Προς το περιεχόμενο

GAS !! Ποια από τις 3 ES 335 θα παίρνατε??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε έχει χτυπήσει τώρα τελευταία ένα αδικαιολόγητο (δεδομένου της κρίσης κλπ)  GAS  για ES 335 και δεν ξέρω τι να κάνω , επειδή η αποταμίευση φαντάζει ανέκδοτο , μάλλον πρέπει να θυσιάσω κάποιο εξοπλισμό εκτός αν μου φύγει αυτός ο πυρετός....Τον φοβάμαι πάντως γιατί μοιάζει με το gas που ειχα για την Gretsch όπου κίνησα γη και ουρανό (όσον αφορά τον τότε εξοπλισμό μου) και τελικά την απέκτησα...

 

Εν πάσει περιπτώσει ...

 

(εγώ ψηφίζω φατ νεκ...αλλά αμφιταλαντεύομαι)

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-es-335-dot-plain-wood-cherry--59913

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-1959-es-335-dot-reissue-antique-natural-gloss--62979

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-1959-es-335-dot-reissue-satin-faded-cherry--66119

 

 

 

Ποια θα παίρνατε? (Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη πχ Larry Carlton?) Mιλάμε πάντα για gibson... Ας βάλουμε στην εξίσωση και καμία του '68 player  με minor επισκευές (μη original μαγνήτες κλπ) ή καμιά 330 αλλά αυτές είναι εντελώς hollow και δεν πολυθέλω...

 

 

Eπίσης για κάποιον περίεργο λόγο (μάλλον φταίει ο Σαμβόρας στην τελευταία συναυλία) μου αρέσει και κάτι τέτοιο ως χρώμα...

 

http://www.ebay.com/itm/Gibson-Custom-Shop-94-1959-Blonde-Dot-ES335-/330718471918?pt=AU_Musical_Instruments_Instruments&hash=item4d005b66ee

 

τι θα κάματε εσείς???

 

Να προσθέσω στο συλλογισμό ότι πιθανό να κοτσάρω κανένα bigsby B7 επάνω ,έχει εναλλακτικές για να μην τρυπήσω το καπάκι ,αλλά αν έπαιρνα μια es μεταχειρισμένη γύρω στα 1700 μάλλον θα το αποτολμούσα......

 

Oι σκέψεις σας!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ προσωπικά άμα έπαιρνα τέτοιο όργανο δεν θα τ πείραζα καθόλου γιατί λέμε τώρα όταν τ βαρεθώ και τ πουλήσω θα έχανε κάποια από την αξία της !! αν λέω βλακεία διορθώστε με !!!

θα κοιτούσα για εναλλακτικές και αν όχι σε μαγνήτες σε πεταλάκια να έβρισκα αυτό που ήθελα

!!

 

για τ όργανα δεν έχω εμπειρία μόνο πως μου χτυπάνε στο μάτι!! :D :D

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την πρώτη από τις κιθάρες που ανέφερες (plain cherry), και είναι όργανο που πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ. Αριστος, ισορροπημένος ήχος και κούκλα (το cherry είναι φετίχ, βέβαια ;D ). Εαν ψάχνεις τον κλασσικό 335 ήχο, this is it. Περί μπράτσου δεν έχω άποψη (πέρα από το ότι με έχει βολέψει κουτί), αλλά εαν σε φέρνει ο δρόμος σου προς Αθήνα θα μπορούσες να δοκιμάσεις την δική μου και να δεις εαν σε βολεύε το πάχος του συγκεκριμένου μοντέλου. Το μόνο κακό είναι ότι παλιότερα την έβρισκες φτηνότερα, λόγω μάλλον καλύτερης ισοτιμίας €/$ - ίσως και το πρόσφατο θέμα με το rosewood της gibson να έπαιξε ρόλο σε αυτό. Εαν έχεις τα χρήματα, μου είναι δύσκολο να βρω ψεγάδι για να σε μεταπείσω , οπότε εύχομαι καλές αγορές :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την πρώτη από τις κιθάρες που ανέφερες (plain cherry), και είναι όργανο που πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ. Αριστος, ισορροπημένος ήχος και κούκλα (το cherry είναι φετίχ, βέβαια ;D ). Εαν ψάχνεις τον κλασσικό 335 ήχο, this is it. Περί μπράτσου δεν έχω άποψη (πέρα από το ότι με έχει βολέψει κουτί), αλλά εαν σε φέρνει ο δρόμος σου προς Αθήνα θα μπορούσες να δοκιμάσεις την δική μου και να δεις εαν σε βολεύε το πάχος του συγκεκριμένου μοντέλου. Το μόνο κακό είναι ότι παλιότερα την έβρισκες φτηνότερα, λόγω μάλλον καλύτερης ισοτιμίας €/$ - ίσως και το πρόσφατο θέμα με το rosewood της gibson να έπαιξε ρόλο σε αυτό. Εαν έχεις τα χρήματα, μου είναι δύσκολο να βρω ψεγάδι για να σε μεταπείσω , οπότε εύχομαι καλές αγορές :).

 

To cherry είναι φετίχ δε λες τίποτα........

Νομίζω ότι έκανες τα πράγματα χειρότερα... τώρα είμαι πιο κοντά.....  :'(

τα funds  ομως δεν εχουν βρεθει ακόμα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μεγάλο κακό η ακριβή της τιμή. Με κίνδυνο να κάνω τα πράγματα χειρότερα (αλλά και ελπίδα να βοηθήσω) νιώθω προσωπικά ότι με την tele και την 335 καλύπτω μια αρκετά ευρεία γκάμα ήχων, οπότε και επιπλέον κιθάρες δεν μου είναι πλέον 'απαραίτητες' (εν μέρει, ψιλοβοηθά στην ίαση του GAS, όσο περίεργο και αν ακούγεται ;D). Ίσως αποτελέσει δηλ. αρχή για να καταλήξεις με λίγες και καλές κιθάρες (βέβαια, γνωρίζοντας και τις υπόλοιπες κούκλες σου, μάλλον θα είχες απλά πολλές και καλές κιθάρες :) ). Θα πρότεινα πάντως σε κάθε περίπτωση δοκιμή, (και ίσως side by side σύγκριση με υφιστάμενο εξοπλισμό) ώστε να σιγουρευτείς οτι την θέλεις (ή και να την 'απομυθοποιήσεις').

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν έπαιρνα μια es μεταχειρισμένη γύρω στα 1700 μάλλον θα το αποτολμούσα......

 

Εχω την εντυπωση οτι αν ψαξεις στον χωρο των "πανηγυρτζηδων" θα βρεις μεταχειρισμενη ES με αρκετα λιγοτερα λεφτα, ειδικα σε τετοιους καιρους. Βεβαια η κατασταση της κιθαρας μπορει να ειναι ολιγον τι questionable...

Aν μπορεις να ψαξεις σε αυτους του κυκλους (πχ αν εχεις κανα γνωστο σου μουσικο, ειδικα προς Ηπειρο μερια) ριξε μια ματια, εχω δει κατα καιρους διαφορες ES να κινουνται μεχρι και κατω απο χιλιαρικο.

 

Απο τις καινουριες που παρεθεσες εχω παιξει μονο με την πρωτη (πολυ ωραια, ο,τι θα περιμενε κανεις απο μια 335 απλα χωρις ιδιαιτερα λουσα) οποτε δε μπορω να βοηθησω σε καποια επιλογη μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει η πρωτη και ειμαι απο αυτους που οταν ακουν 335 στο μυαλο ερχεται μονο σε cherry χρωμα. Δεν ξερω γιατι αλλα συμβαινει...  ;D

 

Αφου στο τελος θα φτιαξεις μια δικια σου,γιατι το παιδευεις?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ του cherry είμαι γενικά, αλλά σε αυτή την περίπτωση, από αυτές που έβαλες, δάγκωσα την λαμαρίνα με την δεύτερη. :D

Τι κούκλα (long tenon, και το natural εδώ σκοτώνει) θεέ μου! :o

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρε 335, είναι πολύ καλό πράγμα.  :)

 

Κάνε λίγο υπομονή και ψάξε να βρεις μεταχειρισμένη ή σε μαγαζί. Τέτοιο είδος (κιθάρα) και με τέτοιο κόστος δεν θα αγόραζα από φωτογραφία.

 

Περίεργο πράγμα η 335 πάντως. Σε όλες βάζω 11, στην 335 θέλει 10άρες. Σε όλες παίζω με κανονικές πένες, στην 335 με πολύ χοντρές. Ίσως φταίει που είναι cherry ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

335 rulezzz! ;D

 

Εγώ πήρα μια μεταχειρισμένη που μου βγήκε λουκούμι. Είναι dot sunburst του 96. Το dot ήταν το φετιχ μου επι μια 20ετία καθώς τότε είχα μια 345 (που υποψιάζομαι πως ήταν αυτή που έχει ο Μάκης) αλλά και οι 335 έβγαιναν μόνο με block inlay και εγώ λιγουρευόμουν την dot pre-62. Τι σου είναι άνθρωπας όμως... θες πάντα αυτό που δεν έχεις.

Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει απο κάθε άποψη. Ακόμα και θέση καλή στο πλάι της κοιλιάς μου έχω βρεί όταν στέκομαι. ;D

Είναι ένα θεματάκι ο ήχος της βέβαια. Είναι κάπως honky και οι ρυθμίσεις ενισχυτή και πεταλακίων πρέπει να είναι ειδικές. Αν θες ήχο Marshall-οειδή δεν είναι το καλύτερο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου