Προς το περιεχόμενο

Yamaha MSP5 Vs Mackie HR624


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεί να ακούγονται φαιδρές, αλλά άλλους μπορεί να τους οδηγήσει σε μια αγορά και καλό θα ήταν να γνωρίζουν το γιατί, πέραν της "εγγύησης" ότι το διάβασαν εδώ...

 

 

 

είναι φαιδρές,αλλά είναι και με χιούμορ δοσμένες  ;)

στην ουσία του πράγματος τώρα, κανείς δε προκειται να αγοράσει monitors (ή κάποιο άλλο προϊόν) βασιζόμενος στο τι έγραψε κάποιος, κάπου, κάποτε. είτε είναι με τη μορφή review είτε μια απλή ατάκα. αυτό που γίνεται εδώ είναι μια διαδικασία "διεύρυνσης" των επιλογών, όπου ο μελλοντικός αγοραστής έχοντας υπόψην του όσο το δυνατόν περισσότερα προϊόντα, μπορεί μόνος του να συγκρίνει και να καταλήξει κάπου.

 

ο φίλος (johnsmith) μπορεί να μην τα είχε καν υπόψην του τα adam, αλλά ακούγοντας κάποιους να μιλούν γι αυτά με τόσο κατηγορηματικο τρόπο, σίγουρα την επόμενη φορά θα ζητήσει να τα ακούσει. και θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να μην ξέρεις τα adam a7 :P

 

Ε βασικά η επιλογή είναι περισσότερο θέμα του αν αξίζει να δαπανήσεις παραπάνω budget για καλύτερης "ποιότητας" monitors.

 

Τα tascam vl-a8 που σκεφτόμουν αρχικά κάνουν όσο ένα monitor adam a7, plus, δεν ξέρω αν θα συνηθίσω προσωπικά ποτέ τον ήχο του tweeter στα τελευταία.

 

Τα yamaha msp5, αντιθέτως με τα hs80 και τα vl-a8, τα προτιμώ, δίχως να τα έχω ακούσει ακόμα, μονάχα επειδή φοβάμαι επειδή τα bass ports να είναι στο πίσω μέρος, ειδικά εφόσον τα έχω πολύ κοντά στον τοίχο, με γωνία. Μιλάω για λίγα εκατοστά ; Θα υπάρξει λογικά πρόβλημα με τα μπάσα, κάνω λάθος ;

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω το rear-port design, τέσπα...

 

Και βέβαια, ένα ωραίο μέρος να κάνεις όλα τα μηχανήματα εξέταση με a/b comparison, δύσκολα έχεις...

 

Σημείωση : Το να παίρνεις μηχανήματα, μόνο και μόνο για να τα πουλήσεις αργότερα είναι πανηλίθιο και αντι-οικονομικό. Και εκεί είναι που λες, αξίζει να δώσω χ χρήματα, μόνο και μόνο για να τα πουλήσω κάποτε με χ-150, για να αγοράσω νέα μηχανήματα με Υ χρήματα ; Plus, μιλάμε για το σημαντικότερο μέλος της monitoring chain, άρα αξίζει να δαπανήσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για το σημαντικότερο μέλος της monitoring chain, άρα αξίζει να δαπανήσεις...

 

 

σωστά μίλησες.

 

παρεπιμπτόντως, επειδή χρειαζόταν να έχω τα monitors κοντά σε τοίχο (εκατοστά,όπως και εσύ) διάλεξα ηχεία με τη μπασοπορτα μπροστά (a7) . τα msp5 είναι ωραία ηχειάκια, τα είχα για λίγο διάστημα, αλλά ήταν κουραστικά για απλή ακρόαση. και ουτε βγάζουν κανένα ιδιαίτερο μπάσο προφανώς. το τελευταίο τα αναφέρω γιατί βλέπω πως τα έχεις βάλει στην ίδια κατηγορία με 8άρια (hs80,vl-a8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και αναφέρθηκε, υπάρχει οποιοδήποτε μέρος στην Αθήνα που μπορώ να τα εξετάσω σε A/B συγκρίσεις όλα τα προαναφερθέντα monitors ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Kοιτα, απο τις σχολές τύπου SAE που ειναι γεμάτες MACKIE μέχρι τα site studio αν γυρίσεις που είναι γεμάτα MACKIE και YAMAHA και πάει λέγοντας και σε γνωστά φόρουμ θεωρουνται τοπ τα MACKIE σε εκείνο το εύρος τιμής, για αυτό το λέω.

Για τα Adam έχω ακουσει τα καλύτερα όντως και εχω διαβάσει και σε περιοδικά, πολύ θα ήθελα να τα ακουσω..

 

 

οποιος παραθετει τα adam με τα mackie η' ειναι κουφος η' δεν εχει καμια σχεση με τη μουσικη.. συγνωμη.. οταν μιλαμε για μονιτορε μιλαμε για adam, focal, dynaudio, genelec. τα mackie δεν τα βαζω καν στην πρωτη 10αδα..

Kosmas Andreou Lapatas

Pianist | Teacher | Musicologist | Composer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν περίπου σε αυτά τα λευτά δηλαδή 600€ το ζεύγος και τελικά  και κατέληξα στα mackie mr8,και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συμβίωση με αυτά(5 μέρες :D).Διαφορετικά μόνιτορς είχα ακούσει γύρω στα 5-6 διαφορετικα ζευγάρια(βλέπεις επαρχία) και αυτά μου φάνηκαν αξιόλογα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου