Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα καλύτερα πλήκτρα για Funk - Disco - Soul?


LiNaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπική μου άποψη: Yamaha Motif ES ή MO6. Μέσα στο budget που τίθεται (ίσως το Motif να ξεφεύγει ελαφρά), εξαιρετικός ήχος και τα περισσότερα preset δεν χρειάζονται editing για να ακούγονται όπως πρέπει. ;)

 

Πέραν αυτών, τα Roland Fantom X και Juno G είναι κι αυτά καλές περιπτώσεις. Όσο για το Nord Electro, είναι το απολύτως αγαπημένο μου για ηλεκτρικά πιάνα και hammonds αλλά strings και ακουστικά πιάνα δεν έχει δυστυχώς (τουλάχιστον οι εκδόσεις 1 και 2).

 

Το σύστημα laptop-controller είναι πολύ καλό για κάποιον που έχει μια σχετική εμπειρία στο σπορ, μάλλον θα ήταν πολύ μπλεγμένη υπόθεση για κάποιον αρχάριο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

I know... γι' αυτό το απορρίπτω τόσο απερίφραστα! ;D

παίρνεις το 3 και η υγεία σου είναι περίφημη!  :)

Φωτιά στα κόκκινα.

Νίκο?όσο για σένα (φιλικά)..κάπου διάβασα ότι το σχέδιό του 3 δεν σου αρέσει....(ξέρω που μένεις και ποιος είσαι ...πρόσεχε  ;D....)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλήκτρα που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα ...καλύπτουν τσέπες και ήχο..αναλογα το γούστο και το στυλ.

Σχετικα με την disco που αναφέρθηκε στην αρχή όμως..δεν ξέρω πόσο σε καλύπτουν.Εκεί πρέπει να πάς σε όργανα της εποχής μάλλον (rythm synths κτλ) εκτός βέβαια αν όλα τα ρυθμικά μέρη τα '''εχουν'' οι συνεργάτες της μπάντας.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει πιανο το electro 2...Αλλα είναι λίγο χαλια ;D

 

Η Version 3.0 σου δίνει διαθέσιμα 2 πιανα απο Nord Stage, που βελτιώνουν λίγο την κατασταση βάζωντας πρόσθετο EQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ey guysssss  ;)

Μέσα σαυτη τη βδομάδα αναζήτησης έμαθα πολλά! κ με βοήθησατε πολύ σ'αυτό,

thanx a LoT to all !!

 

Γενικά κατάλαβα οτι σίγουρα θέλω πλήκτρα που να πέρνουν εξτρα ήχους για να συμπληρώσω τη συλλογή που χρειάζομαι!

Επίσης να είναι περίπου στις 5 οκτάβες κ να είναι σχετικά ελαφριά.

Μαυτα τα κριτίρια εχω καταλίχει ΔΑΓΚΩΤΟ στο Nord 3  ;D  το οποιο ειδα σε αγγελια 900ευρω... χμμ πολυ λιγα δεν είναι για το 3 ?

Η αρχική του τιμή ποια είναι ξερετε?

 

Τωρα για οικονομικότερη λύση σκέφτομαι το roland juno G , κ να προσαρμώσω τους ήχους.  ή  το  korg m50.

Ερώτηση: το m50 πέρνει εξτρα ήχους ?

 

Οσαναφορά το συστημα laptop και midi keyboard

συμφαίρει παρα πολυ οικονομικά κ ποιοτικά, αλλα δεν θέλω να βασίζομαι στο laptop μου για τα live γιατι κυριως για εκει τα θέλω, κ να το κουβαλάω κ πολυ..

Γενικά λέω να το αποφύγω για να έχω αυτό καθαυτό το όργανο μου.

 

Αυτα προς το παρόν.

περιμένω τις απαντήσεις σας  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυτα τα κριτίρια εχω καταλίχει ΔΑΓΚΩΤΟ στο Nord 3  ;D  το οποιο ειδα σε αγγελια 900ευρω... χμμ πολυ λιγα δεν είναι για το 3 ?

Η αρχική του τιμή ποια είναι ξερετε?

Τα παιδιά εδώ λέγανε για το Nord Electro 3 ενώ αυτό που βλέπω στις αγγελίες (πιστεύω λέμε το ίδιο) είναι Nord Lead 3. Εντελώς άλλο όργανο, εξαιρετικό και αυτό αλλά δεν σε αφορά σε αυτή τη φάση.

Το Electro 3 έχει τιμή περί τα 1500 ευρώ στα περισσότερα καταστήματα.

 

Τωρα για οικονομικότερη λύση σκέφτομαι το roland juno G , κ να προσαρμώσω τους ήχους.  ή  το  korg m50.

Ερώτηση: το m50 πέρνει εξτρα ήχους ?

Καλά όργανα αμφότερα. Τι εννοείς αν παίρνει έξτρα ήχους το M50 όμως; Αν μιλάς για φόρτωμα νέων patches που θα βασίζονται στο εργοστασιακό sample set (τα δείγματα που έχει το όργανο από τον κατασκευαστή) τότε ναι, αν μιλάς για φόρτωμα νέων δειγμάτων ήχου τότε δυστυχώς όχι.

Το Korg TR έχει αυτή τη δυνατότητα και θα το βρεις πολύ φτηνά σαν μεταχειρισμένο αλλά είναι όργανο κάποιας ηλικίας, δεν ξέρω πόσο σε ενοχλεί αυτό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Nord Electro 3 αναφερθήκαμε. Στα 1500 το μικρό..και το 73 στα 1700 (τιμές στο γενικό εμπόριο).

Θα σου πρότεινα το Μ50. Μπες στο σαιτ και δες το.Ηδη κυκλοφορει και σετ ηχων vintage που θα σε ενδιαφερουν (κοιταξε το support download του site).Και μπορείς να κατεβάσεις ότι ήχους κυκλοφορουν στο ιντερνετ και να τους κανεις edit συμφωνα με τα γουστα σου.

Και ειναι και από τα τελευταία όργανα παραγωγής της Κοrg.

Χτίσε πάνω εκεί τον ήχο σου και βλέπεις.(Φιλική πρόταση).

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου