Προς το περιεχόμενο

2 humbuckers σε σειρα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες

Έχω ένα μπάσο με 2 humbuckers  και αναρρωτιέμαι άν μπορώ να τους συνδέσω και τους 2 σε σειρά. Έχω σχεδιάγραμμα για το πως γίνεται με 2 μονούς μαγνήτες και ένα DPDT miniswitch αλλά δεν έχω ιδέα άν μπορεί να γίνει το ίδιο κ με 2 διπλούς και τί προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω. Ιδέες  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To (+) του ενός μαγνήτη, στην έξοδο.

Το (-) του ίδιου μαγνήτη, στο (+) του έταιρου.

Το (-) του έταιρου μαγνήτη, στη γείωση.

 

Το ίδιο ισχύει και για τους μονούς μαγνήτες.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η συνδεσμολογία σου είναι σαν του JB απλά άλλαξε την πολικότητα στον ένα εκ των δύο (αναστροφή των καλωδίων).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το θέμα είναι οτι το θέλω να είναι switchable απο σειρά σε παράλληλο. Με τί τρόπο πρέπει να συνδεθεί όλο το πράγμα ωστε να έχω το balance pot σε λειτουργία όταν οι μαγνήτες είναι παράλληλοι? Για αρχή χρησιμοποίησα αυτό το σχέδιο http://www.lordgoogle.com/bass/s1_mod/ αλλά αντιμετωπίζω τα εξής δύο θέματα.

1. Υπάρχει σαφής σπινθηρισμός (ακούγεται ένα ντούπ) στην αλλαγή απο σειρά σε παράλληλο και αντιθέτως. Μάλλον οφείλεται στο οτι οι μαγνήτες μου είναι active ( S.Duncan basslines soapbars).

2. Το blend pot μετατρέπεται με κάποιο τρόπο σε 2ο Volume pot όταν είμαι σε σειριακή σύνδεση. Επίσης έχω λίιιγο θόρυβο, σάν να γίνονται οι μαγνήτες μονοπήνιοι πχ ενώ δέν. Διότι είναι κλασικοί hbckers με μόνον δύο καλώδια εξόδου.

Ιδέες  ???  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα τα πράγματα!  ;D

 

1. Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είναι active για το ντούπ! Κόβεται η τροφοδοσία και ξανάρχεται. Ίσως με προσθήκη πυκνωτών στο διακόπτη να διορθώνεται αλλά δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να απαντήσω με σιγουριά.

 

2. Το blend pot αναγκαστικά γίνεται σαν volume. Αφού μπαίνουν σε σειρά και παίζουν και οι δύο. Δεν μπορεί πλέον να κάνει blend....

Για το θόρυβο, ίσως αυξάνεται γιατί αυξάνεται και το gain πολύ. Oπότε ίσως είνα φυσιολογικό.

 

Edit: Κάτι που ξεχάσαμε και είναι το πιο σημαντικό! Οι μαγνήτες σου είναι active, άρα όταν μπαίνουν σε σειρά τροφοδοτούνται με τη μισή τροφοδοσία ο καθένας. Ένας παραπάνω λόγος να υπάρχει θόρυβος...

Δες στα σπεκς τους την ελάχιστη τροφοδοσία που μπορούν να λειτουργήσουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι... για την τροφοδοσία κανενα πρόβλημα φίλε γιατί ξέχασα να γράψω οτι λειτουργώ ήδη στα 18 βόλτ.

Τώρα για τα υπόλοιπα.... θα δοκιμάσω απο εβδομάδα μερικά πράγματα κ θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου