Προς το περιεχόμενο

Βελτιωση καθαρου Koch twintone!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανταλλαξα προσφατα τον studiotone με τον twintone!Τρομερο μηχανημα με ωραια καθαρα,τρομερο crunch και μπολικο gain που με τη βοηθεια πεταλιου φτανει ανετα μεταλ!

Εχουμε ομως ενα θεματακι με τα καθαρα,τα οποια ειναι καλα,αλλα χωρις χαρακτηρα και καπως sterile!

Στις τελικες φοραει 2 el84!Μιας και τα αγαπημενα μου καθαρα ειναι αυτα του twin reverb,υπαρχει τροπος να τα πλησιασουμε καπως?Ο t.r ξερω οτι φοραει 4 6l6 τελικες!Φανταζομαι οτι δε θα φτασει μονο η αλλαγη λαμπων,αλλα θα βοηθησει καθολου και μπορει να γινει ετσι απλα?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελικες φοραει 2 el84!

 

οχι δεν φοραει ,φοραει EL34

 

υπαρχει τροπος να τα πλησιασουμε καπως?

 

Οχι δεν υπαρχει,ο Koch εχει τα δικα του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καθαρα,απλα διαφερουν απο αυτα του TR.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν φοραει ,φοραει EL34

 

Οχι δεν υπαρχει,ο Koch εχει τα δικα του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καθαρα,απλα διαφερουν απο αυτα του TR.

εχεις δικιο μπερδευτηκα με τον studiotone!

 

Λες ε γινεται με τπτ ε?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βάζοντας JJ προενισχύτριες (12ax7) σε ενισχυτή παλιότερα είχα δει αισθητή αλλαγή προς γλυκότερο, ζεστότερο, πιο σκοτεινό, πιο "ζουμερό", πιο μαλακό και, στ'αυτιά μου, πιο fender-ίσιο ήχο. Με λιγότερο ενοχλητικά πρίμα, λιγότερο σκληρά μεσαία και πιο χαλαρά (λιγότερο σφιχτά) μπάσα.

Είχα 3-4 από αυτές κ είχαν όλες το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε στο μυαλό μου τις έχω έτσι τις JJ 12ax7.

 

2α) Πειραματίσου εκτενώς με το eq του ενισχυτή. Απ' ό,τι είδα έχει διαφορετικά eq για κάθε κανάλι - μπορείς να το χρησιμοποιήσεις υπέρ σου.

2β)Αν έχεις πετάλι eq με πολλές (6, 7, 10) μπάντες, βαλ'το μπροστά απ'τον ενισχυτή και πειραματίσου.

Και να μη βγάλεις άκρη με τα eq, θα ξέρεις περίπου προς τα πού θες να κινηθείς συχνοτικά (για καμμιά μόντα ή αλλαγή μεγαφώνου).

 

3) Υπάρχουν πετάλια που προσομοιώνουν fender eνισχυτές (πχ Τech 21 blonde, Boss deluxe reverb και bassman). Απλά τα αναφέρω, δεν τα'χω δοκιμάσει [είχα δοκιμάσει όμως το Tech 21 Livepool (εξομ. vox ac30) κ μου φάνηκε συμπαθέστατο].

Αλλά σε πρόβα/live θα'ναι μανούρα αν το θες μόνο για το καθαρό.

 

4) Μπορείς να αλλάξεις μεγάφωνο, πχ προς κάτι πιο ζεστό-γλυκό. Αλλά είναι ρίσκο για περιττά έξοδα γιατί δεν ξέρεις από πριν το αποτέλεσμα. Ψάξε ίντερνετ σε forum μήπως έχουν πειραματιστεί άλλοι.

 

5) Μόντα σε τεχνικό (αλλαγή κάποιων caps κτλ). Ψάξε ίντερνετ σε forum.

 

6) Πούλα τον κ πάρε fender  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

Έχω τον Koch Twintone καθώς κι πεταλάκι joyo american sound (αντιγραφή του tech21). Το χρησιμοποιούσα παλιά πριν πάρω τον koch μπροστά από τον παλιό ενισχυτή για να φτιάξω τον ήχο.

 

Όταν πήρα τον Twintone είχα την περιέργεια κατά πόσο θα λειτουργήσει καλά το joyo στον koch για να πάρω fenderίσια καθαρά. Το συνέδεσα στο fx loop. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ακούς και στα youtube videos. Γενικότερα, το joyo έκανε τη δουλειά του όπως και πριν. Φυσικά, με καλύτερο αποτέλεσμα απ'ότι με τον παλιό ενισχυτή. Ένα πρόβλημα όμως είναι το γεγονός πως τον είχα συνδέσει στο fx loop. Συνεπώς, αν ήθελα γκάζι από ενισχυτή έπρεπε να το κλείσω (εκτός κι αν έχεις τα μαραφέτια σαν το G2 που επιλέγεις τί πετάλια θες να λειτουγούν μαζί κλπ).

 

Στη συνέχεια τον συνέδεσα και μπροστά από τον ενισχυτή. Αυτό δεν το έκανα τόσο για να πάρω fender καθαρά όσο περισσότερο για να πάρω τον ήχο στο break up. Το κατάφερε μια χαρά. Μάλιστα, με λίγο EQ tweaking ο καθαρός από το πετάλι σε σχέση με το καθαρό του ενισχυτή ήταν 99% ίδιος. Κάλλιστα όμως το ρυθμίζεις να πάρεις έναν tweed ήχο (με σύνδεση μπροστά στον ενισχυτή). Γενικότερα, δουλεύει εξίσου καλά τόσο μπροστά όσο και στο fx loop.

 

Πέρα από αυτά όμως, φυσικά και προτίμησα / προτιμώ να παίζω με τον ενισχυτή χωρίς το κινέζικο μαραφέτι να επηρεάζει τον ήχο μου  ;D . Γενικότερα, έχει αλλάξει η φιλοσοφία μου και παίζω κυρίως με gain boost ενεργοποιημένο και καθαρό παίρνω με κατέβασμα volume από κιθάρα, εκτός κι αν θέλω crystal clean καθαρό, πράγμα σπάνιο για live τουλάχιστον. Σπίτι το κάνω συχνά όταν θέλω να παίξω κάτι σε john mayer μεριά, μέχρι που συνειδητοποιώ πως δεν έχω τα χέρια του  ;D Με την LP αναγκαστικά καμιά φορά απανεργοποιώ το gain boost γιατί ήδη στο overdrive κανάλι αρπάζει αρκετά.

 

Anyway. Συμφωνώ με τα παιδιά που προηγήθηκαν. Αν θες έναν fenderίσιο καθαρό, πάρε ένα πετάλι. Το joyo κάνει μια χαρά τα δουλειά του. Όσο και να έχω σκαλίσει όμως το EQ, fender twin καθαρό δεν έχω πάρει, όσο τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω τον ήχο αφού δεν έχω δίπλα - δίπλα τους ενισχυτές για να συγκρίνω. Θεωρώ λοιπόν πως με πετάλι EQ δεν θα πάρεις αυτό που θες σε σύγκριση πάντα μ'ένα character πετάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα προσεκτικα ολες τις απαντησεις...το πεταλι με χροια fender θελω να το αποφυγω...δε θα ηθελα με πεταλι να επεμβω στη χροια του ενισχυτη...θελω ιδιαιτερα για το καθαρο του καναλι,να παρεμβαλονται οσο λιγοτερα γινεται!Το eq πεταλι το σκεφτομαι...βρισκομαι σε φαση μινιμαλισμου με τα πεταλια κ διωχνω οτι μπορω!

Πιστευα οτι κατι θα πετυχαιναμε με αλλαγη λυχνιων,αλλα δε το βλεπω πολυ εφικτο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρεσει το καθαρο καναλι τοτε απλα δεν σου αρεσει ο ενισχυτης.

Μην ταλαιπωρεισαι λοιπον και αγορασε εναν Fender να καμεις δουλεια. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πετάλι EQ δεν θα πάρεις κάτι παραπάνω απ'ότι με το EQ του ενισχυτή. Την 'γλυκάδα' που ψάχνεις δεν θα την πάρεις τουλάχιστον.

 

Χθες, μπήκα στην διαδικασία και ξαναδοκίμασα το Joyo. Το συνέδεσα στο Fx Loop του ενισχυτή. Θα εκπλαγείς με τον ήχο fender που μπορείς να πάρεις. Δουλεύει εξαιρετικά στη λούπα. Έπαιξα αρκετά επίτηδες. Μάλιστα, λειτουργεί αρκετά καλά ακόμα κι αν με το πετάλι στο fx loop ενεργοποιήσεις το overdrive (+gain boost) του ενισχυτή. Μάλλον την τελευταία φορά που το είχα δοκιμάσει δεν είχα ασχοληθεί όσο έπρεπε. Χθες, βρήκα επίτηδες τα presets του joyo για fender twin. Το αστείο είναι πως αν ανεβάσεις λίγο το 'voice' του joyo (supersonic φάση) δεν διαφέρει πολύ από το καθαρό του Koch (πριν πάρω τον δικό μου ήμουν ανάμεσα σε supersonic και koch και τελικά κατέληξα στον Koch.

 

διαβασα προσεκτικα ολες τις απαντησεις...το πεταλι με χροια fender θελω να το αποφυγω...δε θα ηθελα με πεταλι να επεμβω στη χροια του ενισχυτη...θελω ιδιαιτερα για το καθαρο του καναλι,να παρεμβαλονται οσο λιγοτερα γινεται!Το eq πεταλι το σκεφτομαι...βρισκομαι σε φαση μινιμαλισμου με τα πεταλια κ διωχνω οτι μπορω!

Πιστευα οτι κατι θα πετυχαιναμε με αλλαγη λυχνιων,αλλα δε το βλεπω πολυ εφικτο

 

Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ μινιμαλιστικά λειτουργώ. Παίρνω τα πάντα από τον ενισχυτή. Αν λοιπόν σ'ενοχλεί τόσο πολύ το καθαρό του, η μόνη λύση είναι αυτό που προτείνει ο superfunk. Άλλος ενισχυτής.

 

Πάντως όταν τον είχα πάρει κι εγώ, είχα βρει επίσης το καθαρό του λίγο 'στεγνό', χωρίς χαρακτήρα. Με το παίξιμο όμως, λίγο EQ tweaking καθώς και λίιιιιιγο delay, το εκτίμησα αφάνταστα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πετάλι EQ δεν θα πάρεις κάτι παραπάνω απ'ότι με το EQ του ενισχυτή. Την 'γλυκάδα' που ψάχνεις δεν θα την πάρεις τουλάχιστον.

 

Χθες, μπήκα στην διαδικασία και ξαναδοκίμασα το Joyo. Το συνέδεσα στο Fx Loop του ενισχυτή. Θα εκπλαγείς με τον ήχο fender που μπορείς να πάρεις. Δουλεύει εξαιρετικά στη λούπα. Έπαιξα αρκετά επίτηδες. Μάλιστα, λειτουργεί αρκετά καλά ακόμα κι αν με το πετάλι στο fx loop ενεργοποιήσεις το overdrive (+gain boost) του ενισχυτή. Μάλλον την τελευταία φορά που το είχα δοκιμάσει δεν είχα ασχοληθεί όσο έπρεπε. Χθες, βρήκα επίτηδες τα presets του joyo για fender twin. Το αστείο είναι πως αν ανεβάσεις λίγο το 'voice' του joyo (supersonic φάση) δεν διαφέρει πολύ από το καθαρό του Koch (πριν πάρω τον δικό μου ήμουν ανάμεσα σε supersonic και koch και τελικά κατέληξα στον Koch.

 

Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ μινιμαλιστικά λειτουργώ. Παίρνω τα πάντα από τον ενισχυτή. Αν λοιπόν σ'ενοχλεί τόσο πολύ το καθαρό του, η μόνη λύση είναι αυτό που προτείνει ο superfunk. Άλλος ενισχυτής.

 

Πάντως όταν τον είχα πάρει κι εγώ, είχα βρει επίσης το καθαρό του λίγο 'στεγνό', χωρίς χαρακτήρα. Με το παίξιμο όμως, λίγο EQ tweaking καθώς και λίιιιιιγο delay, το εκτίμησα αφάνταστα.  :)

τωρα θες να με βαλεις σε εξοδα με εξτρα πεταλια ε?

 

Τον ενισχυτη δεν παιζει να τον αλλαξω,μου κανει σχεδον ολα οσα θελω,απλα εψαχνα το κατι παραπανω στο καθαρο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου