Προς το περιεχόμενο

Delay επιλογες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ μαζι σας, το αναλογικο ιμπανεζ σε φαση less is more δεν ειναι καλη λυση στα 130-140ευ?

 

Παντως για την Λαιν6 οπως ξαναειπα θεωρητικα ακουσα οτι το εκοπαρκ εχει καλυτερο ηχο απο το DL4.

 

DD20 φαινεται πολυ ωραιο... μου κανει προπαγανδα ο Ηλιας για αυτο :D

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

DD20 φαινεται πολυ ωραιο... μου κανει προπαγανδα ο Ηλιας για αυτο :D

 

Εγώ συνήθως κάνω για το DigiDelay, αλλά (πλέον) και για το DD-20 εφόσον είσαι διατεθημένος να δώσεις κάτι παραπάνω ;) :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ο ΗΧΟΣ του DL4 δεν μου αρεσει ("πλαστικιζει" στα analog delay emulations που χρησιμοποιω συνηθως) αντιθετα το BOSS ειναι πιο ζεστο & βεβαια εχει την γνωστη ποιοτητα κατασκευης της BOSS που ξεπερνα κατα ετη φωτος την Line 6 (αρκετα απο τα πεταλια της εχουν προβληματα αξιοπιστιας & συμβατικοτητας )

 

Αν ειναι να αγορασεις ενα φθηνο αξιοπιστο delay για αλλη μια φορα σου προτεινω το DIGIDELAY ,αν θες σωνει και καλα λογω κολληματος αναλογικο & εχεις ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ στη πεταλιερα σου παρε καλυτερα το EH MEMORY MAN (κανει 185-195 ευρω εξω) μια και εχει 450 ms & ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΟ (οι 3 πρωτοι δισκοι των U2 εχουν γινει μονο με αυτο) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ερωτηση.

 

Τα αναλογικα εχουν προβληματα καλιμπραρισματος των τσιπ με το περασμα του χρονου ή ειναι οσο αξιοπιστα οσο και τα ψηφιακα?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου το εχω απο το 84 οποτε μαλλον δεν εχουν προβληματα,σιγουρα οπως και οτιδηποτε αναλογικο ειναι πιο αξιοπιστα απο οτιδηποτε digital :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για την Λαιν6 οπως ξαναειπα θεωρητικα ακουσα οτι το εκοπαρκ εχει καλυτερο ηχο απο το DL4.

Αν οι επαναλήψεις του EchoPark είναι πιο μουντές από του DL4 (υποκειμενικό κριτήριο & θέμα γούστου) τότε πιθανώς να ακούγεται καλύτερα μόνο του σε μια ρύθμιση για echo.

Αν όμως βάλεις τον ήχο σου μέσα σε μία μπάντα τότε οι επαναλήψεις (delay trail) σου θα χάνονται πιο εύκολα μέσα στις συχνότητες των άλλων οργάνων. Στο DL4 έχει μοντέλα που σου επιτρέπει να ρυθμίζεις μπάσσα και πρίμα μόνο για τις επαναλήψεις σου (κάτι που δεν έχει το EchoPark).

 

Εδώ που τα λέμε πάντως για να είσαι φίλε math καλυμμένος μια κι έξω στο θέμα του delay' date=' ψάξου με τις δυστυχώς ακριβότερες αλλά πιο πλήρεις λύσεις που προσφέρουν τα "μεγάλα" delay pedals[/quote']

Συμφωνώ, άλλωστε η φθήνια τρώει τον παρά....

 

O τελικός κριτής είναι μόνο τα δικά σου αυτιά και αυτά θα πρέπει να εμπιστευτείς. Πάρε τη κιθάρα σου και άρχισε τις δοκιμές, μπορεί να ανακαλύψεις και εσύ κάτι και να το μοιραστείς μαζί μας

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε εξαντλητικα τεστ που υπεβαλα σχεδον ολα τα ψηφιακα delay που κυκλοφορουν :lol: το μονο που σε analog simulation πλησιασε κατα 90% την κορυφη ολων των αναλογικων delay που εχουν κατασκευαστει ποτε (το θρυλικο ROCKMAN STEREO ECHO) ηταν το DIGIDELAY. :wink:

Τοσο κοντα εφθασε ωστε αποφασισα να αφαιρεσω το Rockman απο την πεταλιερα μου & να το αντικαταστησω με το Digidelay!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το headrush είναι όντως πάρα πολύ καλό και σύντομα θέλω να το προσθέσω στα πετάλια μου. Απλά έχω παίξει μόνο το ένα, το 2 έχει διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δοκιμασα το Ιμπανεζ (αναλογικο) και το Λαιν6 εκοπαρκ.

 

Εκοπαρκ¨ Πολλες επιλογες, μου αρεσε πολυ το swell απο αυτες, και απο κει και περα ηταν μικρη η διαφορα σε σχεση με το αναλογικο/ψηφιακο/τεηπ μοντελινγκ που εκανε... καλος ηχος γενικα αλλα ειχα αυτην την παραξενη αισθηση οτι κατι λειπει.

 

Ιμπανεζ. Τρια ποτενσιομετρα μονο... πολυ ζεστος και πλουσιος ηχος... δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλα ειχε μια αλλη διασταση ο ηχος. Ο χρονος των 300μσεκ ηταν μια χαρα νομιζω για αυτα που επαιζα, και ειχε 130ευ το πεταλι φτιαγμενο στην ιαπωνια.

 

Απο την μια το Ιμπανεζ ηταν φαση less is more, και το εκοπαρκ πολλα πραματα μαζι.

 

ΙΣΩΣ το πιο σωστο ειναι να παρω το Ιμπανεζ σαν ενα απλο καλο αναλογικο ντηλεη, και αργοτερα αν θελω και αλλα πραγματα να το πλαισιωσω με ενα DD20, DL4, Digidelay.

 

Τι λετε?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου