Προς το περιεχόμενο

Ρεύμα για πετάλ ή μπαταρία


terri557

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες είμαι σε έρευνα για αγορά τροφοδοτικού για πετάλια

 

Τα πετάλ που έχω αυτή τη στίγμη (και βαίνουν ανοδικά στον αριθμό) είναι

Wah wah

Big MUFF

VOX SATRIANI RED SATCHURATOR

ELECTRIC MISTRESS

2 BOSS (NS ΚΑΙ OC)

MOOER (DELAY)

CARL MARTIN HYDRA BOOST

 

Είμαι στην αναζήτηση για

ένα καλό delay (strymon ή t-rex ή dls)

ένα MXR PHASE 90

ένα HALL OF FAME

και ένα volume pedal

 

Ήθελα την άποψή σας για τα τροφοδοτικά και αν οι μπαταρίες έχουν καλύτερη απόδοση. Για το one spot μου έχουν πει καλά λόγια. Εσείς τι λέτε?

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν οι μπαταρίες έχουν καλύτερη απόδοση

 

οχι δεν εχουν και ειναι ακριβες και αντι'οικολογικες.

 

Για το one spot μου έχουν πει καλά λόγια. Εσείς τι λέτε?

 

ειναι εξαιρετικο και ,με εξαιρεση καποια digital πεταλια, απροβληματιστο δες εδω αν ταιριαζει με τα πεταλια που εχεις ή θα παρεις

 

http://www.roadrageprogear.com/1SPOTCompatibilityChart.pdf

 

με το Strymon απο τωρα στο λεω ΔΕΝ ειναι συμβατο (θα εχεις θορυβο)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες ανακυκλώνονται..... σωστά? Τη συμβατότητα την είδα αλλά μόνο του πόσα μπορεί να σηκώσει χωρίς πρόβλημα στον ήχο?

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες ανακυκλώνονται..... σωστά?

 

Υποτιθεται και επαφιεται στο φιλοτιμο και το χρονο που θελει να σπαταλησει καποιος,παντως αν ενα πεταλι ειναι digital μια μπαταρια κραταει περιπου 1 ωρα.Οποτε μονο αν εισαι ο Βαρδινογιαννης δεν θα εχεις προβλημα κοστους  ;D ;D

 

αλλά μόνο του πόσα μπορεί να σηκώσει χωρίς πρόβλημα στον ήχο?

 

Βγαζει 1700mA οποτε μεχρι 30 πεταλια οκ θα εισαι,εγω οδηγουσα ολα αυτα

με το παλαιοτερο μοντελο που εβγαζε ‘‘μονο‘‘  1000mA

 

986506566830a51a92948259871a909d4ed37d14a659a842a8a0faca.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θα θελα μιας και μιλάμε για τροφοδοσία να με βοηθήσει κάποιος με την εξής απορία. Έχω στην κατοχή μου ένα fuzz πετάλι το οποίο καταναλώνει μόνο 5 mA. Το πετάλι μαξ να το χρησιμοποιώ για 10 λεπτά στο σετ μου και σκέφτομαι για να γλιτώσω μία θέση, στο dc brick που διαθέτω, να το τροφοδοτήσω με μπαταρία. Πόσες ώρες βγάζει μια μπαταρία τύπου 9V energizer για παράδειγμα; ( Κάποια διαίρεση χρειάζεται αν γνωρίζουμε τα mAh ή κάτι τέτοιο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θα θελα μιας και μιλάμε για τροφοδοσία να με βοηθήσει κάποιος με την εξής απορία. Έχω στην κατοχή μου ένα fuzz πετάλι το οποίο καταναλώνει μόνο 5 mA. Το πετάλι μαξ να το χρησιμοποιώ για 10 λεπτά στο σετ μου και σκέφτομαι για να γλιτώσω μία θέση, στο dc brick που διαθέτω, να το τροφοδοτήσω με μπαταρία. Πόσες ώρες βγάζει μια μπαταρία τύπου 9V energizer για παράδειγμα; ( Κάποια διαίρεση χρειάζεται αν γνωρίζουμε τα mAh ή κάτι τέτοιο )

 

Δεν νομίζω να υπάρχει σαφής απάντηση στο ποσο θα κρατήσει η μπαταρία (προφανώς είναι θεμα χρήσης) αλλα με  τόσο λιγα μιλιαμπέρ κατανάλωσης λογικά θα πρέπει να σου κρατήσει μηνες (?).

Άσε δε που πολλά fuzz τους αρέσει να έχουν και πεσμένη μπαταρία, αλλάζει τον ήχο προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ.Δε γνώριζα αυτό το τελευταίο. Θα το δοκιμάσω... Το ότι θα πάρει πολύ καιρό μέχρι να χρειαστεί αντικατάσταση είναι το μόνο σίγουρο. Απλώς έτυχε να κάνω μια έρευνα και άρχισα να το χάνω σταδιακά βλέποντας λογαριθμικά διαγράμματα . Αυτό που ήθελα χοντρικά να περιγράψω παραπάνω (και γι αυτό ρώτησα αν ισχύει) είναι πως αν πχ η μπαταρία έχει μια τιμή 500mAh αυτό σημαίνει πως με τη διαίρεση 500mAh/5mA προκύπτουν 100 ώρες χρήσης για το πετάλι μέχρι να αποφορτίσει εντελώς και να μη βγάζει κιχ  :D ).

Βέβαια τώρα παρουσιάζει περισσότερο ενδιαφέρον με αυτή την πληροφορία που έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου