Προς το περιεχόμενο

Digital Label??? How?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το τι χρειάζεται για να ανοίξει ένα digital label? Για ένα μικρό label λογικά πρέπει να είναι απλά τα πράγματα .... Δεν χρειάζεται χώρος για γραφεία, υπάλληλοι, top studio κτλ. κτλ.... αλλά τί χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το βασικο για να ξεκινησεις ειναι να δεχτουν το label σου τα αντιστοιχα

digital on-line stores/distributors,

 

πχ. http://www.juno.co.uk

 

http://www.juno.co.uk/digital/lms/registration/

 

κανεις μια αιτηση και περιμενεις....

 

γραφεια,προσωπικο κτλ κτλ......δε χρειαζονται,ουτε ΑΦΜ.

 

 

 

τι μουσικη θελεις να promotaris μεσα απο το label sou...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου TechnoPrisoner,

 

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο απλό. Επειδή έχει να κάνει με συναλλαγή (χρήμα με άλλα λόγια) θα πρέπει και οι δυο πλευρές να είναι καλυμμένες. Ειδικά για το digital store (juno) μου φαίνεται δύσκολο να κάνει business με εταιρεία που δεν είναι νόμιμα υπαρκτή.

 

Θα σου πω κάτι απλό. Παρακολουθώ την συγκεκριμένη αγορά (juno) χρόνια. Κάθε βδομάδα ξέρεις πόσα σάπια πράγματα βγάζει? Λες θα τα πουλήσει (vinyls/cds) ή κάποια στιγμή θα βαρέσει κανόνι (όπως έγινε με το groovetech - 5 μαγαζιά σ' όλο τον κόσμο). Απο την άλλη κυκλοφορούν τρελά promos (cdr) τα οποία είναι περιζήτητα απο djs και το juno θα έκανε κραααααα για να τα είχε. Μην μου πεις όμως ότι οι artists αυτοί δεν θα ήθελαν να τα στείλουν στο juno για να τα πουλήσουν! Σιγά μην περίμεναν τα label να τους κάνουν realese.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε Γιαννη,

 

το νεο μου label "Εscada Music" http://www.escadamusic.com

αυτη τη στιγμη "πουλαει" ηδη σε 5 on-line stores μαζι με το Juno.

 

http://www.juno.co.uk/labels/Escada/

 

το label μου δεν εχει νομικη μορφη,ΤΙΠΟΤΑ :)

 

οπως ειπα πριν,το θεμα ειναι να σε δεχτει καποιο on-line store και απο οτι ειδα,ορισμενα οn-line stores δεν δεχονται ευκολα νεα labels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μένω άφωνος.

 

Τελικά είναι τόσο εύκολο ε? Ωραία, σαν ειδικός πλέον θα μπορούσες να αναφέρεις μερικές σημαντικές λεπτομέρειες. Απο ότι είδα το track πουλάει 1,5 λίρα και 2,5 για entire release. Πόσο κέρδος έχεις εσύ και πόσο το store? Κάθε πότε γίνεται το μέρισμα? Φαντάζομαι θα έχεις πλήρη εικόνα σχετικά τις πωλήσεις. Επίσης, μπορείς να στείλεις όσα track θες? Πρέπει να υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις?

 

Με το traxsource.com πως και δεν έχεις κάνει δουλειά?

Τέλος, επειδή αναφέρεις στο site σου ότι ψάχνεις γενικά για new sounds έχε υπόψιν σου ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το δικό σου είδος μουσικής. Εγώ είμαι πιο soulful.

 

Τέλος (δις), αν θες πες μας και πως πάνε οι πωλήσεις σου.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως ειναι 50/50 απο το καθαρο κερδος

3 φορες το χρονο, ανα 4μηνο γινετε η μιρασσα

 

ναι οσα tracks θες εσυ στελνεις,προυποθεσεις δεν υπαρχουν.

 

το να εισαι και σε παρα πολλα on-line stores δεν ειναι και ευκολο,απο την αποψη οτι θα πρεπει να κανεις upload σε ακομη περισσοτερα stores και γενικα το upload ειναι ψυχοφθορο,αρκετη δουλεια/προεργασια

 

ναι γνωριζομαι με αρκετους καλλιτεχνες απο ελλαδα που κινουνται σε αυτο το υφος....θα με ενδιεφερε να ακουσω καποιο demo απο τις δουλειες σου,αν θελεις και εσυ

 

πουλαμε πουλαμε,πολυ καλα το παμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε Γιαννη,

 

το νεο μου label "Εscada Music"  www.escadamusic.com

αυτη τη στιγμη "πουλαει" ηδη σε 5 on-line stores μαζι με το Juno.

 

http://www.juno.co.uk/labels/Escada/

 

το label μου δεν εχει νομικη μορφη,ΤΙΠΟΤΑ :)

 

οπως ειπα πριν,το θεμα ειναι να σε δεχτει καποιο on-line store και απο οτι ειδα,ορισμενα οn-line stores δεν δεχονται ευκολα νεα labels.

 

 

ΟΠΑΑΑ!!!!! Όλος ο καλός ο κόσμος είναι στο noiz??? ¶κουσα Escada και σε αναγνώρισα Νικόλα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!

Σχετικά με το upload που είπες...Τί πρέπει να τους στήλεις? Το mixdown se wav? (λογικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο αφού είσαι εσύ ή εγώ το label ... άρα στην ουσία mastering κτλ τα κάνεις εσύ... Σχετικά με την εφορία? Δεν πρέπει να δηλώσεις τα χρήματα που πέρνεις απο το online shop?

 

*Για dj κανονικά πρέπει να δηλώσεις ελεύθερος επαγγελματίας και να κόβεις τιμολόγια όποτε παίζεις έξω για να είσαι απολύτως νόμιμος...  Κάτι αντίστοιχο δεν 8α πρέπει να υπάρχει λογικά και για τους παραγωγούς?

 

*Νικολα μπράβο σου που γυρνάς στα forum και δεν έχεις κόμπλεξ στο να μοιραστείς τις γνώσεις σου!!! ... Οι περισσότεροι γνωστοί Έλληνες παραγωγοί της σκηνής είναι για πάρτι τους και έχουν ψηλά την μυτούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως MP3 320 k 192kbps ανεβαζεις,υπαρχουν κ εξαιρεσεις που θελουν .wav

 

ελπιζω να μην υπαρχει κανενας εφοριακος εδω μεσα κ διαβαζει γιατι εγω δεν δηλωνω τιποτα απο αυτα που παιρνω(djing/label) :)

τοσα χρονια ποτε δεν ειχα προβλημα...

 

 

τα κομπλεξ ειναι για τους κομπλεξικους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου