Προς το περιεχόμενο

gibson neck styles?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα αν και εχω παιξει με καποιες les paul δεν εχω μια καλη εικονα στο μυαλο μου τις διαφορες αναμεσα στα neck profiles (και λογω του οτι δεν ηξερα καθε φορα ποιο neck εχει η καθε κιθαρα).

Επισης δεν εχω πετυχει καπου στο νετ αναλυτικα τις διαφορες μεταξυ των διαφορων neck profiles (και που αυτα χρησιμοποιηθηκαν η χρησιμοποιουνται)...

παντου αναφερονται δλδ ονομαστικα αλλα χωρις καποιο σκαριφημα οπως εχω δει για fender και αλλες μαρκες...

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει? αν οχι με καποιο λινκ που θα ηταν πολυ κατατοπιστικο με καποια περιγραφη πχ?

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στο φόρουμ δεν είχε δώσει κάποιος ένα λινκ με αναλυτική επεξήγηση και φωτός παλαιότερα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα search με διαφορες εκδοχες που εκανα δε βρηκα κατι...(αν και πολλες φορες εχω δει ενα θεμα και μετα με search κατι δε παει καλα και δε το βρισκω:P)

αν οντως υπαρχει θα το ξανακοιταξω...

ευχαριστω για την απαντηση!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το 50ς προφίλ είναι το "χοντρό" και το 60ς το "λεπτό".

Λίγες Gibson βγαίνουν με το 50άρι, οι περισσότερες έχουν το λεπτό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

 

Υποθετω οι κιθαρες τυπου re-issue που εχουν specs δεκαετιας 50's (βλ. 57 custom κλπ) εχουν 50's neck?

ενω αυτο που λες για τις περισσοτερες με 60's παει στη σημερινη παραγωγη...

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά μην το δένεις και κόμπο, αν δεν λέει ξεκάθαρα στα χαρακτηριστικά "neck profile: 50s style", ειδικά με την Gibson δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...

 

Από ότι είδα πάντως μόνο κάτι λεσπόλια υπάρχουν με χοντρό μπράτσο, χάθηκε ο κόσμος να βγάλουν και καμιά SG; Αίσχος.

 

 

 

edit: Από ότι είδα βγαίνει και SG με χοντρό μπράτσο, λάθος μου, πάω να αυτομαστιγωθώ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Τοκαι ενδιαφερομαι και επειδη σε ολα τα χαρακτηριστικα "αντιγραφει" την Custom 57

που στην περιγραφη εχει (early 50's rounded neck profile) υποθετω αυτο θα εχει και η δικια μου (LC 185)

 

Απλα επειδη μου ανοιξε η περιεργεια εφαγα τον τοπο για καποια σκαριφηματακια .... αλλα τιποτα  ::) ::)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Από ότι είδα βγαίνει και SG με χοντρό μπράτσο, λάθος μου, πάω να αυτομαστιγωθώ.

 

Αυτό άστο για την μπυροποσία v.4. Δεν χάνεται. Να έχουμε και κάμερες και διάφορες μπανανοκρατούσες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου