Προς το περιεχόμενο

ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ LIVE ΣΕ BAR / IKA -ΑΣΦΑΛΙΣΗ - ΕΦΟΡΙΑ / ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ /


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Κύριοι,

 

επιδή πολλά έχουν ακουστεί όλο αυτό το διάστημα,

παλιότερα παίζαμε όποτε και όπου θέλαμε live, με χρήματα ή όχι,

αργότερα υπογράφαμε κάτι χαρτιά για να παίξουμε live σε ένα μπαράκι.

Τώρα τι ισχύει ?

Τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε ενόψει του Σαββατιάτικου live ?

αφενός εμείς οι ερασιτέχνες μουσικοί ? και αφετέρου ο επαγγελματίας ιδιοκτήτης του χώρου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις δελτίο παροχής υπηρεσιών απλώς παραθέτεις τα στοιχεία σου στον μαγαζάτορα (ΑΜΚΑ,ΙΚΑ κτλπ) και εκείνος τα δίνει στον λογιστή του ώστε να σας κάνει κανονικά πρόσληψη στο ΙΚΑ. Το ένσημο έχω την εντύπωση πως είναι 23 ευρώ για τον Μαγαζάτορα άρα πρέπει να είναι βαρέο. Εάν έχεις πρόβλημα με το ΙΚΑ και δεν μπορείς να κολλήσεις ένσημο πολλοί μαγαζάτορες βγάζουνε ένα χαρτί ότι και καλά σαν μπάντα εσείς νοικιάζετε τον χώρο για να παρουσιάσετε την δουλειά σας με ένα αντίτιμο π.χ 100 ευρώ. Εαν τον εμπιστεύεστε βάζετε μια υπογραφή πάνω και (και καλά) καθαρίσατε. Φυσικά εαν μπεί μέσα το ΙΚΑ και σας δεί να παίζετε και του δείξει ο μαγαζάτορας το χαρτί αυτό έχουνε κάθε δικαίωμα να του κόψουνε πρόστιμο (10.500 ανά κεφαλή) αλλά αν δεν έχουνε και πολλά κέφια μπορεί να την βγάλει καθαρή ο ιδιοκτήτης. Αυτές είναι οι 2 λύσεις που έχω κάνει και γνωρίζω εγώ σαν μουσικός. Εαν ξέρει κάποιος κάτι άλλο να μας πεί να το χουμε και μείς κατά νου μας. :D

Πλέον βέβαια κολλάω παντού και πάντα κυρίως για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ο Ιδιοκτήτης αλλά και για να έχω εγώ την συνείδησή μου καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά εαν μπεί μέσα το ΙΚΑ και σας δεί να παίζετε και του δείξει ο μαγαζάτορας το χαρτί αυτό έχουνε κάθε δικαίωμα να του κόψουνε πρόστιμο (10.500 ανά κεφαλή)

Mε 5 ατομα μπαντα, παει €52500. Το μπαρακι του κοστιζει τοσο? :P

Το ποσο μου φαινεται εντελως παρανοϊκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφάλιση στο ΙΚΑ όλοι στη όσοι παίζετε στη μπάντα για να είστε 100% σίγουροι (ή δελτίο παροχής εάν υπάρχει) και αυτό το αργότερο μέχρι το μεσημέρι της ίδιας μέρας για να προλάβουν να βγουν καταστάσεις από λογιστή κτλ πχ αν το λάιβ είναι Σαβ-Κυρ μπορεί να χρειαστεί να ετοιμαστούν χαρτιά από Παρασκευή, τα λογιστικά γραφεία είναι κλειστά Σαβ-Κυρ οπότε υπολογίζετε τελευταία εργάσιμη.

 

αλλιώς είναι στην ευχέρια του ελεγκτή να γράψει αν μπει και κάνει έλεγχο μέχρι 10,500 το μαγαζί και 500 έκαστος εσάς

 

συνήθως εάν είναι σε τουριστικό μέρος πέφτουν "καρφωτές" από διπλανά μαγαζιά, ειδικά εάν μαζέψετε και κόσμο οπότε όχι μόνο πρέπει να πει ΙΚΑ αλλά να υπάρχει και άδεια μουσικής, οργάνων κτλ κτλ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 5 ατομα μπαντα, παει €52500. Το μπαρακι του κοστιζει τοσο? :P

Το ποσο μου φαινεται εντελως παρανοϊκο.

 

Κι όμως τόσο είναι. Δέκα χιλιαρικα ανα άτομο (δεν θυμαμαι αν ειναι 10.500 ή 10.000).

Απο την μία πλευρά αυτό λειτουργησε θετικά στο να αναγκαστούν διαφοροι (μαγαζάτορες, τυχαίοι παρατρεχάμενοι απο γραφεία παραγωγης) να κολλάνε πλεον πάντα ένσημο στους ανθρώπους που ζουν απο αυτη τη δουλεια (και που ασφαλίζονται) απο την άλλη όμως, στην υπεβολή του όπως καθε τι εδω, λειτούργησε καταστροφικά για τους μη επαγγελματίες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προστιμο ειναι 10500 για καθε ανασφαλιστο ατομο για το μαγαζι και 1800 για εσενα που δεχτηκες να παιξεις χωρις να ασφαλιστεις.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ήδη ασφαλισμένος σε άλλο φορέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;;;

 

Αν δε θες να πάρεις χρήματα και απλα να παίξεις με τη μπάντα σου για προώθηση της δουλειάς σου γιατί να σε "θερίσει" το ΙΚΑ;;

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ήδη ασφαλισμένος σε άλλο φορέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;;;

 

Αν δε θες να πάρεις χρήματα και απλα να παίξεις με τη μπάντα σου για προώθηση της δουλειάς σου γιατί να σε "θερίσει" το ΙΚΑ;;

 

Για την περίπτωση αυτή το ο ασφαλιστικός τομέας δεν έχει μεριμνήσει καν ώστε να καλυφθείς... Δεν έχω ακούσει κάτι τουλάχιστον. Κι εγώ επειδή ήμουν ταμείο ανεργίας και δεν μπορούσα να κολλήσω ένσημα ρώταγα παντού και όλους ώστε να μου πουν αν γίνεται και κανένας δεν μου έδωσε απάντηση.

 

Το προστιμο ειναι 10500 για καθε ανασφαλιστο ατομο για το μαγαζι και 1800 για εσενα που δεχτηκες να παιξεις χωρις να ασφαλιστεις.

 

Αυτό που λές νομίζω πως δεν ισχύει. Έτυχε σε γνωστό μου (αστυνομικό) που έπαιζε μπουζούκι για το εξτρά μεροκάματο. Μπήκε μέσα το ΙΚΑ. Δεν τον έπιασε ΚΑΝ την ώρα που έπαιζε αλλά την ώρα που έστηνε ήχο. Στριμώξανε τον μαγαζάτορα, τους έδειξε των πίνακα εργαζομένων, αυτός δεν ήταν μέσα και απλά του κόψανε πρόστιμο. Στον μπουζουξή δεν κόψανε τίποτα! Απλώς μετά έμπλεξε με τον μαγαζάτορα και τα βρήκανε να δώσει και αυτός ένα μικρό μερίδιο του προστίμου. Κι αυτό γιατί κάλιστα εσύ μπορείς να πείς ότι τα έδωσες τα στοιχεία στον μαγαζάτορα και ότι σου είπε ότι θα σε ασφαλίσει.Από κει και πέρα δεν νομίζω ότι μπορούν να σου κάνουνε κάτι. Αν και δεν έχεις βάλει υπογραφή σε καμμία έναρξη συμβάσεως εργασίας που θεωρητικά με αυτό αποδεικνύεις κάτι τέτοιο, νομίζω πως δεν είσαι εκτεθειμένος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλιση σε άλλον φορέα δεν καταργεί την υποχρέωση για ασφάλιση για αλλη δουλεια, εξηγούμαι (μενα ακραιο παραδειγμα):

 

Είσαι λογιστής και πας και κανεις ένα μεροκάματο οικοδόμου, το ότι πληρώνεις ΟΑΕΕ δεν σε εξασφαλίζει. Δηλαδη το πνεύμα του νομου ειναι να ασφαλίζεσαι για κάθε εργασία που παρέχεις.

 

Σχετικα με το πρόστιμο:

Παλι το πνευμα του νόμου είναι να μην πας να δουλεψεις αν δεν σε ασφαλίσουν, δηλαδή φέρεις και εσύ ευθύνη. Τωρα στην περίπτωση του αστυνομικού προφανώς έπαιξε κάτι άλλο, κιότεψε το ΙΚΑ; Το ζήτησε ο ιδιος για να μην τον πάνε ΕΔΕ; Δεν μπορώ να ξέρω, κανονικά έπρεπε να τον γράψουν.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να υπαρχει κατι.Εγω ειμαι στρατιωτικος σε τουριστικη περιοχη και σταματησα τα live και τη μπαντα μονο και μονο για να μην εχω θεμα με την υπηρεσια και με το ΙΚΑ.(με την υπηρεσια κανονιζεται με το ΙΚΑ) ειναι το θεμα...Ψαχνω απεγνωσμενα ενα παραθυρακι ετσι ωστε να μπορεσω να ξαναρχισω ΝΟΜΙΜΑ (εχω ρωτησει και δικηγορους) αλλα για την ωρα τζιφος...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου