Προς το περιεχόμενο

Amplitube για live χρήση


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά!Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Amplitube 3 για κάποια live εμφάνιση; Αν ναι,πώς το έκανε; Επίσης θα ήθελα αν έχετε το χρόνο,να μου αναφέρετε όποιες εμπειρίες έχετε από το συγκεκριμένο εγχείρημα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά!Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Amplitube 3 για κάποια live εμφάνιση; Αν ναι,πώς το έκανε;

Έχω χρησιμοποιήσει το Guitar Rig (που είναι το ίδιο) μέσω Mac laptop και έξοδο από αυτοενισχυόμενο για πλήκτρα (όταν χρησιμοποιείς laptop-software, είναι η καλύτερη λύση σε σχέση με τον ενισχυτή).

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189903.250

και εδώ

http://www.customshop.gr/?page_id=1585

 

ΥΓ. Για τεχνικές πληροφορίες, γιατί εγώ είμαι άσχετος -μου δίνουν και παίζω-...στείλε ένα pm στον Marillion να σου πεί τις λεπτομέρειες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου!Μια ακόμα ερώτηση όμως: Θα έχω καλό ήχο αν περνάω την κιθάρα στο laptop με το pod xt και να βγάζω τον ήχο από monitors?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχω καλό ήχο αν περνάω την κιθάρα στο laptop με το pod xt και να βγάζω τον ήχο από monitors?

Γιατί δεν το δοκιμάζεις? Από τη δοκιμή ξέρω ότι η σύνδεση με κανονικό ενισχυτή βγάζει άσχημο ήχο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι πρέπει να το δοκιμάσω,και αν δεν θα ακολουθήσω τη δική σου δοκιμασμένη λύση!Ευχαριστώ πολύ!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου!Μια ακόμα ερώτηση όμως: Θα έχω καλό ήχο αν περνάω την κιθάρα στο laptop με το pod xt και να βγάζω τον ήχο από monitors?

σαφώς...αρκεί να έχεις χρόνο ώστε να "διαμορφώσεις" τον ήχο κατάλληλα για σωστό αποτέλεσμα....

 

Γιατί δεν το δοκιμάζεις? Από τη δοκιμή ξέρω ότι η σύνδεση με κανονικό ενισχυτή βγάζει άσχημο ήχο

αυτό νομίζω συμβαίνει γιατί το λάπτοπ στέλνει ήχο με διαφορετικές συχνότητες από μια κιθάρα....

ο ενισχυτής περιμένει τον ήχο της κιθάρας(έχει σχεδιαστεί εννοώ) και το πάντρεμα με αυτό του λάπτοπ δεν έχει καλό αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό να τα βάλω σε έναν ενισχυτή,τότε δε θα υπήρχε λόγος να παίζω μέσω amplitube.Αλλά έχει σημασία το πώς θα έχω καλό αποτέλεσμα μέσω monitors.Έχετε και οι 2 δίκιο,όμως πρέπει να κάνω την αντίστοιχη σύνδεση και να ''παίξω'' με τις ρυθμίσεις!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα υπήρχε λόγος αν δεν είχες εφέ και ήθελες/προτιμούσες να χρησιμοποιήσεις το tone που χεις φτιάξει στο πρόγραμμα....

 

ναι...ψάξιμο θέλει και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό να τα βάλω σε έναν ενισχυτή,τότε δε θα υπήρχε λόγος να παίζω μέσω amplitube.Αλλά έχει σημασία το πώς θα έχω καλό αποτέλεσμα μέσω monitors.Έχετε και οι 2 δίκιο,όμως πρέπει να κάνω την αντίστοιχη σύνδεση και να ''παίξω'' με τις ρυθμίσεις!

 

Υπάρχει λόγος κι αυτός είναι για να χρησιμοποιείς το guitar rig για τα πετάλια που σου δίνει κι όχι για ενισχυτές/καμπίνες.

 

Εγώ έτσι το χρησιμοποιώ (κιθάρα>πεταλάκια>guitar rig>ενισχυτής) και σε live και το αποτέλεσμα μου αρέσει. Σαφώς και μπορείς να πειραματιστείς, όπως για παράδειγμα να βάλεις το guitar rig στο fx loop κλπ.

 

Για μένα η λύση αυτή ήταν μονόδρομος, μιας και δεν είμαι σε φάση να αγοράσω delay, chorus, reverb, booster, phaser πετάλια αλλά αν δε με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα, δε θα το έκανα και σίγουρα δε θα έβγαινα με τον τρόπο αυτό σε live.

 

Τέλος, το amplitube μου φάνηκε αρκετά βαρύτερο από το guitar rig οπότε δεν το έψαξα καν.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου