Προς το περιεχόμενο

Y&T - Spitfire @ Kyttaro


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια. Το περασμένο Σάββατο πήγα στο Κύτταρο και έκανα τον Roaddie στους Spitfire που ανοίγανε το Live.

 

Φυσικά δεν έχασα ευκαιρία και έστεισα και το Zoom Q3...

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτος ο Meniketti εκτος απο ωραιος παικτης ηταν και παραμενει φωναρα!

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ.

 

Αλλά και οι Spitfire το' χουν ακόμα.

 

Φχαριστούμε Σπύρο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και οι Spitfire το' χουν ακόμα.

 

Αυτο που ΔΕΝ εχουν ομως ειναι καλος ηχος.

Οσες φορες τους εχω δει live (3-4) παντα ο ηχος τους ειναι κολαση. Χαμος για να σε πιανει πονοκεφαλος και να μην καταλαβαινεις τι παιζει το καθε οργανο. Απο οτι μου ειπαν και σε αυτο το live μια απο τα ιδια.

Δε μπορει αυτο να ειναι τυχαιο ....

 

Θεωρω οτι αυτη η μπαντα αντιμετωπιζεται ως πολυ καλυτερη απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα.

Ενταξει ειναι μια καλη μπαντα που εβγαλε εναν παρα πολυ καλο δισκο πριν 25 χρονια και εναν καλο δισκο πριν 5 χρονια. Μολαταυτα καποια μελη συμπεριφερονται οσαν να ειναι οι iron maden/judas priest/saxon/metallica ταυτοχρονα και εχουν ενα  υφακι too much

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ΔΕΝ εχουν ομως ειναι καλος ηχος.

Οσες φορες τους εχω δει live (3-4) παντα ο ηχος τους ειναι κολαση. Χαμος για να σε πιανει πονοκεφαλος και να μην καταλαβαινεις τι παιζει το καθε οργανο. Απο οτι μου ειπαν και σε αυτο το live μια απο τα ιδια.

Δε μπορει αυτο να ειναι τυχαιο ....

 

Είχες πάει σαυτό το λαιβ? Εμένα μου είπαν το αντίθετο...ότι ο ήχος ήταν πολύ καλός. Εγώ είμουνα στο πλάι της σκηνής κ ο ήχος στη σκηνή ήταν μια χαρά γιατί παίζαν μια χαρα. Και σε μια φάση στην αρχη που πήγα από μπροστά για να δω πως ακουγεται, μια χαρά ήταν. Και αν δεις το βίντεο μια χαρά ήχο έχουνε και παίζουν επίσης πολύ καλα και δεμένα.

 

Θεωρω οτι αυτη η μπαντα αντιμετωπιζεται ως πολυ καλυτερη απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα.

Ενταξει ειναι μια καλη μπαντα που εβγαλε εναν παρα πολυ καλο δισκο πριν 25 χρονια και εναν καλο δισκο πριν 5 χρονια.

 

Έχει μια δόση αλήθεια αυτό που λες, αλλά λάβε υπόψη σου τις δυσκολίες της τότε εποχής και το ατύχημα του πρώτου τραγουδιστή τους. Επίσης έχουν γράψει άλλον ένα δίσκο το '96 ο οποίος δε κυκλοφόρησε.

 

Μολαταυτα καποια μελη συμπεριφερονται οσαν να ειναι οι iron maden/judas priest/saxon/metallica ταυτοχρονα και εχουν ενα  υφακι too much

 

Πως το έχεις βγαλει αυτό το συμπέρασμα?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω για τον ηχο αφορα τις 3-4 φορες που τους εχω δει και ηταν ολες χαλια. Φανταζομαι οτι μπορει να φταιει και το οτι παιζουν με 2 κιθαρες περαμορφωση + πληκτρα. Στη συγκεκριμενη συναυλια δεν ημουν (δυστυχως γιατι ηθελα να δω Y&T) αλλα μου ειπε γνωστος οτι ειχαν πολυ κακο ηχο.

 

Αυτο που λεω ειναι οτι δε γινεται καθε φορα να φταιει καποιος αλλος. Δηλαδη οτι υπευθυνη ειναι η ιδια η μπαντα που "προσφερει" στο ακροατηριο της εναν κακο ηχο. Αυτο πλεον για μενα ειναι ενα σημαντικο κριτηριο για το ποσο σοβαρα μπορω να παρω μια μπαντα που θελει να λεγεται (η εν παση περιπτωση θεωρειται ) "μεγαλη".

 

Δεν αρκουν τα καλα τραγουδια και το οποιο performance. Οταν παω σε ενα live θελω να ακουσω καλο ηχο. Νομιζω δεν ειναι τυχαιο οτι οι μεγαλες μπαντες και ειδικα οι Αμερικανοι σπανια εως ποτε παιζουν με κακο ηχο.

 

Εν παση περιπτωση, παραληρω - το ξερω - με αφορμη το αρχικο ποστ και τα πολυ ωραι βιντεο σου απο το πολυ καλο live.

 

Πως το έχεις βγαλει αυτό το συμπέρασμα?

 

Το εχω βγαλει διαβαζοντας/βλεποντας συνεντευξεις και γενικως απο τον αερα που βγαινει στα live τους πανω - και κυριως κατω - απο τη σκηνη. Υφος χιλιων καρδιναλιων , στυλακι : χαρη σας κανω που παιζω live εδω, επρεπε να εχω support τους metallica κλπκλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω ειναι οτι δε γινεται καθε φορα να φταιει καποιος αλλος. Δηλαδη οτι υπευθυνη ειναι η ιδια η μπαντα που "προσφερει" στο ακροατηριο της εναν κακο ηχο. Αυτο πλεον για μενα ειναι ενα σημαντικο κριτηριο για το ποσο σοβαρα μπορω να παρω μια μπαντα που θελει να λεγεται (η εν παση περιπτωση θεωρειται ) "μεγαλη".

 

Συμφωνω απόλυτα στο ότι ο ποιο σημαντικός παραγοντας στον ήχο είναι το παίξιμο. Αλλά στο συγκεκριμένο λαιβ ο ήχος στο stage ήταν γυαλί καθώς παίζανε μια χαρά. Τωρα για τον ήχο έξω τί να πω...στο video παντως ο ήχος είναι πολύ καλός.

 

Το εχω βγαλει διαβαζοντας/βλεποντας συνεντευξεις και γενικως απο τον αερα που βγαινει στα live τους πανω - και κυριως κατω - απο τη σκηνη.

 

Μπορείς να μας παραπέμψεις σε κανένα από αυτά τα interview?

Όσον αφορά τον "αερα" η μπάντα πάνω στο σανίδι πρέπει να έχει αέρα και τσαμπουκά επίσης. Άλλο το έχω "αέρα" και άλλο το "εχω τη μύτη ψηλά"

 

Υφος χιλιων καρδιναλιων , στυλακι : χαρη σας κανω που παιζω live εδω, επρεπε να εχω support τους metallica κλπκλπ

 

Έχουν κάνει ήδη support σε Saxon, Maiden και Scorpions. Δε νομίζω να έχουν ανάγκη από υφάκι...τώρα το πού τους είδες κ είχαν τέτοιο υφος εσυ το ξέρεις. Εγώ που τους γνωρισα πάντως μια χαρά παιδιά μου φάνηκαν. Κανένα υφάκι και μετά το λαιβ μας έβγαλαν για φαγητό κ μπύρες.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενταξει ειναι μια καλη μπαντα που εβγαλε εναν παρα πολυ καλο δισκο πριν 25 χρονια και εναν καλο δισκο πριν 5 χρονια. Μολαταυτα καποια μελη συμπεριφερονται οσαν να ειναι οι iron maden/judas priest/saxon/metallica ταυτοχρονα και εχουν ενα  υφακι too much

 

 

Απο το πρωτο lineup της μπαντας μονο ο Ηλιας εχει μεινει . Τις προαλλες που παιξανε , αλλαξανε και τραγουδιστη και πληκτρα(αν θυμαμαι καλα) και ντραμμερ . Οποτε μαλλον αναφερεσαι στον Ηλια ...

 

Οντως οι Y&T ειχαν πολυ πιο καλο ηχο αλλα και οι Spitfire δεν ειχαν ασχημο αποτελεσμα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου