Προς το περιεχόμενο

Service Νακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,

πριν απο 2 μήνες αγόρασα από τον Νάκα(στη Πάτρα) μια fender stratocaster standard mex.Η κιθαρα δυστυχως ειχε 2 θεματα..το πρωτο ηταν οτι είχε μπει  λίγο λάθος το pickguard και έκανε ενα καρούμπαλο και το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι ότι οι μαγνήτες neck-middle και middle-bridge ειχανε προβλημα(ο ηχος ακούγοταν λιγοτερος απο τις αλλες επιλογές).Τον ηχο τον κατάλαβα αμέσως αλλα δεν πολυ ήξερα πως ακουγονται μιας και είχα les paul για 4 χρόνια και σπανια επιανα strato και το θεμα με το pickguard το παρατήρησε ένας φίλος μου.Είπα να μην την παω στη το νάκα στη Πάτρα γιατί θα την στείλουν Αθήνα για καιρό και εγω κιθάρα ηθελα να παίζω οπότε λέω θα την παω εγώ οταν κατέβω για Πασχα!Ηρθε το πασχα πήρα τηλ να σιγουρέψω οτι ειναι εκει ο τεχνικος και μου λένε οτι έχει παρει άδεια όλη τη μεγάλη βδομαδα και θα ξανα είναι εκει απο την άλλη τεταρτη που ανοίγουν.Μίλησα με υπεύθυνους μπας και γινει τιποτα αλλα προφανώς η μεγαλύτερη αλυσίδα μουσικών οργανων έχει ενα τεχνικό για όλη την Ελλάδα...Αφου εχουν ενα τεχνικο παιζει να μην μπορει να με εξυπηρετησει μεχρι το άλλο σάββατο και εγω μετα θα πρέπει να ξανα φύγω.Το ερώτημα μου ειναι αξίζει να περιμενω τον τεχνικο του νακα,του καταστηματος με τη πιο απαράδεκτη εξυπηρετηση στην Ελλαδα(αυτο το βασιζω στα 7 χρόνια που παιζω μουσικη και παω στον νακα,ειναι απαραδεκτοι σχεδον ολοι εκει μεσα!μου την είπαν που δεν τη πηγα πιο νωρις τη κιθαρα στο σερβις)αλλα δεν θα πληρώσω τιποτα γιατι το καλύπτει η εγγυηση ή να ριξω μαυρη πετρα και να παω σε καποιον αλλο τεχνικο να πληρωσω κατι(μικρο ποσο θα προτιμούσα)??και αν εχετε να προτείνετε καποιους τεχνικους προς λεκανοπεδιο ή καπου αθήνα που να εχει μετρο διπλα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο, η δική μου εμπειρία από το service του Νάκα ήταν εξαιρετική (βλ. σχετικό post: http://www.noiz.gr/index.php?topic=202893.msg795753#msg795753)

 

 

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα δυστυχως ειχε 2 θεματα..

 

το πρωτο ηταν οτι είχε μπει  λίγο λάθος το pickguard και έκανε ενα καρούμπαλο

 

ξεβιδωνεις το pickguard (δεν χρειαζεται να βγαλεις ολες τις βιδες απλα να τις χαλαρωσεις)  & το ξαναβιδωνεις προσεχοντας να μην κανει καρουμπαλο στο σημειο (πατα λιγο το pickguard με το δαχτυλο)  και βιδωσε τη βιδα σωστα (μαλλον εχει βιδωθει στραβα).

 

αλλοιως αν δεν υπαρχει τρυπα στο ξυλο κατω απο την τρυπα του pickguard οταν αυτο ειναι flat (χωρις καρουμπαλο) απλα τρυπησε την κιθαρα σε εκεινο το σημειο χρησιμοποιωντας την τρυπα του pickguard σαν οδηγο με ενα τρυπανακι ελαχιστα μικροτερο απο τη διαμετρο της βιδας (μπορεις και με την ιδια τη βιδα αν το ξυλο ειναι alder μια και ειναι μαλακο αλλα καλυτερα να χρησιμοποιησεις τρυπανακι)

 

 

και το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι ότι οι μαγνήτες neck-middle και middle-bridge ειχανε προβλημα(ο ηχος ακούγοταν λιγοτερος απο τις αλλες επιλογές).

 

αυτο δεν ειναι προβλημα ,παντα οι παραλληλα συνδεδεμενοι μαγνητες ακουγονται χαμηλοτερα απο οτι ενας μαγνητης μονος του.

 

Βεβαιωσου παντως οτι ΟΛΟΙ σου οι μαγνητες οταν παιζουν ΜΟΝΟΙ τους εχουν την ΙΔΙΑ ενταση (την ενταση τη ρυθμιζεις ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σας ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Superfunk για το θεμα με τους μαγνήτες που ειπες επειδή δεν ημουν σίγουρος πηγα και στον νακα και δοκιμασα ακριβώς την ιδια κιθαρα καιοπως καλά θυμόμουν απο τις φορές που είχα παίξει δοκιμαστικά πριν την αγοράσω δεν είχε αυτό το πρόβλημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ειναι ο μεσαιος μαγνητης πολυ χαμηλα.

 

Απο οτι καταλαβα η κιθαρα σου πωληθηκε εντελώς ασεταριστη.

 

Δεν πειραζει ,καιρος ειναι να μαθει να τη σεταρει ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τεχνικος που υπαρχει δηλαδη ο ΕΑΥΤΟΣ σου  ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός οτι το link που έστειλες ειναι πολύ χρήσιμο και οτί κάποτε έπρεπε να μάθω να setαρω μόνος μου τη κιθάρα!!θα τα τσεκάρω αυτα που λεει.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

επισής αν ξερετε κάποιο καλο τεχνικο για την περίπτωση που δεν τα καταφέρω?  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισής αν ξερετε κάποιο καλο τεχνικο για την περίπτωση που δεν τα καταφέρω?  :P ;D

 

Αυτό που σ'ενδιαφέρει βασικά είναι το ύψος των μαγνητών και προφανώς του μεσαίου μαγνήτη. Το να το φτιάξεις είναι γελοίο, απλά λίγη υπομονή θέλει (ούτε αυτό αλλά στο γράφω για να νοιώσεις καλύτερα  ;D ). Αυτό με το pickguard είναι ακόμα πιο εύκολο, όπως στα γράφουν και παραπάνω. Συνεπώς, όχι δεν υπάρχει καλός τεχνικός σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις, γιατί δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τους μαγνήτες θα γινει αργοτερα μεσα στη μερα γιατι αυτη τη στιγμη δεν εχω καποταστο και αλενακια!οσο αφορα το pickguard  το τσεκαρα και απα ειναι στραβο!(εχει καρουμπαλο και οτα δεν ειναι πουθεμα βιδομένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζονται αλενακια οι βιδες που ανεβαζουν/κατεβαζουν τους μαγνητες,ενα απλο στραβοκατσαβιδο θες.Επισης το καποταστο ειναι προαιρετικο,καντο με το ματι και βεβαιωσου οτι ολοι οι μαγνητες αλλα και ολες οι ΧΟΡΔΕΣ εχουν την ΙΔΙΑ ενταση,οταν θες να κατεβει η ενταση απλα χαμηλωνεις τους μαγνητες,επειδη οι μπασες χορδες εχουν μεγαλυτερη εξοδο η τελικη θεση των μαγνητων θα πρεπει να ειναι λιγο πιο ψηλα στα καντινια.

 

 

 

52beb904-e8ef-42cd-8593-23bd997f650c.JPG?1371672761

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου