Προς το περιεχόμενο

Delay επιλογες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για τα παρακατω πεταλια. Μιας και ακουσα ενα ελλατωματικο Μαρσαλ Ντηλεη και μου αρεσε σαν εφφε προσανατολιζομαι στο να αγορασω καποιο ντηλεη συντομα. Ειπα να μην μπλεξω με υπερμπουτικ καταστασεις δυσευρετες (Μαξον κτλ κτλ). Ειμαι μεταξυ μοντελινκ, αναλογικου και ψηφιακου. Αυριο θα προσπαθησω να δοκιμασω μερικα, απλα θα ηθελα τις αποψεις σας και τις συμβουλες σας.

 

Ibanez AD9 145eu analog

Line6 Echo Park 145eu modelling

Digitech Digidelay 90eu (+postage) digital

Carl Martin RedRepeat 100eu analog/digital hybrid

 

?Deluxe Memory Man? 190eu+postage analog

 

Πχ, ποια απο αυτα ειναι πιο αξιοπιστα... σε πια γινεται πιο ευκολα ενα ΤΒ. Αν αξιζει το απλο αναλογικο ή αν καλυτερα να παω ψηφιακα/προσομοιωσεις.

 

Ευχαριστω.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τα 4 delays που έχεις στη λίστα σου, εγώ προσωπικά θα επέλεγα το Digidelay. Έχει όλες τις αναμενόμενες δυνατότητες ενός τέτοιου πεταλιού, πολύ καλό ήχο και είναι φυσικά μια οικονομική αλλά αξιόπιστη λύση.

Και το Ibanez είναι μια χαρά αναλογικό delay, αλλά θα δεις ότι είναι εντελώς άλλο πράγμα από τα ψηφιακά σαν χροιά και δεν κάνουν για τις ίδιες χρήσεις.

 

Το καλύτερο είναι να έχει κανείς κάποιο modelling delay και να μπορεί να παίξει και με ψηφιακά εφφέ και με προσομοιώσεις αναλογικών. Όχι όμως το Echo Park...για να αποκτήσεις το απόλυτο (κατά την ταπεινή γνώμη μου) εργαλείο για delay, θα χρειαστεί να δώσεις περί τα 350 ευρώ γι' αυτό εδώ: http://www.line6.com/products/detail/31/

 

Μιλάμε για το Line6 DL4 Delay Modeler! Σε γνωστό αμερικάνικο e-shop 8O έχει samples από τα presets του, τα οποία είναι τα περισσότερα κορυφαίοι ήχοι. Φαντάσου όταν αρχίσει κανείς να το ψάχνει που θα φτάσει με αυτό το πετάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μαζι σου απλα εχω ακουσει οτι το Εκοπαρκ ειναι καλητερο απο το ΝτιΕλ4.

 

Βασικα αυτο που προσπαθω να καταλαβω τι χρησεις εχει ενα ψηφιακο και τι ενα αναλογικο ντηλεη (μιας και ειμαι ασχετος με αυτο το εφφε). Καταλαβαινω οτι το αναλογικο εχει πιο νταρκ ηχο. Φανταζομαι και οτι θα μπουκωνει ευκολα με οβερντραιβ? Ενω το ψηφιακο εχει πιο καθαρο/στειρο ηχο και κολαει πιο καλα με παραμορφωση?

 

Επισης εχω ακουσει τα καλυτερα για το ΝτιΝτι20 της Μπος.

 

Το Ad9Reissue μερικοι το εχουν θαψει σε ξενα φορουμ. χμ...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστό αμερικάνικο e-shop έχει samples από τα presets του' date=' τα οποία είναι τα περισσότερα κορυφαίοι ήχοι.[/quote']

 

Βρε συ Jonn, γιατί τέτοια μυστικοπάθεια? Γιατί δε μας δίνεις link να ακούσουμε κι εμείς?

 

Αρχίσαμε πάλι να κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις ??? :(:(

 

hidesbehindsofa.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασικη και σημαντικοτερη διαφορα μεταξυ αναλογικων & ψηφιακων delay ειναι βεβαια ο ΧΡΟΝΟΣ που το καθενα παρεχει.Τα αναλογικα φτανουν τις περισσοτερες φορες μονο τα 300 ms (με εξαιρεση το Memory man & τo ad999) ενω τα ψηφιακα ΠΟΛΥ περισσοτερο (π.χ το Digidelay φτανει & τα 4 sec!).

 

Eννοειται οτι με αναλογικο delay ΔΕΝ μπορεις να πετυχεις ακριβης χρονους & μακρια delay ,ουτε και λούπες.

 

Τα αναλογικα delay ειναι πιο "ανακριβη" & συνηθως οι επαναληψεις τους φθηνουν/σβηνουν μουνταινοντας ενω στα ψηφιακα παραμενουν ηχητικα οι ιδιες,αυτο κανει τα αναλογικα πιο "ζεστα" αλλα τα περισσοτερα νεα ψηφιακα delay εχουν emulation η tone controls που προσομοιωνουν την συμπεριφορα αυτη.

 

Παρε το Digidelay μια και εχει οτι πρεπει να εχει καθε καλο ψηφιακο delay συν ενα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ echo setting :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dl4 απλά είναι κορυφαία επιλογή. Είναι 12 σε ένα + λούπερ 16 δευτερολέπτων. Value for the money με απίστευτους ήχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστό αμερικάνικο e-shop έχει samples από τα presets του' date=' τα οποία είναι τα περισσότερα κορυφαίοι ήχοι.[/quote']

 

Βρε συ Jonn, γιατί τέτοια μυστικοπάθεια? Γιατί δε μας δίνεις link να ακούσουμε κι εμείς?

 

Αρχίσαμε πάλι να κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις ??? :(:(

 

hidesbehindsofa.gif

 

Κάποτε δεν είχαμε αποφανθεί πως στο forum καλό είναι να δίνουμε links κατασκευαστών και όχι εμπόρων ;;; Κάπως έτσι λειτούργησε το μυαλό μου και δεν έβαλα το link, αλλά όπως είδα το κατάλαβε ο stanley πολύ γρήγορα και σωστά, οπότε δεν έγινε και τίποτα.

 

Στην ουσία του πράγματος τώρα φίλε math, δεν ξέρω πως έφθασε στ' αυτιά σου πως το EchoPark είναι καλύτερο του DL4...

Το πετάλι αυτό το άκουσα πρώτη φορά, από εκ Νορβηγίας συνάδελφο κιθαρίστα, κατά τη διάρκεια soundcheck. Έπειτα πιάσαμε για καμιά ώρα την κουβέντα για τις δυνατότητές του, με άφησε (να 'ναι καλά το παιδί) να το ψάξω κι εγώ κανά 15λεπτο μέχρι να αρχίσει να έρχεται κόσμος στο club και τελικά βεβαιώθηκα για την αξία του προσέχοντας τον ήχο της κιθάρας του κατά τη διάρκεια της συναυλίας.

Μερικές μέρες μετά σε γνωστό κατάστημα των Αθηνών (εδώ δεν λέω το όνομα λόγω χρόνιας αντιπάθειας προς τον εν λόγω μουσικό οίκο...) δοκίμασα το πετάλι για αρκετή ώρα και με την δική μου κιθάρα και πείστηκα πως αξίζει τα 350 ευρώ του πολύ περισσότερο από όσο αξίζει π.χ. το Boss Giga Delay DD-20 τα 230 ευρώ!

 

¶κουσέ τα όλα και κρίνε εσύ ο ίδιος, άλλωστε μπορεί απλά να είναι θέμα γούστου και άποψης για το delay η διαφωνία μας...Εγώ πάντως αν είχα τώρα χρήματα να επενδύσω σε gear (μου τα 'φαγε το "ταυράκι" όλα...αλλά γ@@@ει οπότε δεν πειράζει...) θα ήταν η πρώτη μου αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DL4 δαγκωτό!

Το έχω 4 περίπου χρόνια και ακόμα βρίσκω καινούργιους τρόπους χρήσης του.

Στο live οι τρεις αποθηκευμένοι ήχοι του λύνουν τα χέρια και το tap tempo (που έχει σαν μόνιμο διακόπτη) βοηθάει απίστευτα.

Αν το δοκιμάσεις, 'ψήσε' το πωλητή να το συνδέσει και stereo, εκεί να ακούσεις μεγαλεία.

Το looper που έχει είναι απίστευτα εύχρηστο (σε αντίθεση με το boss) στο live και σου δίνει την δυνατότητα χρήσης ενός μικρού delay (800 ms) επάνω του.

Επίσης μπορείς να του συνδέσεις και ένα exrpresion pedal, που σου δίνει τη δυνατότητα να ελέχεις τις παραμέτρους του με το πόδι σε παραγματικό χρόνο.

Μιλάμε για ΤΟ εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου