Προς το περιεχόμενο

Roland Juno-D - Βοήθεια...


Kataliktikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτώσεις επιπλέον ήχους (της Roland, απο MIDI, απο κάποιο Library) από το PC μέσω του editor που περιλαμβάνει???

Και πώς μπορώ να ηχογραφήσω με τους ήχους που περιέχονται στο synthesizer στο Cubase SX???Έχω MIDI interface της Edirol αλλά δεν έχω καταφέραι να το πετύχω ακόμα...

Τέλος,υπάρχει κάποια τεχνολογία που να επιτρέπει την αποθήκευση ήχων σε synth απο κάποιο vst instrument???(Οχι μόνο για το Juno-D,γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτώσεις επιπλέον ήχους (της Roland, απο MIDI, απο κάποιο Library) από το PC μέσω του editor που περιλαμβάνει???

 

Σε ένα όργανο μπορείς να φορτώσεις μόνο ήχους που έχουν φτιαχτεί γι' αυτό το όργανο, όχι ήχους γενικώς.

 

Και πώς μπορώ να ηχογραφήσω με τους ήχους που περιέχονται στο synthesizer στο Cubase SX???Έχω MIDI interface της Edirol αλλά δεν έχω καταφέραι να το πετύχω ακόμα...

 

Πρέπει να μελετήσεις τις οδηγίες χρήσης του Cubase. Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να πάρεις σήμα από το line out του οργάνου για να το στείλεις στη κάρτα ήχου του υπολογιστή.

 

Τέλος,υπάρχει κάποια τεχνολογία που να επιτρέπει την αποθήκευση ήχων σε synth απο κάποιο vst instrument???(Οχι μόνο για το Juno-D,γενικά)

 

Όπως σου είπα, δεν μπορείς να φορτώσεις ήχους που δεν έχουν φτιαχτεί ειδικά για το όργανο. Άρα, όχι.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορώ να φορτώσω ήχους για synthesizer της Roland.Που μπορώ να βρώ??Υπάρχει κάποιο cd-rom με original samples που μπορώ να αγοράσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτώσεις επιπλέον ήχους (της Roland, απο MIDI, απο κάποιο Library) από το PC μέσω του editor που περιλαμβάνει???

 

Σε ένα όργανο μπορείς να φορτώσεις μόνο ήχους που έχουν φτιαχτεί γι' αυτό το όργανο, όχι ήχους γενικώς.

 

'Οχι απαραίτητα... αν κάποιος κάνει πολύ προσεκτική έρευνα και δει συμβατότητες με άλλα μηχανήματα, μπορεί να χρησιμοποιήσει και τις δικές τους soundbanks. Aλλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι για το Juno D γιατί δεν το έχω δουλέψει εις βάθος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno-d είναι ένα πλήκτρο με πολύ περιορισμένες δυνατότητες, γι'αύτό εξάλλου δεν το έχει μελετήσει κανείς εις βάθος... Άσκοπος χρόνος με ελάχιστο αποτέλεσμα (από κάποιον που έκανε μια προπάθεια  :().

 

Τα samples δυστυχώς δεν είναι πολύ καλής ποιότητας (εκτός από κάποια rhodes και πιάνα και κάποια δείγματα χρήσιμα για ηλεκτρονική μουσική). Τα preset χάλια.

 

Δε νομίζω να βρεις κάπου υλικό γι'αυτό το πλήκτρο. Αν προσπαθήσεις μόνος σου να βελτιώσεις 5-6 πραγματάκια θα βγει ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό.

 

Δείγματα το juno-d δε φορτώνει δείγματα επιπλεόν των εργοστασιακών.

 

Δεν κατηγορώ το συγκεκριμένο όργανο, ούτε και τη Roland απλά είναι αυτό που λέμε "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" που σημαίνει οτι είναι από τα φθηνότερα όργανα της εταιρίας με τις ανάλογες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτώσεις επιπλέον ήχους (της Roland, απο MIDI, απο κάποιο Library) από το PC μέσω του editor που περιλαμβάνει???

Και πώς μπορώ να ηχογραφήσω με τους ήχους που περιέχονται στο synthesizer στο Cubase SX???Έχω MIDI interface της Edirol αλλά δεν έχω καταφέραι να το πετύχω ακόμα...

Τέλος,υπάρχει κάποια τεχνολογία που να επιτρέπει την αποθήκευση ήχων σε synth απο κάποιο vst instrument???(Οχι μόνο για το Juno-D,γενικά)

Δηλαδή μπορώ να φορτώσω ήχους για synthesizer της Roland.Που μπορώ να βρώ??Υπάρχει κάποιο cd-rom με original samples που μπορώ να αγοράσω???

 

νομιζω οτι χρειαζεσαι ενα ξεκαθαρισμα σχετικα με τις εννοιες.

 

καταρχην sample λες ενα οποιοδηποτε clip αρχειου ηχου, δηλαδη ηχογραφημενο. για να μπορεις να φορτωσεις σε ενα μηχανημα samples θα πρεπει να εχει δυνατοτητα sampling δηλαδη να εχει sampler. το juno-d δεν ειναι.

 

σαν καινουριους ηχους μπορεις να φορτωνεις στην ουσια μονο ρυθμισεις του μηχανηματος δηλαδη presets.

 

μετα στην ηχογραφηση πρεπει να καταλαβεις τη διαφορα μεσω Midi και audio. το midi δεν ειναι τιποτα παραπανω απο πληροφοριες σχετικα με το παιξιμο και γενικοτερα τον ελεγχο του μηχανηματος, δηλαδη τις νοτες που παιζεις αλλα μονο ως πληροφορια ντο-ρε-μι κλπ. για να ηχογραφησεις τον ηχο του οργανου χρησιμοποιεις τις audio εξοδους του σαν να ηχογραφεις σε κασσετοφωνο.

 

αυτα ειναι εισαγωγη φυσικα. ριξε μια ματια στο manual του juno συνηθως εχουν καποια γενικα.

 

επειδη δειχνεις αρχαριος με αυτες τις ερωτησεις καλη αρχη!

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην sample λες ενα οποιοδηποτε clip αρχειου ηχου, δηλαδη ηχογραφημενο. για να μπορεις να φορτωσεις σε ενα μηχανημα samples θα πρεπει να εχει δυνατοτητα sampling δηλαδη να εχει sampler. το juno-d δεν ειναι.

 

Σωστά αυτά που λες αλλά με μια βασική διαφορά.

 

ΔΕΝ είναι απαραίτητη προϋπόθεση ένα όργανο να διαθέτει Sampler προκειμένου να διαβάσει και να παίξει Samples.

To μόνο που χρειάζεται είναι Sampling Memory που στην περίπτωση των εργοστασιακών δειγμάτων είναι η ROM και στην περίπτωση εξωτερικών δειγμάτων συνήθως RAM.

 

Το sampler το χρειάζεσαι μόνο όταν θέλεις να κάνεις δειγματοληψία και edit των ηχογραφημένων samples στο όργανο το ίδιο. Σε διαφορετική περίπτωση που απλά σε ενδιαφέρει να φορτώσεις έτοιμα δείγματα αρκεί μόνο η sampling memory και φυσικά τα samples να είναι σε κατάλληλο format συμβατό με αυτό που μπορεί να διαβάσει το εκάστοτε όργανο.

 

Απλό παράδειγμα: Tα Τriton Le και TR δεν έχουν Sampler στο βασικό τους εξοπλισμό (δύνανται βέβαια να έχουν σαν optional) αλλά διαβάζουν και παίζουν samples εφόσον διαθέτουν expandable Sampling Memory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου