Προς το περιεχόμενο

Μια κριτική ματιά στο πΓοιοτικο ελληνικο τραγουδι


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε πάντως ερωτιάρης λαός ρε παιδί μου. Δύο ειδών στίχοι υπάρχουν μόνο: "Αγαπάω και τα πουλιά κελαηδούνε κι όλα τέλεια και τι καλά περνάμε" και "με άφησε, με παράτησε, πονάω, κόβομαι, θα πεθάνω παναγιά μου γύρνα πίσω θα χαθώ".

 

Ενταξει αυτο ισχυει για ολες τις μουσικες δεν ειναι κακο,ετσι ειναι ο ανθρωπΑς

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι όταν στο γραφείο βάζουν κάτι έντεχνα ραδιόφωνα και παίζουν ακόμα τραγούδια που βγήκαν πριν δέκα δεκαπέντε χρόνια!

 

Όχι ότι καιγομουν ποτέ για το δήθεν ποιοτικό τραγούδι, αλλα είναι κρίμα.

 

Δε λέω, σίγουρα υπάρχουν κάποιοι καλοί (η Μπάμπαλη μ' αρέσει) αλλά γενικά το χάος.

 

Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι έτσι κι αλλιώς, δεν γίνεται το ποιοτικό να έχει πολύ κοινό. Η μάζα πάει στο εύκολο. Πάνε οι εποχές που οι άνθρωποι είχαν γενική παιδεία στην μουσική. Στο σουβλατζίδικο που δουλεύω δεν ξέρουν π.χ τον Μανό Λοΐζο και απορούν που δεν μ' αρέσει ο Τερλέγκας. Λάθος χώρα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, αλλά τουλάχιστον σε άλλα είδη έχουν τραγουδήσει και γι'άλλα πράγματα ρε παιδί μου. Αλλά ναι, γενικώς συμφωνώ. Πάρε για παράδειγμα την Adele. Ο Πλούταρχος της Γηραιάς Αλβιώνας με τόση κλαψομ... :-X.

 

Ενταξει εχουμε και εμεις τον Θωμα Μπακαλακο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα....απο μετρια εως και  κακα (στην περιπτωση Μαλαμα και Δεληβορια) αυτα που μου προτεινεις ... ο καλυτερος ολων σαφως ο Αλκινοος αλλα  και αυτοι την εντεχνιλα υπηρετουν

 

Νίκο, θεωρώ προσωπικά, ότι η άποψη αυτή απέχει από την πραγματικότητα όσο ότι ο συριζα θα μας βγάλει από το μνημόνιο.  ;D ;D

 

Οι συνθέτες που ανέφερα και ανέφεραν και άλλοι (με αποκορύφωμα τον Θανάση Παπακ.) είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η χώρα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ από τα late '90s, μέχρι και την αιωνιότητα (όπως βλέπω από τους ''μουσικογλετζέδες'' που βγάζουμε, τρομάρα μας).

 

Είναι τουλάχιστον άτοπο να μου βάζες έστω στο ίδιο τραπέζι τους c-real, τον κιάμο τον πάνο, τις μέλισσες και τους προανεφερθέντες.  ;D

 

υ.γ: ε, δε μπορεί την μία να μιλάμε για την αξία του Bowie και του Barrell, του Hiland και των Clash Και την άλλη να μου λες για μελισσούλες και κιάμους. ;D

 

Τέλος πάντων. Αγάπη μόνο.

Δεν μπορώ να αμφισβητήσω την μουσική σου παιδεία και άποψη. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η κατασταση πανω κατω εχει περιγραφει με ακριβεια. Αντιπαλο δεος δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια. Τωρα βεβαια αν αρχισουμε να κοιταμε καλλιτεχνες και μουσικες που δεν εχουν ιδιαιτερη βλεψη σε mainstream επιτυχια κααααατι ψιλογινεται.

 

 

 

 

 

 

(και γενικα το παρακατω playlist του Βουλγαρη -the boy- στο οποιο εχει συλλεξει μερικα πραγματικα αξιολογα, αν ισως δυσπεπτα, μοντερνα ελληνοστιχα κομματια και συγκροτηματα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παλι θεωρω οτι η μουσικη κατασταση στην ελλαδα αντικατοπτριζει αρκετα καθαρα την σημερινη κατασταση μας σα λαο, μια κατασταση πληρους παρακμης κατα την γνωμη μου.    Αν συγκρινεις τους καλλιτεχνες που ειναι δημοφιλεις σημερα με αυτους που ηταν 30-40 χρονια πριν ειναι φανερο αυτο, οπως και αν συγκρινεις τους σημερινους ελληνες με τους αντιστοιχους σε αλλες χωρες. Και μιλαω για συγκριση σε μουσικη ποιοτητα, αλλα και σε δημιουργικοτητα, στο τι εκφραζει ενας καλλιτεχνης και στο τι αφηνει στον χρονο. Τα περισσοτερα σημερινα ελληνικα τραγουδια μου ακουγονται μπλιπ μπλιπ τιποτε...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνθέτες που ανέφερα και ανέφεραν και άλλοι (με αποκορύφωμα τον Θανάση Παπακ.) είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η χώρα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ από τα late '90s, μέχρι και την αιωνιότητα

 

Αν ειναι ετσι τοτε απλα εχουμε μια κλασσικη περιπτωση του μονοφθαλμου που βασιλευει στους τυφλους....ΙΜΗΟ ειναι ΜΕΤΡΙΑ πραγματα....βεβαια στη χωρα της απολυτης μετριοτητας δεν με εκπλησει καθολου το γεγονος αυτο....

 

Αντιπαλο δεος δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια.

 

Αυτο διαπιστωνω και εγω....στις ΗΠΑ και στην Αγγλια ΥΠΑΡΧΕΙ...ακουει ο κοσμος αηδιες (χυδαιο Hip Hop & ψευτο R&B) αλλα βγαινουν και ΠΟΥΛΑΝΕ και υπεροχα πραγματα και μαλιστα ΠΟΛΥ.

 

Αυτος ο τυπος ας πουμε ηταν νο.1 τον προηγουμενο μηνα...

 

 

στην Ελλαδα δεν εχουμε κατι τετοιο σε ..ελληνικο ε?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου