Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα καλύτερα πλήκτρα για Funk - Disco - Soul?


LiNaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι μπερδεμένη.. :(

Λοιπόν!  Ψάχνω synth για funk disco soul ! Σ'αυτα μ'ενδιαφέρει να μπορεί να ανταποκριθεί καλά το όργανο! κ μετά να έχει κάποια βασικά πράγματα(φυσικό πιάνο π.χ)

Δεν είμαι πολύ σχετική με synth ..! κ μαθαίνω σιγά σιγά απτό ιντερνέτ τις ατελείωτες δυνατότητες τους κ γουστάρω!

Με λίγα λόγια θα ήθελα τα πλήκτρα να έχουν σίγουρα:

 

-Ένα καλό φυσικό πιάνο

-Ένα καλό hammond

-string που να "παίζονται" σε κάποιο κομμάτι των jamiroquai  :P

-κάποιον funk jazz ήχο

 

ΤΩΡΑ αν στα πλήκτρα μπορώ εγώ να περάσω όλους αυτούς τους ήχους που θέλω(όπως το session strings με disco βιολιά, όπως ανακάλυψα)

τότε τι να κοιτάξω να έχουν ήδη τα πληκτράκια ? ? ?  Ηδού η απορία . . .

 

Μέχρι τώρα μενδιαφέρουν:

Το juno G 2.0 (με βολεύει άπειρα που μπορώ να αποθηκεύσω κομμάτια, σαν loop station, κ γενικά καλο πλήκτρο αλλα φτωχοί οι ήχοι του-ειδικά τa hammond  :o

To VP-770 Roland  (αυτο το ερωτεύτηκα για την πιστότητα των ήχων αλλα δέν είχε π.χ hammond νομίζω.. με βολεύει κ το vocoder)

To Yamaha MM6 το οποίο απτο youtube μου φαίνετε μια χαρα, απο κοντά ήταν αρκετά ψεύτικοι οι ήχοι  ::)

 

γενικά μου αρέσουν κάποια Yamaha που έχω δεί τα οποία όμως ήταν εντελώς electro οι ήχοι τους. π.χ το Yamaha An1x

 

Νομίζω πως θα με βοηθήσετε πολύ με τις γνώσεις σας.

Ελπίζω να μην κούρασα.

χαιρετω κ ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου φίλε μου. Δέν έχω να διαθέσω παρα πολλα. νομίζω κάπου στα 500-800 ευρω max. προς το παρόν.

Το καλό είναι οτι είδα σε αγγελίες μεταχειρισμένων μισές τιμές!

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πείς κ για τις δύο περιπτώσεις? φθηνά-ακριβά

Σευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η ιδανικότερη λύση θα ήταν καποιο απο τα γνωστα μηχανηματα καθε εταιρειας, αλλα τα προηγουμενα μοντλα τους.

 

Πχ

 

Roland Fantom X6

 

Yamaha Motif Es6

 

Korg M50 ισως.

 

Δυστυχως στην εγχωρια αγορα μεταχειρισμενων θα τα βρεις σε πολλές περιπτωσεις ακριβοτερα και απο καινουρια (τωρα εχει ενα fantom x7 sta 2,5 χιλιαρικα...τα χουμε παιξει εντελως ??? ). Θα σου ελεγα και σειρα Triton της Korg αλλα εκει οι τιμες ειναι λες και αγοραζεις χρυσαφι.

 

Παντως στα 500 μαλλον εισαι λίγο χαμηλα, ειδικά αν βρίσκεις τους ηχους του Juno g φτωχους.

 

Παντως η Roland γενικα, ενω δεν τα παει και πολυ καλά στους ετοιμους ηχους, ωστοσο αυτοι που εχει κανουν ευκολη την επεξεργασια. Βρισκω πως εχει πιο "καθαρα" δειγματα, σε σχεση με την Korg πχ (μεχρι τη σειρα triton που τα ακολουθουσα) των οποιων τα δειγματα δε σηκωναν πολλη επεξεργασια.

 

Οποτε θα προτεινα να ψαξεις λίγο αν μπορεις να φτιάξεις μερικους ηχους hammond σε ενα juno, συνδιαζοντας τους υπαρχοντες και καποιο rotary fx πχ.

 

Εγω αυτο εκανα και κατεληξα οτι μου κανει το Fantom G. Ενω στην αρχή με απασχολουσε το hammond του.

 

Η σειρα παντως του Juno περιεχει κι αλλα μηχανηματα οπως το D, Di, Gi κτλ. Ριξτα μια ματια ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, με τόσα χρήματα θα πρότεινα μεταχειρισμένο nord electro 2 rack μαζί με midi controller.Τώρα για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις για strings λίγο δύσκολο σε αυτά τα χρήματα.Το nord έχει πολύ καλά πιάνα,hammonds,clavinet,rhodes,wurlitzer,vox continental kai farfisa.Τώρα για το juno g είμαι κάτοχος του και πιστεύω πως είναι αρκετά καλό όργανο.Όσον αφορά τα hammonds είναι επιεικώς απαράδεκτα αλλά αν θέλεις μπορώ να σου κάνω ένα demo με τα δικά μου για να δεις αν σε βολεύουνε.Αλλίως ή κάνεις sampling ή πάιρνεις αυτό: http://www.roland.com/products/en/SRX-07/  μεταχειρισμένη γύρω στα 150.Δεν φτάνει το nord αλλά είναι αρκετά αξιοπρεπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον για JUNO-G (με ή χωρίς κάποια παρελκόμενα) γύρω στα 800. Καλό όμως θα είναι να τα ακούσεις ξανά και προσεκτικά, όχι μόνο αυτά που αναφέρεις αλλά και άλλα μοντέλα, έτσι ώστε να έχεις μιά καλύτερη εικόνα τόσο για τους ήχους όσο και για τις δυνατότητες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, με τόσα χρήματα θα πρότεινα μεταχειρισμένο nord electro 2 rack μαζί με midi controller.Τώρα για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις για strings λίγο δύσκολο σε αυτά τα χρήματα.Το nord έχει πολύ καλά πιάνα,hammonds,clavinet,rhodes,wurlitzer,vox continental kai farfisa.Τώρα για το juno g είμαι κάτοχος του και πιστεύω πως είναι αρκετά καλό όργανο.Όσον αφορά τα hammonds είναι επιεικώς απαράδεκτα αλλά αν θέλεις μπορώ να σου κάνω ένα demo με τα δικά μου για να δεις αν σε βολεύουνε.Αλλίως ή κάνεις sampling ή πάιρνεις αυτό: http://www.roland.com/products/en/SRX-07/  μεταχειρισμένη γύρω στα 150.Δεν φτάνει το nord αλλά είναι αρκετά αξιοπρεπής.

 

Αν και έχουν ήδη απαντήσει ειδικότεροι από εμένα, νομίζω ότι η παραπάνω είναι η καλύτερη λύση (εαν είναι στο budget σου) από άποψη ευελιξίας και ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq το Korg m50 δεν είναι προηγούμενο μοντέλο είναι τωρινό και άμεσα διαθέσιμο... κεκτημένη ταχύτητα ίσως ;D

 

Από την εμπειρία μου σε Korg δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο για disco-funk. Εδώ νομίζω ότι θέλει συγκεκριμένα πράγματα από ένα καλό vsti και midi με συνδυασμούς rack με ένα καλό controller (76άρι για ευελιξία.... χμμμ Kurzweill PC1X?) καθώς και ένα mac-book να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και βεβαίως Nord Lead από πάνω (ή από κάτω όπως βολεύει).

 

Linaki δυστυχώς στα λεφτά που συζητάμε δεν υπάρχουν και πολλές προσφορές για κάτι πολύ καλό, πάντα θα ακούς καλύτερα από αυτά που έχεις η προσφορά μου ξεπερνάει τα 2,500Ε σόρρυ πάω offtopic.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq το Korg m50 δεν είναι προηγούμενο μοντέλο είναι τωρινό και άμεσα διαθέσιμο... κεκτημένη ταχύτητα ίσως ;D

 

Απλη αγνοια ;D Δεν ξερω τη σειρα που κυκλοφορησαν, νομιζα ηταν πριν το Μ3 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πλέον δν είμαι της λογικής των νέων synth με 5 εκατομμύρια ήχους και 3000 insert fx τα οποία είναι όλα μέτρια και χάνεσαι..Θα έλεγα να προτιμήσεις το nord electro 2 rack  γιατί σε σχέση με τα άλλα ναι μεν έχει 10 ήχους αλλά είναι άκρως επαγγελματικοί και άνετα "χωράνε" σε μίξη και σε ηχογράφηση.Η άποψή μου είναι να ψάξεις καλά αυτά που θέλεις πρώτα.Μην σε εντυπωσιάζουνε τα πολλά specs.Δες τι θα χρησιμοποιήσεις απο αυτά και κατά πόσο η ποιότητα τους σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου