Προς το περιεχόμενο

Βελτιωση καθαρου Koch twintone!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα θες να με βαλεις σε εξοδα με εξτρα πεταλια ε?

 

Τον ενισχυτη δεν παιζει να τον αλλαξω,μου κανει σχεδον ολα οσα θελω,απλα εψαχνα το κατι παραπανω στο καθαρο!

 

Για να δεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα και ότι δεν θέλω να σε βάλω σ'έξοδα με πετάλια  ;D , θα σου προτείνω να παίξεις με τον ενισχυτή. Γνώμη μετά από 2 χρόνια που τον έχω, θέλει παίξιμο. Όταν τον ακούς σκέτο δεν σου γεμίζει το μάτι. Μέσα σε μπάντα όμως ή σε backing track είναι απίστευτος...

 

Αν κάποια στιγμή δεν έχεις τί να κάνεις 30-40Ε, πάρε το joyo για να έχεις το κάτι παραπάνω σε fender που θες. Προσωπικά πάντως, αν και γούσταρα πολύ χθες με το joyo, συμφωνώ μαζί σου πως πλέον δεν θέλω να παίρνω τον ήχο από πετάλια ή έστω να βλέπω πως παρεμβάλλεται κάτι στον τελικό μου ήχο. Το σκέφτομαι όμως να το έχω στο pedal board για συγκεκριμένους ήχους ή τραγούδια που θέλω αποκλειστικά τον ήχο fender :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα και ότι δεν θέλω να σε βάλω σ'έξοδα με πετάλια  ;D , θα σου προτείνω να παίξεις με τον ενισχυτή. Γνώμη μετά από 2 χρόνια που τον έχω, θέλει παίξιμο. Όταν τον ακούς σκέτο δεν σου γεμίζει το μάτι. Μέσα σε μπάντα όμως ή σε backing track είναι απίστευτος...

 

Αν κάποια στιγμή δεν έχεις τί να κάνεις 30-40Ε, πάρε το joyo για να έχεις το κάτι παραπάνω σε fender που θες. Προσωπικά πάντως, αν και γούσταρα πολύ χθες με το joyo, συμφωνώ μαζί σου πως πλέον δεν θέλω να παίρνω τον ήχο από πετάλια ή έστω να βλέπω πως παρεμβάλλεται κάτι στον τελικό μου ήχο. Το σκέφτομαι όμως να το έχω στο pedal board για συγκεκριμένους ήχους ή τραγούδια που θέλω αποκλειστικά τον ήχο fender :)

αυτος ειναι ο λογος που δεν τον αλλαζω...παιζουμε με τη μπαντα οτι ειδος εχει ανακαλυψει αυτος εδω ο πλανητης ;D και με καλυπτει σε ολα!Ασε που κ με το μπουστ στο πεταλι του, γλιτωσα αλλο 1 πεταλακι ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ειναι ο λογος που δεν τον αλλαζω...παιζουμε με τη μπαντα οτι ειδος εχει ανακαλυψει αυτος εδω ο πλανητης ;D και με καλυπτει σε ολα!Ασε που κ με το μπουστ στο πεταλι του, γλιτωσα αλλο 1 πεταλακι ;D

Ε επομένως you know what I mean! Ναι έχει τα πάντα αυτός ο ενισχυτής. Αρκετά υποτιμημένος, αλλά δεν βοηθάει και η εταιρεία σε αυτό. Έχει το πιο αποτυχημένο - ανύπαρκτο marketing που έχω συναντήσει ποτέ μου. Οπότε στο θέμα σου, κάποια στιγμή που θα είσαι άνετος οικονομικά, πάρε ένα joyo. Νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα :) Ειδάλλως, μείνε όπως είσαι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε επομένως you know what I mean! Ναι έχει τα πάντα αυτός ο ενισχυτής. Αρκετά υποτιμημένος, αλλά δεν βοηθάει και η εταιρεία σε αυτό. Έχει το πιο αποτυχημένο - ανύπαρκτο marketing που έχω συναντήσει ποτέ μου. Οπότε στο θέμα σου, κάποια στιγμή που θα είσαι άνετος οικονομικά, πάρε ένα joyo. Νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα :) Ειδάλλως, μείνε όπως είσαι :)

Ειναι απιστευτο το οτι δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επισημο βιντεο παρουσιασης στο youtube και νομιζω ΟΥΤΕ στο σαιτ!Κ εγω τον ανταλλαξα στα τυφλα και απο κριτικεςπου ελεγαν οτι αν σου αρεσει ο studiotone,αποκλειεται να μη σαρεσει ο twintone!Τεσπα ειδωμεν!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απιστευτο το οτι δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επισημο βιντεο παρουσιασης στο youtube και νομιζω ΟΥΤΕ στο σαιτ!Κ εγω τον ανταλλαξα στα τυφλα και απο κριτικεςπου ελεγαν οτι αν σου αρεσει ο studiotone,αποκλειεται να μη σαρεσει ο twintone!Τεσπα ειδωμεν!!

 

Είναι απαράδεκτοι. Ξεπέρασαν κάθε όριο με τον καινούριο classictone II. Είχαν βάλει στο site τους επίσημη ανακοίνωση τέλος Απριλίου και τελικά τον παρουσίασαν τέλος Μαϊου. Επίσης, ακόμα δεν υπάρχει ούτε ένα επίσημο video. Τους έχω κράξει προσωπικά ουκ ολίγες φορές στα social media (facebook, instagram). Τελευταία τους είπα πως είναι απαράδεκτο να μην υπάρχουν videos. Μου απάντησαν (πάντα απαντάνε) πως ετοιμάζουν αλλά έχει πολύ δουλειά. Τί να πεις. Άσε που τον δε twintone τον προμοτάρουν ως metal ενισχυτή. Τα περισσότερα videos είναι hi - gain. Πάλι τους είχα κράξει, αλλά ό,τι να ναι. Δεν υπάρχει λογική.

 

Δεν βαριέσαι. Τουλάχιστον έχουν καλά προϊόντα. Αλλά κατά τ'άλλα λες και δεν έχουν ανάγκη πελάτες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

 

    Είμαι κάτοχος του twintone σχεδόν απο τοτε που βγήκε. Μου άρεσε πολύ ο ήχος του όσο και η ποιότητα κατασκευής.

  Εχω δοκιμάσει αρκετές ρυθμίσεις για να παρω αυτό που χρειαζομαι. Πέρασαν πεταλακια και πεταλιερες και καθε φορά κατέληγα στον αυτουσιο ηχο του ενισχυτή. Παίζει ωραία χαμηλά αλλα οσο δίνεις ένταση, αλλα τόσο δείχνει τις δυνατότητες του.

    Κάποια στιγμή, ήθελα να κάνω μια μικρή αλλαγή στον ηχο του, ηθελα να αλλαξω και τις τελικές οπότε εβαλα στη θεση τους 2xEl34 JJ tubes μαζι με το απαραίτητο bias το οποιο είναι παιχνιδι αρκεί οι τελικές να ειναι matched οπως και jj 12ax7 στη θεση της καθε προενισχυτριας οπου στη θεση V1 εκανε ήδη καλη διαφορά.

      Το αποτέλεσμα ήταν γλυκάδα, καθαρότητα, μεγαλύτερη ευκρίνεια, εντονοτερα μεσαια και eq που ακουει αμεσα σε καθε αλλαγη χωρίς όμως να αλλάζει απότομα.

    Η δεύτερη αλλαγή που έκανα, το ηχείο του. Το sycha VG12 που φοράει απο το εργοστάσιο, καλο μεν αλλά ως εκει. Ειχα την ευκαιρία να ακούσω μερικά celestion και επέλεξα το V30.

    Αν οι λυχνιες εκαναν μια διαφορά, το ηχείο έκανε μια τρελή κατ'εμε διαφορά. Headroom, καθαρός ήχος παντού, ογκος κτλ

    Ήμουν θα έλεγα τυχερός που δεν τον πούλησα. Σου δίνει αυτό που πραγματικά θέλεις και αν είσαι απ αυτούς που παιζουν με την ένταση απο τα ποτενσιομετρα της κιθάρας σου, θα εκπλαγεις.

 

Και ναι, ηθελημενα θέλω να σε βάλω σε εξοδα. Αξίζει!

 

Κάποια στιγμή, θα ήθελα να δοκιμασω τα joyo, εχω δώσει ολα μου τα πεταλια αλλα θα ήθελα μερικές επιπλέον επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω την κεφαλή, την βγάζω σε καμπίνα Parker με  V30 και παίζω με Les Paul. Αρχικά δεν ήμουν ενθουσιασμένος. Στην συνέχεια έβαλα ένα tc spark booster και ο ενισχυτής μεταμορφώθηκε!!! Το βάζω στο loop με ρυθμίσεις περίπου στην μέση και έχω έναν άλλο ενισχυτή. Πολύ πιο ζωντανά καθαρά πολύ καλύτερα βρώμικα. Παλιότερα το διάβαζα και αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν ακριβοί ενισχυτές να χρειάζονται ένα booster/tubescreamer για να ακουστούν καλύτερα. Τώρα δεν ξέρω το γιατί αλλά ξέρω ότι ισχύει. Παίζω κλασικό και σύγχρονο ροκ στα όρια του μέταλ και ο ενισχυτής με καλύπτει πλέον πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την κεφαλή, την βγάζω σε καμπίνα Parker με  V30 και παίζω με Les Paul. Αρχικά δεν ήμουν ενθουσιασμένος. Στην συνέχεια έβαλα ένα tc spark booster και ο ενισχυτής μεταμορφώθηκε!!! Το βάζω στο loop με ρυθμίσεις περίπου στην μέση και έχω έναν άλλο ενισχυτή. Πολύ πιο ζωντανά καθαρά πολύ καλύτερα βρώμικα. Παλιότερα το διάβαζα και αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν ακριβοί ενισχυτές να χρειάζονται ένα booster/tubescreamer για να ακουστούν καλύτερα. Τώρα δεν ξέρω το γιατί αλλά ξέρω ότι ισχύει. Παίζω κλασικό και σύγχρονο ροκ στα όρια του μέταλ και ο ενισχυτής με καλύπτει πλέον πλήρως.

η αληθεια ειναι οτι κ εγω βαζοντας  το soulfood μπροστα,με ολα τα knobs στο 12,παιρνω ωραιο ηχο,αλλα για καποιο λογο δε γουσταρω να το εχω συνεχεια ανοιχτο...ισως γτ θελω να διαφοροποιω τον ηχο στα lead μερη κ το αναβω τοτε

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου