Προς το περιεχόμενο

framus ruby riot 2... τον ακούσατε;


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8) Φίλοι μου γεια χαρά...

Σεριανώντας όπως οι περισσίοτεροι από εμάς τις προάλες στα athens music stores (τρομάρα τους) έπεσα πάνω σε έναν όγκο 2χ12 τον framus ruby riot 2 a class hand wired , point to point amp με σαφώς vintage κατεύθυνση. Τον δοκίμασα και σκότωνε....τα καθαρά του με reverb και volume στο μισό ήταν αγγέλοι και πορί του παραδείσου. Τα δε βρώμικα συμπαθή και πολύ ογκώδη για 30 wattsμόνο, αλλά 2χ12 βλέπεις....Α¶ και τα ηχεία είναι διαφορετικά...άλλο κουφό αυτό (1 12 celestion greenback και 1 12 celestion vintage 30)

Tην εταιρία την γνώριζα από τις κιθάρες της και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα vintage όργανά της, αλλά boutique ενισχυτές?

Δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κανένα επίσημο test h review αλλά αν κάποιος άκουσε τον ενισχυτή ή ξέρει κάτι παραπάνω ασ μας ενημερώσει σχετικά. :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ruby ήταν (είναι?) η ευρωπαική, δικάναλη εκδοχή του DC-30 της Matchless, που κι αυτός με τη σειρά του ήταν η modernised, P2P εκδοχή του κλασικού Vox AC-30...

Τα mismatched,customised μεγάφωνα είναι πατέντα της Matchless για να εκμεταλλευθεί το συχνοτικό αλληλοσυμπλήρωμα δυο διαφορετικών μεγαφώνων.

Συμφωνώ πως ο Framus είναι πολύ καλός ενισχυτής , αλλά δεν εχει τον απιστευτό ήχο που είχε ένα άλλο Vox-οειδές με καταπληκτικό γκάζι, ο αδικοχαμένος Trace Elliot Speedtwin C30..... :(

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει να βγω λιγο απο το θεμα αλλα θελω να πω τον πονο μου...

Σιγουρα οι ενισχυτες αυτοι για να ενθουσιαζουν καποια αυτια (ισως και τα δικα μου, δεν το παω εκει) θα εχουν κατι να προσφερουν.

Η αμφιβολια μου ειναι αν μπορει καποιος ενισχυτης να ειναι πιο Vox απο το Vox, πιο Fender απο τον Fender κλπ. Εννοω οτι ολοι οι boutique κατασκευαστες λενε οτι βελτιωσαν το ταδε σχεδιο και αλλαξαν το ταδε κυκλωμα και και και...Γιατι δεν καταναλωνουν την ενεργεια τους σε κατι πρωτοτυπο οπως εκαναν τα παραπανω μεγαλα ονοματα???

 

Τελοσπαντων...παρασυρθηκα. Μαλλον η απαντηση μου αναφερεται στην παραπανω απαντηση και οχι στο αρχικο θεμα. Το συζηταμε παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει να βγω λιγο απο το θεμα αλλα θελω να πω τον πονο μου...

Σιγουρα οι ενισχυτες αυτοι για να ενθουσιαζουν καποια αυτια (ισως και τα δικα μου' date=' δεν το παω εκει) θα εχουν κατι να προσφερουν.

Η αμφιβολια μου ειναι αν μπορει καποιος ενισχυτης να ειναι πιο Vox απο το Vox, πιο Fender απο τον Fender κλπ. Εννοω οτι ολοι οι boutique κατασκευαστες λενε οτι βελτιωσαν το ταδε σχεδιο και αλλαξαν το ταδε κυκλωμα και και και...Γιατι δεν καταναλωνουν την ενεργεια τους σε κατι πρωτοτυπο οπως εκαναν τα παραπανω μεγαλα ονοματα???

 

Τελοσπαντων...παρασυρθηκα. Μαλλον η απαντηση μου αναφερεται στην παραπανω απαντηση και οχι στο αρχικο θεμα. Το συζηταμε παντως..[/quote']

 

 

Δεν είναι εκτός παιχνιδιού αυτός ο προβληματισμός...

 

Απλά, η ιστορία δείχνει πως η αφετηρία είναι πάντα κάποιο αρχέτυπο - σημείο αναφοράς.

 

Δες το κι αλλιώς. Αν κάποιοι δεν είχαν την ανάγκη/περιέργια/δαιμόνιο να πάνε τα πράγματα παραπέρα, σήμερα οι δύο ηλεκτρικές κιθάρες που θα υπήρχαν θα ήταν η Tele και η Les Paul.

 

Δεν λέω πως αυτού του είδους η αναζήτηση καταλήγει πάντα σε κάτι μνημειώδες (βλ B.C. Rich, Line 6 Variax και λοιπές αηδίες), αλλά πάντα κάποιοι, πολλοί ή λίγοι, βρίσκουν νόημα σε αυτήν την κατάσταση.

 

Η πικρή αλήθεια είναι η εξής:

 

4) Οι κιθαρίστες ακούνε με τα μάτια...τα αυτιά λειτουργούν σαν διακοσμητικο στο πλάι του κεφαλιού

 

Μια σοφή κουβέντα από τον analogtreehouse, που ειπώθηκε εδώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4957&start=0

 

Με αυτή τη μεγάλη αλήθεια υπόψιν, καταλαβαίνω κάποιον που να έχει βαρεθεί να βλέπει το logo "Marshall" στη ζωή του (εγώ πρώτος-πρώτος).

 

Μπορεί να θέλει να δώσει λοιπόν ένα διχίλιαρο, έστω και μόνο για να μπορεί να λέει ότι ο δικός του ενισχυτής φτιάχτηκε στο χέρι και όχι στο Πεκίνο...

 

Καταραμένο mojo... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω κάποιον που να έχει βαρεθεί να βλέπει το logo "Marshall" στη ζωή του (εγώ πρώτος-πρώτος).

 

Μπορεί να θέλει να δώσει λοιπόν ένα διχίλιαρο' date=' έστω και μόνο για να μπορεί να λέει ότι ο δικός του ενισχυτής φτιάχτηκε στο χέρι και όχι στο Πεκίνο...

:wink:[/quote']

Συμφωνω ,+100000.Υπαρχουν απειροι(στον αριθμο)κατασκευαστες οργανων,ενισχυτων ή ακομα και μαγνητων που μπορει να κανουν καλλιστα

φοβερη δουλεια -με μερακι και οπως πρεπει..Και σιγουρα κατι τετοιο μπορει

να σε βοηθησει να καθιερωσεις εναν "δικο σου"ηχο...Μαλιστα σκεφτομαι

πολυ ,τελευταια ,να αλλαξω τους μαγνητες στο jazz bass...Ε,Γιαννη..? :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα σκεφτομαι πολυ ' date='τελευταια ,να αλλαξω τους μαγνητες στο jazz bass...Ε,Γιαννη..? :D[/quote']

 

A) Είσαι off-topic

B) Αμέ. Να τους αλλάξεις. Ψάξε ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ρώτα ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, βγάλε κάρτα ΔΙΚΗ ΣΟΥ, παράγγειλε τους ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

 

Αρχικά όμως μάζεψε λεφτά.

 

 

Αλήθεια τώρα, οι μαγνήτες σου δεν έχουν τίποτα. Τα αυτιά σου έχουν. Λίγδα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Είσαι off-topic

Καθολου..
B) Αμέ. Να τους αλλάξεις. Ψάξε ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ' date=' ρώτα ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, βγάλε κάρτα ΔΙΚΗ ΣΟΥ, παράγγειλε τους ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.[/quote']

Εγω και ο πονος μου..

Αρχικά όμως μάζεψε λεφτά.

Κατσε πρωτα να δω τι μπορει να βρεθει (καλυτερο απο τους μαμισιους),να δω ποσο κοστιζει και να ξεκινησω με την τριηρης μου να παω να το παρω.

Σοβαρα τωρα,ο καλυτερος ενισχυτης που εχω ακουσει για κιθαρα ηταν diesel..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε! Αλήθεια μου το λες; Μήπως τυχόν και έπαιζα εγώ τότε;

 

Diezel-VH4.jpg

 

Μη σκαλίζεις πληγές Μήτσο...Αυτός ο ενισχυτής κοστίζει όσο ένα τριαράκι στην Καστέλλα... :cry:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμφιβολια μου ειναι αν μπορει καποιος ενισχυτης να ειναι πιο Vox απο το Vox' date=' πιο Fender απο τον Fender κλπ. Εννοω οτι ολοι οι boutique κατασκευαστες λενε οτι βελτιωσαν το ταδε σχεδιο και αλλαξαν το ταδε κυκλωμα και και και...Γιατι δεν καταναλωνουν την ενεργεια τους σε κατι πρωτοτυπο οπως εκαναν τα παραπανω μεγαλα ονοματα???[/quote']

 

H απάντηση είναι ότι ΟΛΕΣ οι βασικές αρχές σχεδίασης ενισχυτών με λάμπες, προέρχονται από τη δεκαετία του 30 και του 40. :!:

 

Ακόμα και περιφερειακά κυκλώματα, όπως attenuators κλπ, βασίζονται σε ανάλογα κυκλώματα της εποχής, όχι απαραίτητα κυκλώματα ενισχυτών.

 

Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως καινούργιο μιας και όλα είναι βελτιώσεις πάνω στις προαναφερθείσες βασικές σχεδιάσεις... Η έκφραση πιο Vox από τον Vox είναι εκ'των πραγμάτων 'λάθος' αλλά και τι να κάνουμε, από τον Vox γνωρίσαμε όλοι τη συγκεκριμένη υλοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου