Προς το περιεχόμενο

Yamaha MSP5 Vs Mackie HR624


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω monitors?

το έψαξα όσο μπορούσα,έχω την οικονομική άνεση και για τα δύο,τα έχω ακούσει ,μήπως τώρα μπορούν να με βοηθήσουν οι experts?

 

:)

 

κατέληξα στα yamaha μετά από ακρόαση των:tannoy reveal active, krk v4-v6,event tr 6,m-audio bx5-bx8,behringer truth 2031a,fostex pm 01, samson resolv 80a και υπολογίζοντας πάντα τη σχέση τιμής/απόδoσης.

τα mackies ήταν σαφώς καλύτερα απ΄όλα τα παραπάνω αλλά αξίζουν την παραπάνω απο διπλάσια τιμή που έχουν απ'τα yamaha?

 

ps1:το δωμάτιο που θα μπουν είναι μικρό,μόλις 2,50*3,00

ps2:δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Κάνω bump, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα η άποψη περι msp5 και αν αξίζει το μικρότερο μέγεθος αντί των hs80 της ίδιας εταιρίας. Κάποιο άλλο μοντέλο να αντιπροτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω στη θεση σου τα yamaha hs80m θα επαιρνα εχοντας ακουσει και τα msp5 και μαλιστα διπλα διπλα με τα hs80m.Aλλα αν μπορεις να δωσεις παραπανω και να παρεις τα adam a7 go for it.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, αντι για τα MACKIE που θεωρούνται ορόσημο προτείνεται τα ADAM A7?? Δεν τα έχω ακούσει καν αλλά με πορώσατε τώρα.. πολύ θα ήθελα να τα τσεκάρω πουθενά για πιθανή μελλοντική αγορά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θεωρεί τα mackie ορόσημο έναντι των adam?

Εγώ πάντως αυτά πήρα, αφού πρώτα άκουσα ό,τι κυκλοφορεί μέχρι το χιλιάρικο και λίγο παραπάνω. Τα μόνα που το ξεπέρασαν ήταν τα φοκαλ και dynaudio, αλλά έκαναν και >250€ τουλάχιστον παραπάνω. Τα mackie μου φάνηκαν τα μετριότερα.

 

Βέβαια αυτά είναι προσωπική άποψη και τι μου φάνηκε εμένα, οπότε κωλοκυθόπιτα ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα, απο τις σχολές τύπου SAE που ειναι γεμάτες MACKIE μέχρι τα site studio αν γυρίσεις που είναι γεμάτα MACKIE και YAMAHA και πάει λέγοντας και σε γνωστά φόρουμ θεωρουνται τοπ τα MACKIE σε εκείνο το εύρος τιμής, για αυτό το λέω.

Για τα Adam έχω ακουσει τα καλύτερα όντως και εχω διαβάσει και σε περιοδικά, πολύ θα ήθελα να τα ακουσω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα παρακαλούσα θερμά όταν μιλάτε για συγκρίσεις monitor να είστε πιο φειδωλοί στις κρίσεις (πέραν του αναφέρετου δικαιώματος της αυθαίρετης υποκειμενικότητας...) και καλό είναι να αναφέρει ο καθένας τα κριτήρια με τα οποία κατέληξε στα συμπεράσματα...

 

εκφράσεις του στυλ "adam 7 τέλος" (ή το "ns 10 έπαιξε σε πολλά μεγάλα studio" για να μην αδικήσω κανέναν), σε μένα μπορεί να ακούγονται φαιδρές, αλλά άλλους μπορεί να τους οδηγήσει σε μια αγορά και καλό θα ήταν να γνωρίζουν το γιατί, πέραν της "εγγύησης" ότι το διάβασαν εδώ...

 

το "ας πρόσεχαν" που άκουσα κάποτε δεν το σχολιάζω καν από "ηθικής" πλευράς... υποτίθεται ότι βρισκόμαστε εδώ για να βοηθήσουμε και όχι να διαφημίσουμε ή να δώσουμε άλλοθι ύπαρξης στην νέα μας αγορά....

 

δεν έχω καμμιά διάθεση να θίξω κανέναν από τους αγαπητούς μου φίλους (κι ούτε αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο threand φυσικά) αλλά ασχέτως των καλών προθέσεων (για τις οποίες είμαι σίγουρος) θα χαρώ αν στο μέλλον οι προτάσεις ξεφύγουν από την ελαφρότητα του είναι τους και αποκτήσουν ουσιαστικό περιεχόμενο...

 

θα πρότεινα (για άλλη μια φορά) λοιπόν σε όλους μας οι προτάσεις ή να μη γίνονται καθόλου ή να γίνονται σε μορφή "light review" με στοιχεία όπως ο τόπος και ο τρόπος της ακρόασης, το είδος του υλικό που αναπαράγαμε , τα συνοδά, οι ακουστικές μας εντυπώσεις για την ηχητική τους συμπεριφορά συγκριτικά και ακόμα ακόμα γιατί όχι η και η εμπειρία μας (όχι απαραίτητα επαγγελματική) κυρίως στην ακρόαση ζωντανής μουσικής σε καλές αίθουσες που χρησιμεύει ως το απόλυτο reference για την εξαγωγή συμπερασμάτων ειδικά για την "ουδετερότητα" στην αναπαραγωγή πράγμα εκ των ουκ ανευ όταν μιλάμε για ηχεία monitor...

(και ναι φίλοι μου και στο home studio ακόμα και αν μιξάρετε ...trance η σωστή επιλογή του κατάλληλου monitor κάνει τη διαφορά...)

 

κλείνοντας να εφιστήσω την προσοχή στο να μη τσιμπήσει κανείς γιατί απλά αφορμή παίρνω από δω για τα δεκάδες παρόμοια θέματα (στα οποία δεν μπορεί κάποτε θα υπήρξα συμμέτοχος...) ...εξάλλου τις αντιπαραθέσεις για τα αυτονόητα τις βαριέμαι αφόρητα στην ηλικία μου...

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου