Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Είμαι κάτοχος μιας Gibson 84 Flying V Re-Issue VSB, την οποία αγόρασα το 2010.

Mετά απο αρκετες ρυθμισεις στο truss rod το "παξιμαδι" - ρυθμιστης εχει φθαρεί πολύ σε σημείο που έχει γίνει λειο (σαν δαχτυλιδι) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει περαιτερω ρυθμιση αφου το εργαλείο της gibson που εχω δεν μπορει να το πιασει. Πλεον το truss rod δεν μπορει να ρυθμιστει.

 

Παρακαλω οποια βοηθεια σας ειναι σημαντικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησε να το βάλεις έτσι ώστε να πιάνει μόλις, και στα φαγωμένα κενά να τοποθετήσεις κομμάτια από χορδές.

Εμένα αυτό σε μιά περίπτωση με βοήθησε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη, θα προσπαθησω.

Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να πιαστει καθως δεν υπαρχει χωρος να μπει καποιο αλλο εργαλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω δει το βιντεο με το rescue kit αλλα δεν δειχνει τετοιο προβλημα, δηλαδη να μην μπορει να πιαστει το παξιμαδι... Αυτη η εταιρια αποστελλει και στην Ελλαδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξοδευτείς προσπάθησε το εξής:

η ιδέα είναι να παρεμβάλεις μεταξύ του κλειδιού και του παξιμαδιού ένα ελαστικό υλικό έτσι ώστε το κλειδί να μην γλυστράει πάνω στο παξιμάδι και να προσπαθήσεις έτσι να το ξεβιδώσεις. Βρες για παράδειγμα ενα φαρδύ λαστιχάκι ή κάποια ροδέλα από υδραυλικά, βάλε το πάνω στο παξιμάδι, καπάκωσέ το με το κλειδί και προσπάθησε αργά και πιέζοντας προς το παξιμάδι να το ξεβιδώσεις. Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια στο youtube αλλα νομίζω είναι κάτι απλό.

Καλή επιτυχία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα στην strat. Ο τεχνικός (και φίλος) όμως που του την έδωσα αναγκάστηκε να πάρει ένα allen κι ουσιαστικά να το διαμορφώσει στις γωνίες για να πιάνει τη βίδα. Δεν ξέρω αν έχει allen ή κάτι άλλο η flying V, αλλά θα σε συμβούλευα να την πας σε κάποιο έμπιστο άτομο (τεχνικό) καθώς αν κάνεις περαιτέρω ζημιά, τότε θα μπλέξεις άσχημα και είναι κρίμα για τ'όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η start εχει Allen και η κιθάρα σου πρέπει να εχει το traditional nut όπως στο Λίνκ που παρατέθηκε

Προσπάθησε με το λαστιχάκι όπως έγραψαν τα παιδιά κι αν δεν αποδώσει δοκίμασε σωληνωτό κλειδί ένα νούμερο μικρότερο από αυτό που έχεις , υπάρχει περίπτωση να σφηνώσει λίγο στο κωνικό του παξιμαδιού και να βγεί

Αν το βγάλεις έχεις από μένα μπόνους ένα καινούργιο παξιμαδάκι από stewmac :D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταφερα και το αφαιρεσα με τη λυση με τις χορδες! Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Χρησιμοποιησα διαφορα εργαλεία που σας παραθετω σε φωτο.

Περασα μια χορδη εντος του εργαλειου δεξια (στα αλλα δεν γινοταν)και ετσι καποια στιγμη πιαστηκε το παξιμαδι και αυτο φυσικα με μεγαλη προσπαθεια.

Αρχικα νομιζα οτι η αντισταση ηταν μεταξυ του εργαλειου και της χορδης που τριβοταν αλλα τελικα ξεβιδωσε.

Σας στελνω φωτογραφια πως ειχε γινει το παξιμαδι του truss rod. Προτεινω να ασχολουμαστε με αυτα με πολυ μεγαλη προσοχη καθως εγω παραλιγο να την πατησω και να μην εχω πια κιθαρα.

 

 

Σας ευχαριστω ολους πολυ!

 

Τωρα μενει να βρω ενα καινουργιο τετοιο παξιμαδι, θα προτιμησω καποιο πιο ανθεκτικο...

20160817_213241.thumb.jpg.59c88f81b2fbb8e5fc97ce9083489a20.jpg

20160817_213034.thumb.jpg.6408b5a7ca5a08e850349272564beeb4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αφου βρηκες λυση παλι καλα!  τι σου ειναι το μονοπωλιο, σοβαρα πουλανε ενα κατσαβιδι 250$?? μου θυμιζει τα κλειδια της steinberger spirit μου που ειχαν στραβωσει και για εξι βιδες ηθελαν σχεδον οσο εκανε η κιθαρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου