Προς το περιεχόμενο

πτώση έντασης σε small clone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..καλημέρα..πριν από λίγες μέρες αγόρασα καινούργιο το electro-harmonix small clone..το πρόβλημα που έχω είναι η πτώση της έντασης με το πετάλι on..το δουλεύω στο effects loop ενός mesa boogie express 5 50 και το τροφοδοτώ με μπαταρία..την πτώση της έντασης την παρατηρώ ιδιαίτερα στο κανάλι burn (δηλ. το distortion το παίρνω από τον ενισχυτή)..καμιά ιδέα? mods? ή μήπως κάνω κάτι λάθος?

 

help ωρέ παλικάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία είναι καινούρια; Αν όχι αντικατέστησέ τη. Δοκίμασέ το και στο input του ενισχυτή σου να δεις αν κάνει το ίδιο. Αν όχι είναι θέμα του effect loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα με το effects loop του.

 

Δυστυχως η πτωση εντασης στο on ειναι ενα πολυ συνηθισμενο φαινομενο στα πεταλια της EH. Παρομοιως και το δικο μου ΕΗ electric mistress deluxe. Ειναι ενα χαρακτηριστικο στο σχεδιασμο του κυκλωματος για το οποιο μπορεις ειτε να συμβιβαστεις, ειτε να το δωσεις για mod (η να το κανεις ο ιδιος διαβαζοντας καποιο απο τα απειρα DIY forums στο ιντερετ), ειτε να το διορθωσεις με το καπως μπακαλιστικο αλλα αποτελεσματικο τροπο του να βαλεις ενα eq με flat ολες τις συχνοτητες αλλα boosted το level μετα το ΕΗ ωστε να "αναπληρωνει" για το volume loss.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρία είναι μια χαρά όπως και το effects loop αφού δεν έχω πρόβλημα με άλλα εφέ που συνδέω σε αυτήν..πάντως έχω διαβάσει ότι και άλλοι έχουν αυτό το πρόβλημα αλλά όχι και πώς το αντιμετωπίζουν..κανά σαιτ με mods για προσθήκη volume knob ισως? δεν ξέρω τί άλλο να σκεφτώ..ενώ το πετάλι έχει πολύ καλό ήχο ουσιαστικά βγαίνει άχρηστο για πρόβες και απαγορευτικό για live..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε να το διορθωσεις με το καπως μπακαλιστικο αλλα αποτελεσματικο τροπο του να βαλεις ενα eq με flat ολες τις συχνοτητες αλλα boosted το level μετα το ΕΗ ωστε να "αναπληρωνει" για το volume loss.

 

Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πάρα πολύ, για άλλο λόγο όμως που θα τον αναλύσω αμέσως. Και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα effects loop - αν ήταν, θα το παρουσίαζε με όλα τα εφφέ που θα τοποθετούνταν εκεί. (ΥΓ. Με πρόλαβαν)

 

Το eq είσαι σίγουρος ότι θα λύσει το πρόβλημα; Μήπως εννοείς να πατάει ταυτόχρονα το boost και το Small Stone; Όχι, δεν έχω Small Clone (δηλαδή έχω, απλά δεν το χρησιμοποιώ πια) αλλά έχω πρόβλημα με ένα effects loop που μόλις ενεργοποιείται το δεύτερο κανάλι κάνει overloading στα εφφέ επειδή ανεβαίνει η στάθμη του σήματος. Δεν θέλω να τρέχω για mods του ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα με το effects loop του.

 

Δυστυχως η πτωση εντασης στο on ειναι ενα πολυ συνηθισμενο φαινομενο στα πεταλια της EH. Παρομοιως και το δικο μου ΕΗ electric mistress deluxe. Ειναι ενα χαρακτηριστικο στο σχεδιασμο του κυκλωματος για το οποιο μπορεις ειτε να συμβιβαστεις, ειτε να το δωσεις για mod (η να το κανεις ο ιδιος διαβαζοντας καποιο απο τα απειρα DIY forums στο ιντερετ), ειτε να το διορθωσεις με το καπως μπακαλιστικο αλλα αποτελεσματικο τροπο του να βαλεις ενα eq με flat ολες τις συχνοτητες αλλα boosted το level μετα το ΕΗ ωστε να "αναπληρωνει" για το volume loss.

 

κάποιο σαιτ ίσως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody sunday, αν υποθέσουμε ότι το δευτερο κανάλι κανει overloading στο small clone λόγω υπερβολικού σήματοσ στο effects loop, θα μπορούσε αυτό να ρίξει την ένταση? γιατί και εγώ στο δεύτερο κανάλι (burn) παρατήρησα πρώτη φορά την πτώση της έντασης και ειδικά σήμερα που το άνοιξα στις 2 η ώρα στον mesa boogie express στα 5 βαττ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι με ένα πεταλάκι που θα ρυθμίζει την ένταση του εισερχόμενου σήματος στο πετάλι μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα... δλδ σε μένα που γίνεται overloading να έχω ένα πετάλι που να κόβει λίγο το εισερχόμενο σήμα (ή αν υπάρχει volume στο πετάλι να σκύβω και να το μειώνω πριν γυρίσω στο lead κανάλι - πολύ μπλέξιμο), και σε σένα που το εισερχόμενο σήμα είναι λίγο "ψόφιο" να βάζεις κάποιο boost για να το φέρεις στα ίσια του, αρκεί να τα πατάς ταυτόχρονα με το switch της αλλαγής καναλιού.

 

Όμως σύμφωνα με τα ανωτέρω εσύ δεν έχεις πρόβλημα στο effects loop αλλά μόνο στο συγκεκριμένο πετάλι... οπότε το mod είναι μονόδρομος από πλευράς χρηστικότητας και εξόδων...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά δίκιο έχετε ::) ::) ::) Θυμήθηκα ότι το είχα κι εγώ το πρόβλημα. Θα ρίξω μια ματιά να δω τι mod είχα βρει και έκανα. Κάποια αντίσταση είχα αλλάξει αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου