Προς το περιεχόμενο

best Wah pedal για μπάσσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά έχω πάρει το Morley Dual Bass Wah, το οποίο έχει απότομο "wah" (δεν ξέρω πως λέγεται, Q,Sweep?), το οποίο είναι τέλειο για funk και slap ήχους, αλλά όχι για αυτό που το θέλω εγώ. Χρειάζομαι ένα Wah, στο οποίο να ανεβαίνει ομοιόμορφα το "Wah", όπως είχε το Wah της Utopia B100. Και από ότι διάβασα σε ένα ένα παλιότερο topic, κάποιος (που γενικότερα από ότι έχω καταλάβει γενικότερα είναι γνώστης του θέματος) είχε πει "μακριά από τα Dunlop".

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To τι είχε πει ο καθένας είναι σχετικό, το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα γι'αυτό και υπάρχουν τόσα πετάλια για να διαλέξεις. Ειδικά στα wah οπου δεν μιλάμε απλά για ένα on-off αλλα για το τι βολεύει το πόδι του καθενός... To απότομο μπορείς να το ρυθμίσεις απο το Sweep.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οτι είναι πολύ funky, αυτο το εφφέ αυτό τον ήχο βγάζει γενικά (και ναι είναι αρκετά φανκ) τώρα το πως θα ακουστεί εξαρτάται απο το EQ, τα άλλα εφφέ και τον τρόπο που το χρησιμοποιείς!

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απότομο μπορείς να το ρυθμίσεις απο το Sweep.

Το Dual Bass Wah που έχω δεν έχει κάποιο μοχλουδάκι για να αλλάξεις το Sweep. Έχει ένα μοχλό "Level" που δυναμώνει το Volume και ένα switch "Funk", που αλλάζει κάπως τον ήχο.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wha one το δοκιμασες? αν θες να το δοκιμασεις πηγενε στον λογοθετη ..

Στην Θεσσαλονίκη μένω. Εδώ τα EBS τα φέρνει ο Τσέλιος, αλλά δεν το φέρνει το συγκεκριμένο γιατί δεν του αρέσει σαν wah και έχει βρει καλύτερο λέει.

Σε είχα ρωτήσει, το wah-one κάνει metal ήχους? Σε συνδιασμό με muff για παράδειγμα. Και το sweep του πως είναι? Απότομο ή πιο αργό? Και γω πάντως στην αρχή για το Wah-One ψηνόμουνα.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε είχα ρωτήσει, το wah-one κάνει metal ήχους?

 

Εαν έχεις ενα wah-wah με αρκετά "μεσαία" στο συχνοτικό του φάσμα ...κάνει για όλα!

Όσο περισσότερο "metal" ο ήχος σου, με κομμένα μεσαία απο πετάλια - ενισχυτή, τόσο εξασθενημένο θα είναι και το wah που χρησιμοποιείς -για να μην μιλήσω γενικότερα ότι το ίδιο ισχύει και για τον ήχο σου-.  ;)

 

 

Οποιοδήποτε wah wah με αρκετά "μεσαία", πάντοτε θα βγαίνει "μπροστά" όταν παίζεις σε μια μπάντα.

Στο δωμάτιό σου, ακόμη και απο φθηνές πεταλιέρες θα βγάλεις σεβαστούς ήχους wah, αλλά μέσα σε μια ολοκληρωμένη μπάντα με καλό μπάσο και drums, απλά δεν...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sweep ξε sweep το πεταλι τα κανει ολα και μαμει... διακοπτακι περιστρεφομενο που μπορεις να πεζεις απο χαμηλα μεχρι μεσαια μεχρι ψηλα ασε που ειναι και volume petal οποτε δεν παει χαμενο ποτε

http://www.youtube.com/watch?v=TfgF1duwziQ

 

δεν ξερω αν ειναι καλυτερο αυτο http://www.thomann.de/gr/eps_stanley_clarke_wah.htm

 

ασε το τσελιο να σου φερει καλυτερο  ??? ???

 

του stanley πρεπει να ειναι καλυτερο εχει πιο πολλα πανω switchers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sweep ξε sweep το πεταλι τα κανει ολα και μαμει... διακοπτακι περιστρεφομενο που μπορεις να πεζεις απο χαμηλα μεχρι μεσαια μεχρι ψηλα ασε που ειναι και volume petal οποτε δεν παει χαμενο ποτε

δεν ξερω αν ειναι καλυτερο αυτο http://www.thomann.de/gr/eps_stanley_clarke_wah.htm

του stanley πρεπει να ειναι καλυτερο εχει πιο πολλα πανω switchers

Εσύ τι μουσική παίζεις με το Wah-One? Και δεν ήξερα ότι είναι και volume pedal... Τι εννοείς "από χαμηλά μέχρι μεσαία μέχρι ψηλά"? Τις συχνότητες? Και κάτι ακόμα, έχει μοχλό για να ρυθμίζεις το sweep?

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου