Προς το περιεχόμενο

Τι αλλες χορδες να δοκιμασω ?


KnightRider1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !!

 

Τωρα προσφατα δοκιμασα τα D'addario FlexSteels 45-100 αλλα δυστυχως δεν μου αρεσαν πολυ γιατι μου φαινεται οτι δεν εχει αυτη την "μεταλλικοτητα" του ηχου δηλ τα πολυ πριμα και πριν παρω τα Flexsteels ειχα παρει τις Warwick Stainless Steel Red Labels 40-100 και μου αρεσε παρα πολυ ο ηχος και ειχε ωραια πριμα.

 

Σκεφτομαι να παρω αλλες χορδες και εχω ρωτησει μαγαζια και μου λενε για GHS αλλα φοβαμαι οτι μπορει να μην βγαζουν τοσο "μεταλλικοτητα" οσο τα Warwick και δεν θελω να σπαταλαω λεφτα για να δω ποιες χορδες μου κανουν.

 

Εχει δοκιμασει κανεις ποιες χορδες γενικα βγαζουν πολυ μεταλλικοτητα (πολυ πριμα) ?

 

 

 

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DR High Beams σίγουρα και πρωτίστως αλλά κοντά τους το all time favourite των "πριμαδόρων", Rotosound Swing Bass.

 

Ανήκω στο αντίθετο στρατόπεδο και για αυτό δεν θα σου πω ποια μου αρέσει και τι μου αρέσει σε αυτές.

Σίγουρα όμως θα καλύψουν τις δικές σου ανάγκες.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

GHS

 

Οι Boomers έχουν αρκετό «μέταλλο»- αλλά δεν ξέρω σε σχέση με τις Red Label, δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Πάντως σου έχω άσχημα νέα  ;D

 

Το θέμα χορδές είναι πολύ «προσωπικό». Μόνο με δοκιμή καταλήγεις σε συμπεράσματα- και οι δοκιμές κοστίζουν  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DR High Beams σίγουρα και πρωτίστως αλλά κοντά τους το all time favourite των "πριμαδόρων", Rotosound Swing Bass.

 

Ανήκω στο αντίθετο στρατόπεδο και για αυτό δεν θα σου πω ποια μου αρέσει και τι μου αρέσει σε αυτές.

Σίγουρα όμως θα καλύψουν τις δικές σου ανάγκες.

 

 

 

To σκεφτομουν τις Rotosound Swing Bass γιατι εχω δει σχολια οτι ειναι πριμες

 

Οι Boomers έχουν αρκετό «μέταλλο»- αλλά δεν ξέρω σε σχέση με τις Red Label, δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Πάντως σου έχω άσχημα νέα

 

Το θέμα χορδές είναι πολύ «προσωπικό». Μόνο με δοκιμή καταλήγεις σε συμπεράσματα- και οι δοκιμές κοστίζουν

 

Αν ειναι να δοκιμασω GHS τοτε θα δω τα GHS Super Steels γιατι και στο Video Review ακουσα οτι ειχε πριμα,clarity και δυνατο Volume αλλα το κακο ειναι οτι το δοκιμασε σε fender precision γιατι δεν ξερω πως θα ακουγεται στο Ibanez μου, οντως οι δοκιμες κοστιζουν :)

 

 

 

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Dean Markley Blue Steel έχω διαβάσει οτι ηχητικά κινούνται αρκετά προς την κατεύθυνση που ζητάς. Δεν τις έχω δοκιμάσει προσωπικά για να έχω ιδία άποψη, απλά το αναφέρω, αν θες ψαξ' το.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο  ghs δεν έχουν καθόλου διαρκεια ζωής

 

Απο όσες αναφέρθηκαν οι rotosound ειναι ίσως οτι ποιο bright μπορεις να βάλεις αλλα και σχετικά σκληρές στο χέρι

 

Προσωπικά εδώ και χρόνια βάζω daddario xl αν και νικελ ειναι αρκετά bright

 

Επίσης οι stainless steal χορδές ειναι ποιο κοντα σε αυτό που ψάχνεις

 

 

Sent from mobile using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζω οτι οι stainless steel ειναι για μενα απλα οταν δοκιμασα τις flexsteels που υποτιθεται ειναι πιο bright απο τις prosteels μου φανηκε οτι δεν ειναι και τοσο bright. Μαλλον θα δοκιμαδω τις rotosound και μακαρι να μου βγουν τοσο bright οσο τα warwick. Το gauge εχει μεγαλη διαφορα στον ηχο ? σκεφτομαι για 40-95

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ποιο bright απο τις pro steel

Η ίδια η daddario αναφερει τις pro steels ως τις ποιο bright χορδές που βγαζει ως εταιρία

Ίσως κατι δεν κατάλαβες σωστά

Επίσης γιατι δεν ξανά βάζεις τις Warwick αφού αυτές σου άρεσαν έξ´αρχης ;

 

 

Sent from mobile using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ποιο bright απο τις pro steel

Η ίδια η daddario αναφερει τις pro steels ως τις ποιο bright χορδές που βγαζει ως εταιρία

Ίσως κατι δεν κατάλαβες σωστά

Επίσης γιατι δεν ξανά βάζεις τις Warwick αφού αυτές σου άρεσαν έξ´αρχης ;

 

 

Sent from mobile using Tapatalk

 

Ναι αλλα γιατι στο διαγραμμα τους γραφουν οτι οι FlexSteels ειναι πιο bright απο τις prosteels ? δηλ ενδεχεται να εχουν κανει λαθος ?? http://daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=559&productname=EFX170_FlexSteels_Bass__Light__45_100__Long_Scale

 

Τις warwick θα ηθελα να τις ξαναβαλω απλα το κακο ειναι οτι δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης αλλα το σκεφτομουν και αυτο ,απλα κι εγω εχω την περιεργια να δω αν θα μου αρεσουν περισσοτερο οι rotosound swing bass απο οτι τις Warwick οχι μονο σε θεμα ηχου αλλα και σε θεμα διαρκειας

 

Ενα ακομα που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι δεν ξερω αν ηχητικα παιζει ρολο αν ειναι Hex Core ή Round Core

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακομα που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι δεν ξερω αν ηχητικα παιζει ρολο αν ειναι Hex Core ή Round Core

Δεν ξέρω πως τα πας με τα Αγγλικά αλλά ρίξε και μια ματιά εδώ....

 

http://www.bestbassgear.com/ebass/gear/hardware/strings/hex-core-vs-round-core-bass-strings-which-is-right-for-you.html

 

Εν τάχει και γενικεύοντας χωρίς να μπάινουμε στις επί μέρους εξαιρέσεις, στο μπάσο, οι round είναι πιο πρίμες αλλά και πιο χαλαρές ενώ οι hex πιο "τσίτα" και μπάσες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου