Προς το περιεχόμενο

Ρύθμισμα monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω συνδεδεμένα στα πλήκτρα μου 2 active monitor, τα Behringer Truth B2031A απο τα οποία ακούγεται επίσης και φωνή απο το μικρόφωνο που είναι συνδεδεμένο πάνω στο αρμόνιο.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής,

1)υπάρχει κάποιο σωστό μέρος τοποθεσίας τους ? Εγώ τα έχω στο πάτωμα δεξιά και αριστερά απο την βάση του αρμονίου.

 

και τέλος,

2) Πίσω απο τα ηχεία υπάρχουν διάφορα κουμπιά.Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς την χρησιμότητά τους, ούτε τις σωστές ρυθμίσεις για να πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Στην παρακάτω εικόνα φαίνονται τα κουμπιά που έχουν απο πίσω τα ηχεία για να τα σετάρω.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε ποια επιλογή θα βάλω το κάθε κουμπί?

 

1600-B2031A_detail3.jpg

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

εγώ (ως κάτοχος home studio κλπ. κλπ.) θα έκανα τα εξής :

 

INPUT TRIM = είναι πόσο δυνατά παίζει.

Βάλτο λίγο κάτω από το 0db γενικά για μικρό θόρυβο.

Low Frequency = άστο στο 0 db.

High Frequency = άστο στο 0 db.

Room Compensation = άστο στο 0 db  εκτός αν είσαι

ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ σε τοίχο ή σε γωνία όπως λέει στο σχηματάκι

οπότε ακολουθείς τις οδηγίες που λέει στο σχηματάκι.

MUTE LOW, MUTE HIGH = δες το manual γιατί δεν είναι σαφές τι κάνουν.

POWER MODE = μάλλον τα ηχεία ανοίγουν αυτόματα αν δεχτούν σήμα ? Δες το manual.

 

Το manual πρέπει να το τσεκάρεις έτσι κι αλλιώς για την τοποθέτηση των ηχείων

στο χώρο, σε ισόπλευρο τρίγωνο, στο κατάλληλο ύψος κλπ. κλπ.

Η ιδέα πάντως είναι τα ηχεία να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο flat

δηλαδή να μην χρωματίζουν τον ήχο - όσο μπορούμε το αποφεύγουμε αυτό

ώστε όταν κάνουμε την παραγωγή να έχουμε αντικειμενική εικόνα για τον ήχο μας.

 

Αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός ας γράψει ...

 

Επίσης, αν μπορείς χρησιμοποίησε την balanced είσοδο για καλύτερο σήμα και χαμηλότερο θόρυβο, αλλά για αυτό θέλεις συγκεκριμένο τύπο καλωδίου καθώς και να υποστηρίζει balanced έξοδο ο μείκτης σου (ή ότι άλλο στέλνει το σήμα στα ηχεία σου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου.Πολύτιμη !

Όντως το power mode κάνει ακριβώς αυτό που είπες.Απλά τα ηχεία τα έχω μέσα σε δωμάτιο 17τμ και έχω την εντύπωση οτι ειδικά το μικρόφωνο, μικροφωνίζει.

Αν χρησιμοποιήσω την balance είσοδο στα ηχεία και καρφί απο την άλλη (για να μπει στα πλήκτρα) θα έχει διαφορά ή είναι το ίδιο με το καρφι-καρφι που έχω τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είσοδος xlr είναι για balanced σήμα μόνο αν το υποστηρίζει η έξοδος τα βάζεις εκεί. Έχει καθαρότερο, ποιοτικότερο και δυνατότερο σήμα. Αν έχεις καρφί άστο όπως είναι μη το πειράζεις.

 

Κανονικά πρέπει ενδιάμεσα να βάλεις ένα μικτάκι με stereo είσοδο όχι κατευθείαν από το αρμόνιο στα ηχεία.

 

Τα ηχεία θα πρέπει να τα έχεις ψηλά σε βάση, το τουίτερ στο ύψος του αυτιού και εσύ να κάθεσαι στη κορυφή ισοσκελούς τριγώνου για να ακούς σωστά δηλ πρέπει να τα έχεις υπό γωνία στο 1,2-2 m απόσταση για να ακούς σωστά. Χρειάζεσαι βάσεις ηχείων ειδικές γιαυτό.

 

Τα υπόλοιπα τα επεξηγεί στο manual ψάξε και στο wiki όπως σ είπε και ο φίλος πιο πάνω.

 

Το mute high κάνει σίγηση τουίτερ, το mute low σίγηση γούφερ.

 

Τα λαμπάκια θα πρέπει να είναι συνέχεια πράσινο να μην ανάβει κόκκινο.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Πολύ χρήσιμα όσα έμαθα.

Γιατί όμως λες να βάλω ενδιάμεσα μικτάκι? Το αρμόνιο έχει output 1 και output 2 και στο καθε ένα βάζω το κάθε ηχείο.Γιατί είναι λάθος αυτό?

 

Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι οικονομικό σε μικτάκι (δεν ξέρω καν τι ακριβώς και πως θα ψάξω) ή και μεταχειρισμένο?

 

Επίσης για βάσεις , που μπορώ να βρω τόσο δυνατές καθώς τα ηχεία είναι πολύ βαριά.Εαν έχετε καμιά οικονομικη (πάντα) πρόταση πείτε μου.

 

Τέλος, στο καινούργιο μου αρμόνιο (korg pa3x le) έχω την εντύπωση πως στο τέρμα δεν ακούγεται τόσο δυνατά όσο το παλιό μου va76 αν και πολλές φορές έχω πετύχει το λαμπάκι των ηχείων να κοκκινίζει...Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο οτι πριν τα είχα σε ενα τεράστιο δωμάτιο, ενω τώρα τα έχω μεταφέρει όλα στο δικό μου δωμάτιο και μπουκώνουν...

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω? Τα βάζω όλα σε κανέναν ενισχυτή ή πάω για δυνατότερα ηχεία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα ζευγάρι τέτοιες http://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm και ένα τέτοιο http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1002_fx.htm ώστε να έχεις κάποιο στοιχειώδες eq. Υπάρχουν και μεγαλύτερα μοντέλα με καλύτερο equalizer.

 

Τα όργανα δεν τα κουμπώνουμε απευθείας επάνω στα μόνιτορ, χρειάζεται ένα μικτάκι ενδιάμεσα για ρύθμιση εντάσεων γενικά αυτό είναι το συνήθες σετάπ. Τώρα και επευθείας να το βάλεις επάνω εντάξει δεν τρέχει τίποτα απλώς δεν θα έχεις καλό control.

 

Στο μικτάκι θα δώσεις με καρφί R για το δεξί L για το αριστερό και από εκεί στα μόνιτορς με xlr καλώδια. Επίσης πάνω μπορείς να κουμπώσεις pc να παίζεις πχ κομάτια από youtube, μουσική, κιθάρα κ ότι άλλο θες. Αν δεν βάλεις μικτάκι πάλι ίδιες συνδέσεις μόνο καρφί όμως.

 

Στο θέμα της έντασης κράτα το input trim κοντά στη μέση στο 0 και λίγο παραπάνω για να μη σου κοκινίζει. Εφόσον χρησιμοποιείς το Tc Helicon από το pa3xLe κοίτα να το χρησιμοποιείς σωστά πρώτα να μην πικάρει επάνω στο όργανο το led.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω παρα πολυ!Εξαιρετικα χρησιμα ολα!

Στην ουσια ομως δεν εχω καταλαβει τι θα κερδισω με το μικτακι...Το μικροφωνο θα μπαινει πανω του η καλυτερα ειναι στο pa3x le ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικτάκι θα σου βγάλει καλύτερο σήμα με xlr και θα έχεις καλύτερο ήχο ρυθμίζοντας τα eq (low-mid-high), επίσης μπορείς να βάλεις επάνω και άλλα πράγματα αν θέλεις να παίζεις από τα μόνιτορς παράλληλα όπως pc πχ από το youtube να μαθαίνεις κομάτια ή να συνδέσεις κάποιο player.

 

Το Tc helicon είναι πολύ καλό εργαλείο αν το μάθεις μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα επάνω δεύτερες, τρίτες φωνές κτλ αλλά καλό είναι σε περίπτωση ανάγκης (πχ δεύτερο άτομο-γυναίκα σε λάιβ) να έχεις και ένα μικτάκι με εφφέ μπορεί να χρειαστείς να βγάλεις μια-2 φωνές πχ από εκεί όπως και άλλα όργανα κιθάρα μπουζούκι οπότε καλό είναι να βρίσκεται εφόσον θα δουλεύεις με drumachine κάπου θα χρειαστεί.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.Όντως ισχύει οτι πρέπει να υπάρχει και για μελλοντικά...

Το tc helicon η αλήθεια είναι λίγο με έχει ξενερώσει καθώς δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου πως λειτουργεί...όσα βίντεο και αν ειδα, όσα manual και αν διαβασα τιποτα...Η φωνή βγαίνει όπως να ναι...χωρίς hall , με υπερβολικά πρίμα (στο Σιγμα σχεδόν σφυρίζει) και ξερό...χωρίς να χρωματίζει την φωνή λίγο....μάλιστα έχω την εντύπωση οτι λεπτένει την φωνή....βρήκα σήμερα μια άκρη λίγο αλλα πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό....

χαίρομαι που λες οτι ειναι καλό εργαλείο και ελπίζω πως το μονο που χρειάζεται είναι αν το μάθω....

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για όλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου