Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο εχω...καλοδιο εχω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα...χρειαζομαι ακομα για να τραγουδισω?

 

σορρυ για την χαζη ερωτηση...δεν ειμαι τραγουδιστης...κιθαρα παιζω...αλλα χρειαζετε η φωνη μου σε κατι προβες που κανω με ενα συγκροτημα...και δεν ξερω τι στο καλο να κανω...

 

Λεφτα για κονσολα, μονιτορ δεν παιζουν....καποια πιο απλη (μαλλον φτηνη) λυση?

 

Σκευτικα μηπως επερνα ενα μικρο ενυσχιτη κιθαρας, εβαζα πανω του το μικροφωνο...και αυτο ειναι?

 

πλειζ χελπ...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να τον κανει τον προενισχυτη αν δεν εχει...ενισχυτη Βιταλη? ;D

 

Λεφτα για κονσολα, μονιτορ δεν παιζουν....καποια πιο απλη (μαλλον φτηνη) λυση?

 

Σκευτικα μηπως επερνα ενα μικρο ενυσχιτη κιθαρας, εβαζα πανω του το μικροφωνο...και αυτο ειναι?

 

οχι δεν παιζει,θα χρειαστεις κονσολα και μονιτορ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εκεί που κάνετε πρόβες δεν έχετε κάτι???

 

Αν είστε συγκρότημα βάλτε όλοι μαζί χρήματα για μία μικρή κονσόλα.

 

Μετά από αυτό αν είστε τελείως άφραγκοι για ηχεία PA μπορείτε να δοκιμάσετε να την περάσετε από κανένα  Hi-Fi να δείτε πως θα ακουστεί .

 

Επίσης, μπορείτε να πάρετε έναν φτηνό προενισχυτή ακουστικών και από ένα ζευγάρι ακουστικά ο καθένας και να ακούτε μόνο την φωνή από εκεί

Το πρόβλημα με αυτή την λύση είναι ότι για να έχετε σωστή άποψη του τι παίζετε θα αρχίσετε να θέλετε να περνάνε και τα υπόλοιπα όργανα από τα ακουστικά....έτσι θα αρχίσει το πανηγύρι ;D!!!

 

Πάντως και ένα από τα πολύ φτηνά σετ ΡΑ του Thomann αν μοιραστείτε τα έξοδα δεν σας έρθει και πολύ ακριβά.

Π.χ. :http://www.thomann.de/gr/tamp_pa_4080.htm

        http://www.thomann.de/gr/the_tmix_pm400_paset_1_mkii.htm

 

(δεν έχω ιδέα πως ακούγονται τα συγκεκριμένα αλλά λογικά μια χαρά θα σας έρθουν

και δεν θα χρειαστείτε και κονσόλα, το δεύτερο να δείχνει σαφώς καλύτερο)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να τον κανει τον προενισχυτη αν δεν εχει...ενισχυτη Βιταλη? ;D

οχι δεν παιζει,θα χρειαστεις κονσολα και μονιτορ.

 

Hmm, δεν διάβασα ότι θέλει κάτι για πρόβες, άρα συγνώμη αγαπητέ :P... Με τόσες ηχογραφήσεις τον τελευταίο καιρό, υποθέτω ότι όλοι θέλουν να ηχογραφήσουν, πφφ...

 

Όπως προαναφέρθηκε, δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο την αγορά ενός φτηνού σετ, η ενοικίαση εξοπλισμού για την πρόβα σας ή η...hmm, χρήση ενός hifi ; ...

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση ,σε περίπτωση που δεν το βλέπετε τόσο σταθερά σαν συγκρότημα, και είναι κάτι περιστασιακό είναι να κάνετε πρόβα σε προβάδικο που θα έχετε και έτοιμο τον εξοπλισμό. ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση ,σε περίπτωση που δεν το βλέπετε τόσο σταθερά σαν συγκρότημα, και είναι κάτι περιστασιακό είναι να κάνετε πρόβα σε προβάδικο που θα έχετε και έτοιμο τον εξοπλισμό. ;)

 

Καλα ενταξι....ελεος...αυτο εννοειτε...

 

παντος καπως ενδιαφερον μου φανικε το ποστ με τα λινκς του θωμα...

 

Ο σαξοφωνιστας μας παντος....ενα μικρο ενισχητη κιθαρας εχει...εχωσε ενα οτι νανε μικροφωνο...και ακουγετε μια χαρα το σαξοφωνακι του...ελεγα μηπως εκανα το ιδιο...και για να ειμαι ειλικρινης..ακομα δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην το κανω εγω ετσι...

 

κιθαρα παιζω...δεν ξερω τπτ απο μικροφωνα...δεν ασχολιθηκα ποτε μου...

 

ειναι θεμα ποιοτητας ηχου?...ειναι επειδη ολοι το κανουν ετσι?....

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ποιότητας ήχου.

 

Καταρχήν, δεν ξέρω αν καρφώνοντας μέσω ενός αντάπτορα το μικρόφωνο σου στον ενισχυτή θα πάρεις μπορείς να βγάλεις καθαρό και με φυσιολογική ένταση ήχο...δεν νομίζω πως χάνεις κάτι πάντως να το δοκιμάσεις.

 

Η ποιότητα πάντως αλλά και η ένταση δεν θα είναι επαρκής, αλλά αρχίστε να προσπαθείτε έτσι και όταν θελήσετε να ακούτε καλύτερα βάζετε από 50 euro(αν είστε 4 άτομα) και αγοράζετε κάποιο από τα σετ του Thomann! ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κλασσικη και δοκιμασμενη λυση ειναι να τη στησετε σε κανα live και να κλεψετε τον εξοπλισμο της μπαντας...αντε και καλη τυχη μαγκες!!!

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κλασσικη και δοκιμασμενη λυση ειναι να τη στησετε σε κανα live και να κλεψετε τον εξοπλισμο της μπαντας...αντε και καλη τυχη μαγκες!!!

 

ΕΛΕΟΣ!!! :P

 

Πάντως αυτό δεν το είχα σκεφτεί!!! ;D

 

Συγκεκριμένα κανονίστε να στήσετε στις 3 Σεπτέμβρη 2010 στο Ο.Α.Κ.Α. και κλέψτε τον εξοπλισμό της μπάντας που θα παίζει εκεί τότε.

Πάρτε και καμία 10αρια νταλίκες για να τα μεταφέρετε!!!

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου