όσον αφορά την μίξη του κομματιού.

Είναι ένα μικρό δειγματάκι μιας και το κομμάτι βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο.

sample_tf.mp3

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα ακούγεται από το πηγάδι... Άλλαξε λίγο το eq της (εγώ θα της έβαζα λίγα μεσαία κ λίγα πρίμα ακόμα) και βγάλε το reverb... Θα γούσταρα και λίγο flanger στην αρχή του sample.... Το μπάσο θα ήθελε λίγο μπάσο ακόμα γιατί ακούγεται πολύ flat. Εγώ θα έβαζα και λίγο echo  ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα ακούγεται από το πηγάδι... Άλλαξε λίγο το eq της (εγώ θα της έβαζα λίγα μεσαία κ λίγα πρίμα ακόμα) και βγάλε το reverb... Θα γούσταρα και λίγο flanger στην αρχή του sample.... Το μπάσο θα ήθελε λίγο μπάσο ακόμα γιατί ακούγεται πολύ flat. Εγώ θα έβαζα και λίγο echo  ;D

 

:o :o :o

Έχεις δίκιο το μπάσο ακουγόταν αίσχος! :-[

Βασικά λίγο πριν το κάνω export έφτιαξα ένα bus, έστειλα τα πάντα εκεί και έκανα ένα γενικό eq στη μίξη θέλοντας να την κάνω λίγο πιο ευκρινή αλλά έσφαξα το μπάσο.

 

Τώρα η κιθάρα στην αρχή που ακούγεται solo ακούγεται επίτηδες απο πηγάδι.

Μου άρεσε πολύ η ιδέα οτι ακούγεται ασυμμάζευτη σε όλο το χώρο αρχικά και με το που μπαίνουν τύμπανα και μπάσο παίρνει τη θέση της.Βέβαια αυτό δεν ξέρω αν θα είναι το τελικό arrangement οπότε δεν είναι απόλυτο.

Απο eq έκοψα χαμηλές εντελώς και έδωσα λίγο mid και high επειδή ήθελα να πετύχω ήχο ραδιοφώνου ελαφρώς.

 

Τώρα για την κιθάρα στη συνέχεια..έχω κολλήσει με το eq της..

Δεν έχω δουλέψει και πολύ με ήχο κιθάρας και το παλικάρι που παίζω δεν δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στον ήχο του οπότε its up to me..

Εκεί θα ήθελα πιο πολύ μερικές ιδέες. ;)

 

 

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

izzy_livin γνώμη μου καθώς μου άρεσε η κιθάρα και το βαθος της σαφώς αποτελεί άποψη, φαίνεται εξαρχής αυτό.

 

1) χαμηλωσέ το λίγο το βάθος, λιιιιγο

2) δώσε λίιιιγο βάθος και στα ντραμς γιατί ειναι λίγο κανάτι το ταμπουρο

3) eq στο ταμπουρο θα έκανα σίγουρα να σε σχέση με το μπάσο

4) δώσε πιο πολλά μεσαία στο μπάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο eq έκοψα χαμηλές εντελώς και έδωσα λίγο mid και high επειδή ήθελα να πετύχω ήχο ραδιοφώνου ελαφρώς.

Αυτό θέλει ΜΟΝΟ μεσαία (δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια γιατί το έχω preset  :-X )

 

Αν θέλεις ιδέες στείλε μου το track της κιθάρας να στο πειράξω λίγο... Η να πάμε για κάνα καφέ να τα πούμε ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου