Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλεκτρακουστική μέχρι 1000 Ευρώ???


Smyro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριακά "σκληρή" στο μανίκι' date=' ζοριστικά δηλαδή λίγο τις πρώτες μέρες, αλλά δεν ήξερα κιόλας γιατί δεν ξαναείχα ποτέ ακουστική. [/quote']

 

Αυτό που λες δεν είναι πρόβλημα, πέραν του ότι 'ανοίγει' η κιθάρα σιγά σιγά, ένα ελάχιστο σεταρισματάκι στο nut και στο saddle της γέφυρας είναι ικανό να την κάνει τελείως βούτυρο. :wink:

 

Δεν νομίζω, ακόμα και σε πολύ ακριβές ακουστικές (όσες έχω δοκιμάσει τουλάχιστον) να μην υφίσταται τέτοια κατάσταση, απλά γιατί ο κατασκευαστής δίνει μερικές μικρές 'ανοχές'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε ένα λίνκ με το σύστημα fishman που χρησημοποίησες!

 

Ο μιξαρισμένος είναι όντως ο καλύτερος αλλά και μόνο του το μικρόφωνο είναι πολύ ωραίο αλλά μου ακούγετε σαν να παίζεις από την άλλη άκρη του δωματίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ποιός έχει μεγάλη ποικιλία ώστε να πάω να δοκιμάσω όργανα? Θεσσαλονίκη είμαι. .

 

Πήγαινε μια βόλτα στον Ριχάρδο στην Παπαναστασίου στο παλιό κατάστημα όχι στο καινούργιο, και ρίξε μια ματιά! Έχει αρκετες κιθάρες μέσα, όχι τίποτα σημαντικό, αλλά μπορεί να σου κάτσει κάτι και συνήθως αυτός τα σκοτώνει αυτά που θέλει να ξεφορτωθεί.

 

Επίσης ένα καινούργιο άνοιξε στην Ιωάννου Μιχαήλ δίπλα στο Ναβαρίνο το οποίο έχει 2 martin στη βιτρίνα, σίγουρα θα τις έχει πανάκριβες αλλά είναι καλή ευκαιρία να παίξεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικά τα χρειάζομαι γιατί θέλω να την ηχογραφώ στο pc κατευθείαν και να μην μπλέξω με μικρόφωνα και διαμορφώσεις χώρου για ηχογράφηση.

 

Μη το κανεις αυτο' date='εγγυημενα ο ηχος σου θα ειναι για τα πανηγυρια....

Μικροφωνο>προενισχυση>καρτα>pc για παντα.....[/quote']

 

Δεν το ήξερα. . πίστευα ότι θα κατάφερνα αξιοπρεπή αποτελέσματα με DI.

 

Συνεπως με 1000 κιθάρα, προενίσχυση και μικρόφωνο, μου φαίνεται κάπως. Παίρνω αξιόλογη ηλεκτρακουστική στα 400 - 600¤ ? ? :oops:

 

CORT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμένα μου άρεσε ΠΟΛΥ το μιξαρισμένο σήμα της κιθάρας !!!

 

Γιάννη μόνος σου το έβαλες αυτό το σύστημα? Είναι δύσκολο να μπεί?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5964&highlight=blueridge

 

 

Δες και ευτό το Post αφού πέφτεις στα 600.... Πολύ καλη κιθάρα και για τα λεφτά της κελεπούρι... Αλλα έχει πιο "παλιό" ήχο. Σαν αυτό που έχουμε συνηθίσει στα 70ς κομμάτια και όχι τον σύγχρονο ακουστικό ήχο που ακούμε τώρα.. Αν σου ταιριάζει κάτι τέτοιο ψάξτην και αυτή την περίπτωση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμένα μου άρεσε ΠΟΛΥ το μιξαρισμένο σήμα της κιθάρας !!!

 

Γιάννη μόνος σου το έβαλες αυτό το σύστημα? Είναι δύσκολο να μπεί?

 

Δεν το έβαλα εγώ...την κιθάρα την αγόρασα μεταχειρισμένη από ένα φίλο...μάλιστα τώρα το μετάνιωσε και μου την ζητάει πίσω... :lol:

 

Αν εξαιρέσεις την τρύπα που πρέπει να κάνεις στο πλάι της κιθάρας, το σύστημα μπαίνει κ βγαίνει πολύ εύκολα :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, από βδομάδα θα κάνω ένα τουρ στην αγορά και θα ενημερώσω.

Ελπίζω να με αφήσουν να δοκιμάσω γιατί κάποιοι μαγαζάτορες έχουν μυστήριες πολιτικές. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γύρισα λοιπόν 2-3 μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη και δοκίμασα κάποιες κιθάρες. . Ομολογώ δεν εντυπωσιαστηκά απο τις πιο πολλές, μια Yamaha των 2000€ μου καθησε ωραία στο αυτί και στο χέρι και η μοναδική Martin που δοκίμασα της τάξης των 850€ επισης μου έκανε εντύπωση, μαζί με μια Cort στα 750 που είχε ιδιαίτερο χαρακτήρα. . Βέβαια δεν έχω και εμπειρία με ακουστικές. .

 

Φυσικά θα πάω και σε άλλα μαγαζιά, να πω όμως ότι οι τιμές στην Ελλάδα σε σχέση ας πούμε με Thomann είναι 20-25% πάνω!!!

 

Τέλος ψάχνοντας στο νετ έβαλα στο μάτι αυτή τη σειρά από Martin που βγαίνει σε 4 διαφορετκές εκδόσεις με διαφορετικά υλικά:

mahogany, koa, rosewood & "Jett Black HPL Textured Finish"(?)

 

http://www.mguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=z&g=l&m=DCX1E

http://www.mguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=z&g=l&m=DCX1KE

http://www.mguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=z&g=l&m=DCX1RE

http://www.mguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=z&g=l&m=DCXEBLACK

 

Η σειρά βασίζεται στην DX1 αλλά είναι Cutaway και έχει ηλεκτρικά πάνω, ότι ακριβώς έψαχνα και σε τιμή 800€ Thomann, ενώ σε ελληνικό γνωστό site/κατάστημα 1175!! :evil: (ημαρτον)

 

Μου αρέσει πολύ η μάυρη προβληματίζομαι όμως για τον ήχο του υλικού αφού δεν έιναι ξύλο, οπότε θα εκτιμούσα αν μου δίνατε συμβουλές για το πιο υλικό να προτιμήσω.

Επίσης αν έχει κανείς εμπειρία με αυτά τα μοντέλα μοιραστείτε τη παρακαλω!!

 

Τέλος είναι ασφαλές να πάρω κιθάρα από Thomann? Δεν έχω ξαναπαραγγείλει απο εκεί, και είμαι περίεργος όσον αφορά ποιότητα της επιχείρησης και αντιμετώπιση προβλημάτων κτλ. .

 

Σόρρυ για τα πολλά μου ερωτήματα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντησεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου