Προς το περιεχόμενο

best Wah pedal για μπάσσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Xαίρετε... Έχω καταλήξει σε ποιο distortion pedal θέλω να αποκτήσω, και το επόμενο βήμα είναι το wah...!!

    Επειδή δεν γνωρίζω ποια είναι τα καλά wah pedals που κυκλοφορούνε σήμερα, θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς κάποια...

    Βασικά το χρειάζομαι για rock και metal ήχους... Είχα στο νου μου το Wah-One (πιστός στο αξίωμά μου: είναι EBS, είναι καλό   ;D ), αλλά πήγα στον Τσέλιο να μου πει κι αυτός την γνώμη του, και μου είπε ότι δεν κάνει για αυτό που το θέλω...

    Έτσι θέλω να μου προτείνετε, όσοι γνωρίζετε, ποιο είναι το καλύτερο wah που κυκλοφορεί κατά την γνώμη σας...

    Θέλω να είναι αν όχι αποκλειστικά για μπάσσο, απόλυτα συμβατό με τις συχνότητες του μπάσσου... Επίσης, επειδή δεν θέλω να μπω σε μαστορικές διαδικασίες  :-\ , δεν θα ήθελα να αγοράσω κιθαρίστικο wah και να του αλλάξω λυχνίες και τα σχετικά...

    Τhnx για το χρόνο σας...  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ροκ-μεταλ, μηπως εννοεις κατα κυριο λογο  Cliff Burton? Αν ναι, παιρνεις ο,τι πιο κοντινο κυκλοφορει στο Wah του σημερα:http://www.morleypedals.com/dpwo.html

 

Λιγοτερο Funky απο το Crybaby η το EBS, αλλα με πιο "γεματο" sweep. Παρεμπιπτοντως κυκλοφορουν καποια ψιλοπαραπονα σε σχεση με την κατασκευη/αντοχη (οχι τον ηχο) του WahOne.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκ-μεταλ, μηπως εννοεις κατα κυριο λογο  Cliff Burton? Αν ναι, παιρνεις ο,τι πιο κοντινο κυκλοφορει στο Wah του σημερα:http://www.morleypedals.com/dpwo.html

 

Λιγοτερο Funky απο το Crybaby η το EBS, αλλα με πιο "γεματο" sweep. Παρεμπιπτοντως κυκλοφορουν καποια ψιλοπαραπονα σε σχεση με την κατασκευη/αντοχη (οχι τον ηχο) του WahOne.

 

Ναι φίλε μου, ακριβώς κάτι στο στυλ του Cliff Burton...

 

Δεν ξέρω για το Wah-One, πάντως γενικά την EBS την θεωρώ top σε αυτό που κάνει, ότι έχω ακούσει από EBS, από πεταλάκια μέχρι κεφαλές είναι φοβερά και αξιόπιστα. Π.χ. έχω το Microbass II και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γινόταν το συγκεκριμένο να είχε καλύτερη ποιότητα κατασκευής...

 

Τέσπα, στο θέμα μας... Το συγκεκριμένο Wah είναι κατασκευή για μπάσσο; Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Θεσ/νίκη όπου θα μπορούσα να το δοκιμάσω;;

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EBS βγαζει καλα ΣΥΝΗΘΩΣ προιοντα αλλα καλο ειναι να μην κολλας σε μια μαρκα. Για το WahOne θυμαμαι παραπονα οτι τα knobs ηταν λιγο της πλακας. Αλλο παραδειγμα πεταλιου-"πατατας" της EBS ειναι το Octabass που ειχε απαραδεκτο tracking, προσφατα νομιζω βγηκε αναβαθμισμενη εκδοση αλλα δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος τομεας βελτιωθηκε. Τεσπα, εδω κατω Morley εχει η ART MUSIC στην Ακαδημιας, αλλα σε Θεσαλλονικη δεν ξερω που θα βρεις. Τo power wah δουλευει μια χαρα στο μπασο και ειναι πιο κοντα ηχητικα στο παλιο Chrome Power Wah που χρησιμοποιουσε ο Burton (σε συνδιασμο με το muff, μην ξεχνιωμαστε ;D) ακομα και σε σχεση με το "ειδικο για μπασο" Dual Bass Wah, επισης της Morley.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το tracking του octaver της ebs ειδικά στις χαμηλές έχανε πολυ...ήταν και ακριβό...

Για να μπω στο θέμα πάντως ,σαν κάτοχος του dunlop bass wah ,δοκίμασε τα Morley...!αν και το πρώτο έχει ρυθμιζόμενο sweep δεν έχει πολύ στενο Q και γενικά είναι για πιο slap-o-funkie καταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι που εχω το wha one λεω οτι ειναι κορυφη και βγαζει και γαμω τον ηχο λεμε... τεσπα παρε οτι θες ο κιιθαριστας που παιζει με morley ειναι κορυφη αλλα για μενα πρεπει να τα ακουσει και να τα παρεις γουρουνι στο σακι μην παρεις.. το ebs ειναι κορυφη παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι που εχω το wha one λεω οτι ειναι κορυφη και βγαζει και ***** τον ηχο λεμε... τεσπα παρε οτι θες ο κιιθαριστας που παιζει με morley ειναι κορυφη αλλα για μενα πρεπει να τα ακουσει και να τα παρεις γουρουνι στο σακι μην παρεις.. το ebs ειναι κορυφη παντως..

Τα EBS και εμένα η άποψή μου είναι ότι είναι εγκύηση!! Γκαραντί πράμα!!  ;D

Για το Wah-One εγώ δεν αμφισβητώ την ποιότητά του, απλά έχω κάποιες αμφιβολίες αν κάνει για rock και για metal...

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα γενικά;

Με τα IQ και τα Auto-Wah τι παίζει ακριβώς;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το tracking του octaver της ebs ειδικά στις χαμηλές έχανε πολυ...ήταν και ακριβό...

Για να μπω στο θέμα πάντως ,σαν κάτοχος του dunlop bass wah ,δοκίμασε τα Morley...!αν και το πρώτο έχει ρυθμιζόμενο sweep δεν έχει πολύ στενο Q και γενικά είναι για πιο slap-o-funkie καταστάσεις

Sorry κιόλας, αλλά επειδή δεν είμαι και τόσο κατατοπισμένος, τι είναι τα Q και SWEEP;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα γενικά;

Με τα IQ και τα Auto-Wah τι παίζει ακριβώς;

 

Auto-Wah ειναι αυτο ακριβως που λεει το ονομα τους. Αντι να ελεγχεις εσυ το Wah με το ποδι,το πεταλι κανει τη δουλεια για σενα. Στα πιο πολλα Auto-Wah (η αλλιως Envelope Filters) το ποσο εντονο/γρηγορο θα ειναι το εφε εξαρταται απο το σημα που θα τους δωσεις, οσο πιο δυνατη η νοτα που παιζεις, τοσο πιο "δραματικο" το εφε. Επομενως η σωστη χρηση του Envelope Filter προυποθετει πολυ καλο ελεγχο των δυναμικων σου. Λιγα πραγματα ειναι πιο funky απο ενα ωραιο Auto-Wah (τσεκαρε λιγο Bootsy). Το BassIQ ειναι το Envelope Filter της EBS. ;)

 

Sorry κιόλας, αλλά επειδή δεν είμαι και τόσο κατατοπισμένος, τι είναι τα Q και SWEEP;

 

Χοντρα-χοντρα, Q ειναι το ποσο εντονο ειναι το εφε του Wah. Sweep ειναι το ευρος των συχνοτητων που επηρεαζει το Wah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikoubis thnx για τις πληροφορίες...!!

Ναι, για το bassIQ το ήξερα τι είναι, έχω μελετήσει πολύ όλα τα προιόντα της EBS!!

Thnx again!!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου