Προς το περιεχόμενο

Digital Label??? How?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ότι λέει εδώ https://www.juno.co.uk/digital/lms/registration/

 

# Choose which of your releases you want to sell, in what format and for how much - ranging from offering free downloads as a promotional tool to premium price releases, the choice is yours.

 

 

Δηλαδή μπορείς να πουλήσεις και παραγωγή στραγάλια όσο θέλεις? Δεν κάνουν μια επιλογή στις παραγωγές? (θα μου πείς μαγαζί είναι, πουλάει).

 

Ενα digital label είναι ότι πρέπει για έναν νεο producer που έχει φάει 10-15 πίτες απο labels μετά απο αποστολή demo! (πίτα λόγω του ότι δεν κολλάει με το style του label).

 

Τα digital labels μπορουν να κάνουν πολύ καλό στην μουσική! Να βγαίνουν εύκολα οι νέοι καλιτέχνες προς τα έξω και με καλές παραγωγές να πλασάρουν το δικό τους style. ΔΕΝ υπάρχει κανονικό label που θα ασχοληθεί σοβαρά με εναν νέο καλιτέχνη που βγάζει καλές παραγωγές. Θα ασχοληθεί μόνο με κάποιον γνωστό που βγάζει ακόμα και κακες.

 

 

Πιστεύω οτι τα digital labels θα κανουν μεγάλη ζημιά στο εμπόριο.

 

(υπάρχει και το upside down αλλά ok)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τα πνευματικά δικαιώματα τι παίζεται; Γίνεται κανένας έλεγχος αν τα κομμάτια είναι κλεμμένα για παράδειγμα; Υπάρχει καμιά κατοχύρωση ή είναι σαν παζάρι.. upload, όποιος γουστάρει πληρώνει και download και δικαιώματα πουθενά ας πούμε; Δεν κατάλαβα ακριβώς πως δουλεύουν αυτά τα digital lebel.. έχω την εντύπωση πως δεν έχω καταλάβει και τα κανονικά label πως δουλεύουν.. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια πληρωνονται τα πνευματικα δικαιωματα,υπαρχει μια μικρη κρατηση για καθε download...

 

αν ειναι κλεμμενα τα κομματια κανενας δε μπορει να κανει ελεγχο μεχρι να βγουν προς πωληση...

επειτα ομως,τη μηνυση δε νομιζω να τη γλιτωσεις αν σε μαγκωσει η δισκογραφικη που εχει τα δικαιωματα.[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα για πλάκα εναν φίλο δικηγόρο μπας και ξέρει κάτι περι του θέματος.

 

Μου είπε οτι πρέπει να μιλήσω με λογιστή ή εφοριακό για σίγουρα πράγματα.

 

Εκτός αυτό, μου είπε με σιγουριά οτι απο την στιγμή που πουλάς (ότι και να πουλάς, όπου και να το πουλάς) πρέπει να πληρώσεις τους ανάλογους φόρους ΚΑΙ να έχεις δηλώσει τι κάνεις.

 

Λογικά είπε, αμα είσαι ενας απλός παραγωγός που δουλεύεις απο το σπίτι, για να πουλήσεις απλά την δουλειά σου (νόμιμα) θα πρέπει να δηλώσεις στην εφορία οτι είσαι παραγωγός-μουσικός ή δεν ξέρω τι και να κάνεις την ανάλογη έναρξη ωστε να μπορείς να φορολογηθείς.

 

Σχετικά με το digital label μου είπε ακόμα (χωρίς να είναι σίγουρος) οτι λογικά θα μπορείς να το δηλώσεις σε μια φορολογική κατηγορία που έχει να κάνει με υπηρεσίες μέσω internet. Εκεί δηλώνεις μια εικονική ΄βάση΄της Online εταιρίας και δεν χρειάζεται να νοικιάσεις επαγγελματικό χώρο κτλ. Αλλα θα πρέπει να πληρώνεις το τεβε σου και να δηλώνεις όλα τα έσοδα σου.

 

Το Juno πχ. σου δίνει κάποια χαρτιά προς υπογραφή? Κάτι σαν συμβόλαιο που να λέει για την συνεργασία του label σου με το κατάστημα τους?

Σου ζητάει να αναλάβεις όλξ την ευθύνη σε περίπτωση που ένα track είναι κλεμένο?

 

Το Juno όταν πουλάει ενα κοματι σου, κόβει απόδειξη στον πελάτη. Eσύ όμως δεν κόβεις τιμολόγιο στο juno. (θα μου πείς τώρα ... τιμολόγιο για mp3 που προορίζονται μόνο για download?) τί να πώ?

 

Το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι θέλει πολύ ψάξιμο και οτι μπορεί να βρείς ακόμα και τον μπελά σου (χτύπα ξύλο) αν είσαι έτσι στο χύμα.

 

Θα πάω σε εναν λογιστή να ρωτήσω και θα ενημερώσω παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εφορια την πληρωνει το juno μαζι με το label 50/50 και επειτα αφαιρουνται απο τα κερδη του label,οποτε δε χρειαζεται να ξαναπληρωσεις εφορια.

 

παντα το label αναλαμβανει την ευθυνη για τη γνησιοτητα των κομματιων που πουλαει,βασει συμβολαιου.

 

γενικα με τις αγορες μεσω internet, ειναι καπως χαοτικι η κατασταση σχετικα με τα εφοριακα.

 

το καλο με αυτη τη χωρα που ζουμε κ την κατασταση που επικρατει ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεις το μπελα σου μεσα απο τετοιες συναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα το κάνει ο διάβολος (λέμε τώρα) και ενα κομάτι σου μοιάζει πάρα πολύ με ένα άλλο που έχει κυκλοφορίσει καιρό ... Στην πέφτει λιπόν το label που έχει τα rights .... Αλλα πως να στην πέσει? αφού και καλά δεν υπάρχεις. Θα βρεί τα στοιχεία σου απο το juno η απο το κάθε juno και μετα .... δεν θέλω να ξέρω... Μπορεί δηλαδή να μην υπάρχει νόμιμη εταιρία να μυνήσουν αλλά υπάρχουν τα στοιχεία σου. Τέλος πάντων ... σταματάω τις υποθέσεις γιατί δεν υπάρχει λόγος. Για όλα υπάρχει ενα αν ... Ευχομαι να πάνε ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα λίγο πολύ τι γίνεται.. μου γεννήθηκε η απορροία τώρα, με ποιό τρόπο ελέγχεις (το label) αν ένα κομμάτι δεν είναι κλεμμένο με τόσα που κυκλοφορούν.. ειδικά στην ηλεκτρονική μουσική; Δύσκολο πολύ μου φαίνεται.. :? :( Ας πούμε οτι εγώ πάω να ανεβάσω 3-4 κομμάτια, πως ελέγχω οτι δεν έχω κλέψει κάποιον άλλο; Για να είμαι νόμιμος και να μην με κηνηγάνε νομικά.

Πάντως είναι ωραία φάση και μπράβο σου που το προχώρησες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε!

 

Αυτό είναι ενα μέγα πρόβλημα που λογικά δεν έχει λύση.

Αμα το κάνει ο έξω απο εδώ, το έκανε. ¶ντε να εξηγήσεις οτι δεν έκλεψες, απλά έτυχε και μοιάζουν.

 

Οκ, εδώ που τα λέμε είναι σχεδόν απίθανο να κάνεις κάτι ακριβώς το ίδιο. Το να μοιάζει όμως το δικό σου με ένα με το άλλο που έχει βγεί είναι σχεδόν σίγουρο.

 

Πριν λίγες μέρες τέλιωσα ενα κομάτι και την ίδια μέρα με πέρνει τηλέφωνο ενα φιλαράκι που νωρίτερα είχε έρ8ει και το είχε ακούσει... και μου λέει φωνάζοντας .. ρε μα***ααααα, βάλε γρήγορα 96,2 ... παίζει ένα που είναι σχεδόν το ίδιο με το δικό σου... Τελικά οκ, είχε κάποια μακρινή σχέση αλλα σε καμία περίπτωση δεν 8α μπορεί να θεωρηθεί κλέψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειαζεται να μιλαμε με υποθεσεις

 

η eurovision πριν λιγο τελειωσε.... προλαβα κ παρακολουθησα περιπου 5-6 χωρες αναμεσα τους κ την Αννα....σε αυτα τα 5-6 τραγουδια τα 2 ειχαν ακριβεστατα πατηματα σε ενναλαγη συνχορδιων κ μελοδιων απο αλλα τραγουδια(πασιγνωστα) κ κανενας δε ειπε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό έχεις απόλυτο δικιο :wink: Απλά, λέμε τουλάχιστον θεωρητικά να είμαστε σωστοί. Εξάλου υπάρχουν τόσα τραγούδια που είναι αδύνατο να τα παρακολουθήσεις... εκτός από τα γνωστά και εμπορικά που ακούγονται. Πάντως για κάποιον που απλά τον ενδιαφέρει να δείξει τη δουλειά του το digital label είναι οτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου