Προς το περιεχόμενο

Delay επιλογες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε δεν είχαμε αποφανθεί πως στο forum καλό είναι να δίνουμε links κατασκευαστών και όχι εμπόρων ;;;

 

Αυτή είναι η επίσημη άποψη του Yameth επί του θέματος για να εξηγούμαστε και να μη παρεξηγούμαστε ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μάλιστα επειδή ο φίλος math είναι στην Αγγλία αν θυμάμαι καλά, πριν λίγο εντόπισα το DL4 στο αγγλικό http://www.guitarguitar.co.uk, στην τιμή των 200 λιρών. Δηλαδή περίπου 290 ευρώ... 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χιλια ευχαριστω για τις αποψεις.

 

Μικρη ερωτηση. Το Ιμπανεζ το αναλογικο λεει τιποτα (η επανεκδοση) στα 150 ευρω? Πχ αν καποιος θελει ενα απλο ντηλεη με καλο ηχο και ΤΒ για να παιζει ροκ/μπλουζ? ή να παω κατευθειαν για ενα καλο ψηφιακο σαν το Λαιν6 ή το ντιτζιτεκ που μου λετε?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τα πεταλια εκτος απο το DL4 δεν ειναι True by pass αλλα βεβαια αυτο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το ακουσεις :wink:

Εχω το original ad9 του 1980 & η επανεκδοση ειναι αξιοπρεπης αλλα οχι τοσο καλη οσο αυτη της MAXON,ειναι παντως περιορισμενο μια και εχει μονο 300 ms οποτε ξεχνα οτιδηποτε εχει σχεση με μακριες επαναληψεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τα πεταλια εκτος απο το DL4 δεν ειναι True by pass αλλα βεβαια αυτο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το ακουσεις :wink:

Εχω το original ad9 του 1980 & η επανεκδοση ειναι αξιοπρεπης αλλα οχι τοσο καλη οσο αυτη της MAXON' date='ειναι παντως περιορισμενο μια και εχει μονο 300 ms οποτε ξεχνα οτιδηποτε εχει σχεση με μακριες επαναληψεις.[/quote']

 

Οκ δεκτον αυτο για το ΤΒ οποτε να μην με ανησυχει.

 

Σε σχεση με την κοντρα DL4 και εκοπαρκ εχω διαβασει αυτη την κουβεντα

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=149439

 

ΣΦ σε σχεση με τις μικρες επαναληψεις πχ το ad9 θα εχει καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με τα ψηφιακα/μοντελινγκ ή απλα θα πληρωσω την επανεκδοση και το made in japan?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να το χρησιμοποιησεις μονο για slapback τοτε ναι ακουγεται καλυτερα απο τα ψηφιακα,για χρονους 60-300ms ειναι θεμα γουστου αν θες μουντες επαναληψεις η οχι. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να το χρησιμοποιησεις μονο για slapback τοτε ναι ακουγεται καλυτερα απο τα ψηφιακα' date='για χρονους 60-300ms ειναι θεμα γουστου αν θες μουντες επαναληψεις η οχι. :wink:[/quote']

 

Οποτε δεν παιζει αναλογια στα ντηλεη αντιστοιχη με τους ενισχυτες...

 

Δηλαδη...

 

Αναλογικο ντηλεη (λαμπατος ενισχυτης), Ψηφιακο/μοντελινγκ ντηλεη (τρανζιστορατος ενισχυτης).

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο,τα ψηφιακα delay κανουν πραγματα που τα αναλογικα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κανουν εκ κατασκευης.Αν εισαι delay junkie (οπως εγω) χρειαζεσαι και τα δυο (η το DL4 η το BOSS GIGA DELAY) αν το θες μονο για απλες εφαρμογες παρε το digidelay που ειναι και τζαμπα :wink:

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο αναλογικο delay που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι το Maxon AD999 (το οποιο "πιανει" μεχρι και 900ms) ενω απο ψηφιακα ξεχωριζω το Digidelay,το DL4 ,το θαυμασιο AKAI HEADRUSH & το BOSS GIGA DELAY (τον καλυτερο "αναλογικο" ηχο απο τα 4 παραπανω εχει το DIGIDELAY ακολουθουμενο απο το GIGA DELAY της ΒOSS)

 

Αν επρεπε να παρω μονο ΕΝΑ delay θα επαιρνα σιγουρα το BOSS GIGA DELAY μια και εχει τις περισσοτερες δυνατοτητες απο ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με τους σχετικα καλυτερους ηχους. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο' date='τα ψηφιακα delay κανουν πραγματα που τα αναλογικα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κανουν εκ κατασκευης.Αν εισαι delay junkie (οπως εγω) χρειαζεσαι και τα δυο (η το DL4 η το BOSS GIGA DELAY) αν το θες μονο για απλες εφαρμογες παρε το digidelay που ειναι και τζαμπα :wink:

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο αναλογικο delay που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι το Maxon AD999 (το οποιο "πιανει" μεχρι και 900ms) ενω απο ψηφιακα ξεχωριζω το Digidelay,το DL4 ,το θαυμασιο AKAI HEADRUSH & το BOSS GIGA DELAY (τον καλυτερο "αναλογικο" ηχο απο τα 4 παραπανω εχει το DIGIDELAY ακολουθουμενο απο το GIGA DELAY της ΒOSS)

 

Αν επρεπε να παρω μονο ΕΝΑ delay θα επαιρνα σιγουρα το BOSS GIGA DELAY μια και εχει τις περισσοτερες δυνατοτητες απο ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με τους σχετικα καλυτερους ηχους. :wink:[/quote']

 

Και εγώ έχω μόνο ένα και αυτό είναι το gigadelay και είμαι υπερευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο αναλογικο delay που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι το Maxon AD999 (το οποιο "πιανει" μεχρι και 900ms) ενω απο ψηφιακα ξεχωριζω το Digidelay' date='το DL4 ,το θαυμασιο AKAI HEADRUSH & το BOSS GIGA DELAY (τον καλυτερο "αναλογικο" ηχο απο τα 4 παραπανω εχει το DIGIDELAY ακολουθουμενο απο το GIGA DELAY της ΒOSS)

 

Αν επρεπε να παρω μονο ΕΝΑ delay θα επαιρνα σιγουρα το BOSS GIGA DELAY μια και εχει τις περισσοτερες δυνατοτητες απο ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με τους σχετικα καλυτερους ηχους. :wink:[/quote']

 

Δεν θα συμφωνήσω για το GigaDelay ότι είναι τόσο καλό...δεν είναι προς Θεού για πέταμα το πετάλι, αλλά νομίζω ότι για 200 στερλίνες το DL4 είναι μια κλάση παραπάνω!

Πάντως πολύ σωστά ο Superfunk βάζει στο παιχνίδι το AKAI Headrush. Φίλος κιθαρίστας το έχει, το έχω ακούσει και σπίτι και σε live, πραγματικά πολύ καλό, αλλά κάπως δύσχρηστο μου φάνηκε...

Εδώ που τα λέμε πάντως για να είσαι φίλε math καλυμμένος μια κι έξω στο θέμα του delay, ψάξου με τις δυστυχώς ακριβότερες αλλά πιο πλήρεις λύσεις που προσφέρουν τα "μεγάλα" delay pedals (DL4, DD20, Headrush).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου