Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για υλοποίηση πρόβας / ηχογράφισης στο σπίτι χωρίς ηχομονώσε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Καλοί οι λαμπάτοι και τα φυσικά όργανα αλλά πρέπει να συμβιβαστώ ότι μένω στην Αθήνα, τα λεφτά δεν τρέχουν απ'τα μπατζάκια και η όρεξη για δημιουργία ξεχειλίζει.

 

Αποφάσισα με τα παιδιά που παίζω να προχωρήσουμε στη φάση της πρόβας/ηχογράφισης στο σπίτι με πεταλιέρες/modelers, ηλεκτρονική ντραμς, μείκτη, απλά monitor για ακρόαση και ηχογράφιση σε υπολογιστή (βλ. σχεδιάγραμμα), χωρίς να ασχοληθούμε με ηχομονώσεις και να μπορούμε να παίζουμε ότι ώρα να'ναι χωρίς να ενοχλούμε γύρω. Ο χώρος θα είναι λίγο-πολύ dedicated για αυτό το πράγμα, μέγεθος υπνοδωματίου (bedroom player brrrrr  :o ::) :P)

 

Μικ. φωνής  -------------->  |

Ηλ. κιθάρα 1 ---> pod ----->  |

Ηλ. κιθάρα 2  --> pod  ----->  |  Μείκτης -------> monitor

Ηλ. μπάσο -----> pod ------>  |                |----> recording

Ηλ. τύμπανα --------------->  |

 

Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες αλλά στοχεύουμε να αξιοποιήσουμε τις γνώσεις και τα λεφτά στο μέγιστο για να έχουμε αξιοπρεπές αποτέλεσμα, δηλαδή όσο το δυνατό λιγότερη αλλοίωση των σημάτων κατά την έξοδο, να ακούνε όλοι και να ξεχωρίζουν τα όργανα και όλα αυτά με το λιγότερο δυνατό εξοπλισμό . Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για το θέμα των monitors. Αυτό που βλέπω ότι ταιριάζει σ'αυτό που ψάχνουμε είναι τα STAGE monitors, όπως:

 

http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm

 

1. Καλά τα λέω ή παραβλέπω κάτι;

2. Να κοιτάξω σε passive ή active;

3. Να πάρω δυο σαν και αυτό που παρέθεσα ή να πάρω και ένα με 15" για να χειριστεί καλύτερα το μπάσσο και τη ντραμς;

 

Thanx  :-*

 

 

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι η κονσόλα είναι η Behringer Xenyx 1002FX. Μουσική κατεύθυνση η αμετανόητη καφρίλα αλλά θα παίζουμε και πολύ blues/funk/rock, αν έχει σημασία  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κάτσε γιατί κάπου σ έχασα

 

τι να κάνεις την κονσόλα?

βάζεις κάρτα ήχου και τα στέλνεις όλα πάνω

(έτσι έχεις μαζί και το recording στο pc)

βάζεις και έναν προενισχυτή ακουστικών

για να έχει ο καθένας τα ακουστικά και να

παίζετε ότι ώρα γουστάρετε σε ότι ένταση

θέλετε και να μην ενοχλείτε τη γειτονιά

άσε που τα ακουστικά κόβουν και το χτύπημα

από τα ηλεκτρονικά τύμπανα και ακούς καλύτερα

και αν θέλετε να παίζετε χωρίς ακουστικά βάλτε

κανένα στερεοφωνικό  που είδη έχετε

αν δεν έχετε (ή δεν είναι αρκετά δυνατό)

τότε μάλλον θα τα χώσετε και σε 2 αυτοενισχυόμενα

και ένα 2x31 graphic eq πράγμα που σημαίνει ότι

για να ακούτε ανθρώπινα θα δώσετε για αυτά

κανα 1500άρι οπότε δεν συμφέρει

(2x mackie srm 450 και 1x DBX 2x31)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μείκτης είναι βολικός και υπήρχε διαθέσιμος, ενώ σοβαρή κάρτα ήχου δεν υπάρχει ακόμα (soundblaster σούξουμούξου ίσα-ίσα για recording του line-in, o υπολογιστής επίσης ψιλοσέρνεται). Συνεπώς πρώτο μέλημα είναι τα ηχεία και βλέπω για κάρτα+pc.

 

Το σκέφτηκα για στερεοφωνικό αλλά αμφιβάλλω ότι αυτό που έχω παροπλισμένο εδώ και 4 χρόνια θα αντέξει το μπάσο και τη μπότα απ'τη ντραμς χωρίς κάποιο limiter (το οποίο δεν διαθέτω). Θα το τεστάρω πάντως.

 

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ ένα σύνολο pod+μικρός μείκτης+monitor γιατί είναι ευέλικτο και μεταφέρεται εύκολα.

 

Ναι 1500 Ευρά είναι πάρα πολλά, με τέτοια λεφτά πάω και στήνω ηχομονωμένο χώρο για να τιγκάρω τους υπάρχοντες λαμπάτους και λοιπά...αλλά ουτοπία και προτιμώ να μην μπλέξω με τη διαδικασία των κατασκευών και της ηχομόνωσης αρκετά έχω καταπιαστεί με τα τεχνικά ήρθε η ώρα για headbanging!

 

Πιστεύω με καταλαβαίνεις  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1500 δεν κάνεις ηχομόνωση  ;D

 

αντί να γράφεις από τη soundblaster πάρε ένα recorder είτε minidisc

είτε κανένα zoom h2

 

όσο για τα tbox ΜΑΚΡΥΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

τα είχα σε κάτι πρόβες και ήταν χάλια

θόρυβος και χαλασμένο σήμα

 

αλλά και πάλι προτείνω να παίζετε με ακουστικά  για να μην ενοχλείται

και για να μην ακούγονται τα τακα τουκα των καουτσούκ της ντράμς

μιλάω εκ πείρας  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως εμένα μου φτάνουν και μου περισσεύουν τα 1500 για να ηχομονώσω επαρκώς έναν κατάλληλο χώρο but that's beside the point.

 

Σκοπός μου είναι να αξιοποιήσω πλήρως αυτά που έχουμε ήδη σα γκρουπ και να προχωρούμε σε αναβαθμίσεις καθώς γινόμαστε καλύτεροι και έρχεται και επιπλέον παραδάκι (σε λογικά πλαίσια). Για την ώρα μας κάνει μια απλή ηχογράφηση απ'το pc-χελώνα.

 

Ενδιαφέρον αυτό που λες για τα tbox γιατί ψάχνοντας το φόρουμ βρήκα ελάχιστες γνώμες για tbox, ελπίζω όποιος άλλος έχει εμπειρία μ'αυτά να ποστάρει...πες μας ποιά είχες και σε τι συνθήκες τα χρησιμοποίησες.

 

Ψηφίζεις ακουστικά ε; Δε με βολεύουν και πολύ αλλά ας το τσεκάρω έτσι και βλέπουμε  ;)

 

Ελπίζω να μιλάς και εκ μπίρας  :D 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υποθέτουμε ότι όλοι έχετε τα pod σας ε;

Τα ακουστικά είναι πολύ καλή λύση αλλά θέλουν πειθαρχία και δεν βολεύουν όλους.

Τα Tbox δεν τα ξέρω αλλά η πιθανότητα να ακούγονται ανθρώπινα σε αυτή τη τιμή είναι μικρή. Ας πει κάποιος που τα έχει τι ισχύει.

 

Για πρόβα ένα καλό σετ αυτοενισχυόμενα ηχεία ΡΑ (όχι μεγάλα) θα βολέψουν. Μη πας στη φτηνότερη λύση, ακόμα και Behringer B-212A EUROLIVE 250W που έχω ακούσει είναι αξιοπρεπέστατα.

 

Φρόντισε να βάλεις μονωτικό λάστιχο γύρω - γύρω σε πόρτες / παράθυρα, και παίξτε χαμηλά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα tbox τα έχω χρησιμοποιήσει σε studio και έμπαινε το σήμα

και έβγαινε παράσιτο  ;D  (εντάξει υπερβάλω αλλά και bss di

που έβαλα φύσαγε απ το σπασμένο μου το τζάμι)

 

τα ακουστικά είναι μια φτηνή λύση που έχει αποτέλεσμα

ίσως μέχρι να συνηθίσεις να στη σπάνε αλλά αφού δεν θέλεις

να ενοχλείς και να έχεις έναν πιο ανθρώπινο ήχο είναι ίσως

μονόδρομος

 

μέχρι και ακουστικά tbone να πάρεις θα κάνεις μια χαρά τη

δουλειά βάλε και ένας προενισχυτή ακουστικών και είσαι οκ

εγώ έχω αυτόν  SM Pro Audio XP-H4

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω ότι οι δυο προτεραιότητες είναι κάπως διαφορετικές... πρόβα ή ηχογράφηση; Όπως και να'χει το θέμα, πιστεύω ότι η πρώτη και ουσιώδης αγορά που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει είναι μια πολυκάναλη κάρτα ήχου. Είναι μια αγορά που θα σου μείνει και για αργότερα, για πιο περίπλοκες και απαιτητικές χρήσεις, και που θα σου επιτρέψει να κάνεις mixing της προκοπής με ανεξάρτητα κανάλια at your convenience, πολύ πιο πέρα από την soundblaserίτσα.

 

Από ότι βλέπω είστε 5, οπότε bare minimum 5 εισόδων. Θα θέλετε να προσθέσετε κι άλλα όμως, όπως στέρεο εισόδους από τα pods, περισσότερα outs από τα ηλεκτρονικά ντραμς αν αυτά είναι διαθέσιμα (πχ. για να ρυθμίσεις ξεχωριστά τα pannings και στάθμες από πιατίνια, μπότα, ταμπούρο κλπ.) Οπότε ίσως χρειαστείς μεγαλύτερη, αλλά για να μην ξεφύγουμε ας μείνουμε στις 8 εισόδους.

 

Όμως, σαν ΤΡΕΛΗ ευκαιρία, αν και δεν την έχω δουλέψει, η EDIROL M-16DX από ότι γνωρίζω είναι ήδη best seller και προσφέρει 16 ανεξάρτητα κανάλια στα 96khz/24bit και δικά της εφφέ:

 

110804.jpg

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155622.msg206749#msg206749

 

To μόνο για το οποίο έχω αμφιβολία για αυτήν είναι οι προενισχυτές της, αλλά και μαύρο χάλι αποκλείεται να είναι, και εσείς μου είπες ότι δεν θέλετε και ποιότητα... Abbey Road.  ;D

 

Επίσης, προσωπικά δεν θα έπαιρνα PA speakers (μιας και θα έχουν αρκετά μεγαλύτερη ένταση από αυτό που μπορείτε να ανεχτείτε στο σπίτι) αλλά θα ακολουθούσα τη λογική "με ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια" (ή Τριγκόνια, αν θέλετε): αφού πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς ένα ζευγάρι ενεργά studio monitor της προκοπής, αγόρασέ τα με μεγάλο κώνο (πχ. 8ρι) και με αρκετά βατ έτσι ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για το σύνολο της μπάντας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου