Προς το περιεχόμενο

Ποιό wah ειναι αυτό; (Τρύπες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Πριν λίγο καιρό πούλησα το boss pw-10 και θα ήθελα να το αντικαταστήσω με ένα wah που να μ'αρέσει πραγματικά.

Προφανώς πρέπει να δοκιμάσω, στα χέρια σου κρίνονται όλα, αλλά έτσι για να με κατευθύνετε καπου, θα ήθελα να μου πείτε

 

ποιό wah σας θυμίζει εδώ ο ήχος του Παπαδόπουλου. Στο 0:30 - 1:50 (το παράκανε λίγο...)

 

 

Φαντάζομαι πρόκειται για ένα wah με μεγάλη διαδρομή / εύρος / sweep και ειδικά στο υψηλό κομμάτι των συχνοτήτων. Αυτό το ουρλιαχτό δηλαδή που έχει να δώσει κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καποιο που να έχει κανονικου μεγέθους components και οχι smd (πχ μην παρεις το vox 847A) και αν δε σου αρεσει ο ηχος μπορεις να το μοντάρεις πολύ ευκολά.

 

Εγώ έχω μοντάρει το δικό μου (vox 847A) αλλά λόγω του ότι ειναι smd μια μόντα που ήθελα δεν μπορούσα να την κάνω.

 

Θέλω να πω μη φοβάσαι να πειράξεις κάτι προκειμένου να βρεις τον ήχο σου - και με διακοπτάκι μπορείς να έχεις παντα διαφορετικα voicings συμπεριλαμβανομένου και του αρχικου. Ετσι αποκτας και ευελιξία στο που μπορείς να τοποθετήσεις το wah στην αλυσιδα (πχ με ενα διαφορετικό voicing ισως να παιζει πιο καλά μετά από overdrive απ οτι stock)

 

Καλή τύχη - δυσκολο πεταλι το wah να σου κατσει :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk Περίεργο...Επειδή έχω παίξει με το GCB95 (αν εννοείς αυτό) είχα την αίσθηση ότι η διαδρομή που εκανε το "ουαα" (προς το τέλος της κίνησης) ήταν πολύ μικρή. Ήθελα κι άλλο.

Το "ουαα" στο κεφάλι γεμάτο χρυσαφι δε μου θυμιζει το cry baby, ακούω πολύ μεγαλυτερη διαδρομή. Τι να πώ, ή εγώ δεν ακουω καλά ή ο τύπος ηξερε να το χρησιμοποιεί πολύ καλά. Μπορεί βέβαια κ να το είχε μονταρει.

 

@ AuditoryDriving Το να το customάρεις στα γούστα/ανάγκες σου είναι βέβαια η καλύτερη λύση, απλά εγώ είμαι πολύ τεμπέλης τόσο για το ψάξιμο όσο και για το κολλητήρι. Αυτο που θελα ήταν προτάσεις για wah με μεγάλο sweep (αν καταλαβαινω σωστά τον όρο) για να βγάζω ήχους σαν αυτον του βίντεο. Όχι τόσο για ρυθμικό "ουα ουα" όπως στις κλασικές φανκιές, όσο για extreme έμφαση/έκφραση σε σόλο φρασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk Περίεργο...Επειδή έχω παίξει με το GCB95 (αν εννοείς αυτό) είχα την αίσθηση ότι η διαδρομή που εκανε το "ουαα" (προς το τέλος της κίνησης) ήταν πολύ μικρή. Ήθελα κι άλλο.

Το "ουαα" στο κεφάλι γεμάτο χρυσαφι δε μου θυμιζει το cry baby, ακούω πολύ μεγαλυτερη διαδρομή. Τι να πώ, ή εγώ δεν ακουω καλά ή ο τύπος ηξερε να το χρησιμοποιεί πολύ καλά. Μπορεί βέβαια κ να το είχε μονταρει.

 

@ AuditoryDriving Το να το customάρεις στα γούστα/ανάγκες σου είναι βέβαια η καλύτερη λύση, απλά εγώ είμαι πολύ τεμπέλης τόσο για το ψάξιμο όσο και για το κολλητήρι. Αυτο που θελα ήταν προτάσεις για wah με μεγάλο sweep (αν καταλαβαινω σωστά τον όρο) για να βγάζω ήχους σαν αυτον του βίντεο. Όχι τόσο για ρυθμικό "ουα ουα" όπως στις κλασικές φανκιές, όσο για extreme έμφαση/έκφραση σε σόλο φρασεις.

 

 

Το που τοποθετείται συχνοτικά το ευρος του sweep το ελέγχει ένας πυκνωτής, δες εδώ sto 8.3

 

http://www.electrosmash.com/crybaby-gcb-95#link7

 

Εγω μόνταρα το δικό μου με δυο παραπάνω voicings και το έφερε εκει που περιπου ηθελα (βεβαια αυτά αλλαζουν απο Τρίτη σε Τετάρτη ειδικα για ατομα σαν εμενα που στην πραγματικοτητα δεν εχουν χρησιμοποιησει ποτε wah περα απο ελαχιστες φορες)

 

Αυτο που θελω να πω ειναι 1. είτε δοκιμασε πολλα wah στο ιδιο setup (γιατι εδω το σεταπ πραγματικα παιζει ρολο - αναμεσα σε καθαρο / βρωμικο || μεσατο / φλατ ενισχυτη θα σου φανει πολυ διαφορετικη η αποκριση στα πριμα που περιγραφεις) 2. ειτε παρε καποιο που τουλαχιστον μελοντικα να εχεις τη δυνατοτητα να τροποποιησεις. Η μοντα που σου λεω γινεται στα περισσοτερα, αλλα καποιες αλλες στις οποιες πρεπει να πειραξεις αντιστασεις δυσκολα γίνονται σε smd πεταλια.

 

Πάντως νομίζω πως υπαρχουν στοκ μοντελα (ακομη και crybaby), λιγο πιο ακριβα, που εχουν διακοπτες για διαφορετικα voicings - ψάξε λίγο και αφου εισαι τοσο ψείρας (και καλα κανεις, για τον λογο που αναφερεις το wah μου εμεινε ανεπαφο για 2 χρονια) δωσε τα λεφτα απο την αρχη να παρεις κατι που εχει επιλογες.

 

Δεν υπαρχουν καλα και κακα πεταλια - υπαρχουν πεταλια που δουλευουν και που δε δουλευουν με το σεταπ μας. Επομενως η δυνατοτητα να το φερεις στα μετρα σου ειναι απαραιτητη (και κατι το οποιο τα wah περιφρονουσαν :P )

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, το 8.3 ειναι ακριβώς αυτο που εννοώ. Άρα οσο πιο μεγάλο πυκνωτάκι βάλεις εκεί, τόσο πιο πίσω βρίσκεται το "κέντρο" του sweep, και τόσο πιο πολύ "χώρο" έχεις μπροστά σου πατώντας με τη μυτη του ποδιού;

 

Συμφωνώ οτι το wah πρέπει να έχει δυνατότητες παραμετροποίησης. Πχ άλλο στυλ wah θα σου κάνει για τα ρυθμικα κι άλλο για τα σόλο. Γι'αυτό είχα πάρει το pw-10 (modelling) της boss.

Όμως πρέπει να σου αρέσει και ο βασικός χαρακτήρας του πεταλιού, ας πούμε με το pw-10 δεν ήμουν πραγματικά ευχαριστημένος με καμμια ρύθμιση που έκανα.  Μ'αρέσουν τα wah που "νιαουρίζουν", όχι που "κλαίνε" (άντε να το περιγράψεις τώρα) και δε μπορουσα να το έχω με τίποτα.

 

Μαλλον αναφέρομαι στο q factor (8.2) ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, το 8.3 ειναι ακριβώς αυτο που εννοώ. Άρα οσο πιο μεγάλο πυκνωτάκι βάλεις εκεί, τόσο πιο πίσω βρίσκεται το "κέντρο" του sweep, και τόσο πιο πολύ "χώρο" έχεις μπροστά σου πατώντας με τη μυτη του ποδιού;

 

 

 

 

Ακριβώς! Άρα δεν πιάνεις ποτέ τα ενοχλητικά πρίμα που ξυρίζουν όταν είσαι full throttle

 

Συμφωνώ οτι το wah πρέπει να έχει δυνατότητες παραμετροποίησης. Πχ άλλο στυλ wah θα σου κάνει για τα ρυθμικα κι άλλο για τα σόλο. Γι'αυτό είχα πάρει το pw-10 (modelling) της boss.

Όμως πρέπει να σου αρέσει και ο βασικός χαρακτήρας του πεταλιού, ας πούμε με το pw-10 δεν ήμουν πραγματικά ευχαριστημένος με καμμια ρύθμιση που έκανα.  Μ'αρέσουν τα wah που "νιαουρίζουν", όχι που "κλαίνε" (άντε να το περιγράψεις τώρα) και δε μπορουσα να το έχω με τίποτα.

 

Μαλλον αναφέρομαι στο q factor (8.2) ε;

 

 

 

Ακριβώς και πάλι! Και αυτό είναι το Mod Που σου ελεγα πως δύσκολα γίνεται αν το wah σου ειναι smd όπως το δικό μου - γι αυτο σε παρετρεψα να παρεις καποιο με full components :)

 

Ειναι ακριβως το mod Που θελα να κανω και γω αλλα δε μπορουσα (vox 847A, smd αντιστασεις). Ευτυχώς ο πυκνωτής για το sweep range ηταν κανονικου μεγέθους. Τραβωντας ενα καλωδιακι απο καθε ποδι και με εναν on / off / on διακοπτη, εβαλα αλλους δυο πυκνωτες στον διακοπτη (νομιζω 12 και 27 nF). Επειδη πυκνωτες παραλληλα λειτουργουν προσθετικα, με τον διακοπτη ειχα την default τιμη (10 nF Νομιζω τσεκαρε τις τιμες), και στις αλλες δυο θεσεις 10+12 = 22nF και 10 +27 = 37nF.  (πρεπει να τσεκαρω τις τιμες να σου πω αν θες - ειναι απλα θεμα γουστου)

 

Καλή τύχη - προσεκτικά ότι κανεις και χρησιμοποιησε μπαταριες αντι για ρευμα όσο μοντάρεις :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx. Τώρα πιάνω κάπως την όλη εικόνα. Κάτσε βεβαια να δω πώς θα κινηθω και βλέπω για μόντες.. Πληροφοριακά το κλασσικο cry baby δεν είναι smd μέσα ε;

 

Από youtube το ibanez weeping demon μου ακούγεται κοντά σ'αυτό που σκέφτομαι. Έχει και q factor παραμετροποιήσιμο κι ένα bass eq που αυξάνει την αντίθεση μεταξύ των ακραίων θέσεων του sweep.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι wah χρησιμοποιεί, αλλά νομίζω οτι στα λάιβ του είχα δει είτε απλό cry baby είτε vox. όμως το συγκεκριμένο κομμάτι το είχα δει μόνο μία φορά λάιβ και ο ήχος δεν ήταν κοντά σε αυτόν του δίσκου. Νομίζω οτι είναι ήχος ηχογράφησης, όπως πχ και αυτός στην "τσακισμένη χαρά" που αν προσπαθήσεις να τον βγάλεις λάιβ θα σφυράνε όλα.

 

όντως ακούγεται σαν να έχει μεγάλο sweep, αλλά εμπειρικά έχω δει οτι το τελικό sweep διαμορφώνεται περισσότερο από τον ήχο του distortion παρά από το ίδιο το wah σε τέτοιους ήχους (φυσικά αν έχεις το wah πριν το drive). Όπως ίσως είδες και με το PW-10 όταν επιλέγεις μεγάλο sweep, απλά πετυχαίνεις "ξύρισμα". Αυτό είχα βρει πειράζοντας τις επιλογές για το wah της TL SE (όπου έβλεπα όλες τις ρυθμίσεις σε ένδειξη στην οθόνη). Εκεί είχα παρατηρήσει οτι βόλευε πολύ περισσότερο μικρο sweep, αλλά σε ψηλή κεντρική συχνότητα (δηλαδή παραμετροποίηση που δεν γίνεται σε απλά πετάλια, παρά μόνο με mods), αλλά και ότι περισσότερο ρόλο έπαιζε το fine tuning στην παραμόρφωση και στον ενισχυτή.

 

τεσπα, δεδομένου οτι μάλλον δεν βοηθάω, εγώ έχω καταλήξει σε ένα vox wah με τα mods του jam και είμαι ικανοποιημένος στην προσέγγιση αυτού του wah ήχου. αν θέλεις άκου αυτό το κομμάτι μετά το 5:40 : https://snoozeloop.bandcamp.com/track/eksi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου