Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τις χορδές(σπάει η ΡΕ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλησπέρα σε όλους κ όλες,όπως λέει ο τίτλος εχω πρόβλημα με τι ΡΕ χορδή,κάποια στιγμή έσπαγε και η ΛΑ καμιά φορά αλλα τωρα με πάει σερί η ΡΕ.Τους τελευταίους μήνες δε που είμαι σε μπάντα και παίζω πολύ συχνά καθε 2 πρόβες σπάει η χορδή.H χορδή σπάει στο bridge παντα.

 

    Eχω λοιπόν μια gibson les paul 70s tribute απο αυτες ,των 700 e τεσπα,ειχε το κλασσικό bridge που έχουν αυτού του επιπέδου οι κιθαρες .αφου έσπασε η χορδή 5-6 φορές την αλλάζω και βάζω μια tone-pros των 60 e ,μετα απο 2 πρόβες σπάει πάλι αλλά επειδη οι χορδές ήταν σχετικά καινούριες δεν τις άλλαξα με τη καινούρια γέφυρα, οπότε λέω μπορεί να την είχε φάει η παλιά, αλλάζω χορδές κάνω μια πρόβα και στη μέση της δευτερης προβας σπάει πάλι.

 

οι τελευταίες χορδές ήταν οι d'addario ΝYXL πάντα δεκάρες και  standard κουρδισμα, εχω βαλει ernie ball και elixir (με τη παλιά γεφυρα όμως) .

 

σκέφτομαι να δοκιμάσω και εντεκαρες να δω τι θα γίνει.

 

εσεις τι πιστευεται ρε παιδια?τι μπορει να συμβαίνει?

 

ισως φταίει το παίξιμό μου αλλά γιατι σπάει μόνο η ΡΕ δεν μπορω να το καταλάβω. ???

 

σας ευχαριστώ όλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ περιεργο να σπαει τυλιχτη χορδη!!!!Εγω θα κοιταγα μηπως εχει καποιο τσαμπουκα η γεφυρα κ σου κοβει τη χορδη ή κπου εκει στο τελειωμα του μπρατσου....για καλο κ για κακο κοιτα κ απο τη μερια του nut μηπως παιζει τπτ

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ περιεργο να σπαει τυλιχτη χορδη!!!!Εγω θα κοιταγα μηπως εχει καποιο τσαμπουκα η γεφυρα κ σου κοβει τη χορδη ή κπου εκει στο τελειωμα του μπρατσου....για καλο κ για κακο κοιτα κ απο τη μερια του nut μηπως παιζει τπτ

 

ναι στη ουσία κανει ''κρακ'' ετσι οπως παίζω και ''ξετυλίγεται?'' απο τη γεφυρα και μετα ένα δαχτυλο περίπου.δεν εννοω σπάει με την έννοια οτι κόβεται.

 

στην ουσία γι αυτό αλλαξα τη παλια τη γεφυρα, αν κ δεν είχε κ τπτ και εβαλα θεωρητικά καλυτερη.ηδη μου εχουν σπάσει 2 χορδες όμως και την εχω βάλει ενα μηνα.

 

σηκωσα κ το tailpiece πιο ψηλά για να τσεκάρω μηπως τις τραβάει πολυ αν κ δεν το είχα ποτε να πατάει στη κιθαρα και πάλι τπτ.δεν δείχνει να εχει κάτι το  nut (λόγο σημείου που γινεται όλη η ιστορία) αλλά θα τσεκάρω μια που το είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχεις πολυ χαμηλομενο (κολλημενο στο καπακι σου) το tailpeace. Συνηθως αυτο το κανουμε πολλοι με Les Paul γιατι υποτιθεται οτι προσφερει σε sustain. Καμια φορα ομως η γωνια των χορδων ειναι τοσο οξεια (αποτομη προς τα κατω) ωστε οι χορδες να σπανε ευκολα πανω στα saddles ή να βρισκουν στο πισω μερος της γεφυρας επισης και να σπανε εκει. Αν πιστευεεις οτι αυτο μπορει να φταιει τοτε 2 λυσεις υπαρχουν.

 

1. Σηκωνεις το tailpiece. Αυτο θα κανει τις χορδες πιο μαλακες επισης οποτε θα εχεις ευκολοτερα bends.

2. Κανεις wrap-around των χορδων στο tailpiece a la bonamassa.

 

Δες το και πες. 

 

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις saddles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχεις πολυ χαμηλομενο (κολλημενο στο καπακι σου) το tailpeace. Συνηθως αυτο το κανουμε πολλοι με Les Paul γιατι υποτιθεται οτι προσφερει σε sustain. Καμια φορα ομως η γωνια των χορδων ειναι τοσο οξεια (αποτομη προς τα κατω) ωστε οι χορδες να σπανε ευκολα πανω στα saddles ή να βρισκουν στο πισω μερος της γεφυρας επισης και να σπανε εκει. Αν πιστευεεις οτι αυτο μπορει να φταιει τοτε 2 λυσεις υπαρχουν.

 

1. Σηκωνεις το tailpiece. Αυτο θα κανει τις χορδες πιο μαλακες επισης οποτε θα εχεις ευκολοτερα bends.

2. Κανεις wrap-around των χορδων στο tailpiece a la bonamassa.

 

Δες το και πες. 

 

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις saddles.

 

Δεν ειναι χαμηλά καθόλου ισα ισα για να δω αν φταιει αυτό το εχω ανεβασει αρκετα ψηλα.

 

Tα saddles δεν νομίζω να φταίνε ρε γαμωτο γιατι η γεφυρα ειναι ολοκαινουρια κ ειναι αρκετα καλη νομίζω

 

Το wrap-around φίλε μου ειναι πολύ καλή ιδέα! θα το κάνω!  δεν το ήξερα αυτό είναι η αλήθεια ,στην ουσία θα μεταφερθεί όλη η πίεση πάνω στο tailpiece κ θα χαλαρωσει στη γεφυρα.

 

θα κάνω πρωτα αυτό με τις χορδές που εχω τωρα και αν δεν γίνει τπτ θα βαλω κ εντεκάρες να δω.

 

θα κάνω τα πειραματα και θα σας ενημερώσω

 

σ ευχαριστω πολύ για το tip!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια στρατ παλαιοτερα ειχα το ιδιο προβλημα.

Εσπαγε η Λα και η Ρε σχετικα συχνα-στο ιδιο λαιβ και οι οι δυο καποια φορα.

 

Ο τροπος που ακουμπουσα-παρκαριζα ;D-το δεξι χερι οταν επαιζα σε συνδυασμο με τα σελακια που ειχαν φαγωθει καπως,εκαναν το προβλημα.

Μπορει να ειμαι και εντελως εξω,αλλα δε χανεις τιποτα να το εχεις κατα νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια στρατ παλαιοτερα ειχα το ιδιο προβλημα.

Εσπαγε η Λα και η Ρε σχετικα συχνα-στο ιδιο λαιβ και οι οι δυο καποια φορα.

 

Ο τροπος που ακουμπουσα-παρκαριζα ;D-το δεξι χερι οταν επαιζα σε συνδυασμο με τα σελακια που ειχαν φαγωθει καπως,εκαναν το προβλημα.

Μπορει να ειμαι και εντελως εξω,αλλα δε χανεις τιποτα να το εχεις κατα νου.

 

χμμ αυτο το κάνω κ εγώ κ το σκεφτομουν οτι μπορεί να φταίει κ κυρίως επειδη σπαει συνεχεια η ιδια χορδή,στη τελευταία προβα το είχα στο νου μου αλλα οι κακες συνήθειες δν κοβονται και τελικά εσπασε  ;D.

 

παντως αφου οντως ισχύει αυτό κ εχει γίνει κ σε εσενα θα το προσέχω περισσοτερο θα κανω και το wrap-around και πιστευω να γλυτώσω γιατι εχει καταντησει κουραστικό να αλλαζω την ιδια χορδη καθε τοσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλά,πολλά χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα.

Ρώτησα τότε κάποιον που ήξερε σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα (Ζοζέφ;) και με έβαλε να παίξω , το παίξιμό μου ήταν πολύ κοντά στο bridge με επιμονή στις λα,ρε (μεταλ) και σε συνδυασμό με τα ιδρωμένα χέρια μου κατέστρεφε τις χορδές.

Χωρίς να αλλάξω κιθάρα προσάρμοσα το παίξιμό μου και το πρόβλημα λύθηκε.

Ίσως να συμβαίνει κάτι σχετικό και στην δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και πολύ συχνά τα saddles των tune-o-matic αφήνονται ως έχουν, το σωστό είναι να κόβονται εγκοπές, όπως και το nut. Το έχεις κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παίξιμό μου ήταν πολύ κοντά στο bridge με επιμονή στις λα,ρε (μεταλ) και σε συνδυασμό με τα ιδρωμένα χέρια μου κατέστρεφε τις χορδές.

Χωρίς να αλλάξω κιθάρα προσάρμοσα το παίξιμό μου και το πρόβλημα λύθηκε.

Ίσως να συμβαίνει κάτι σχετικό και στην δική σου περίπτωση.

 

Αν κ όχι metal εχω τα ιδια συμπτώματα!

 

 

Πάντως και οι πιο βαριές χορδές δεν είναι ότι δεν σπάνε, είναι πιο ανθεκτικές ενδεχομένως, αλλά παίζουν θέματα που πρέπει να αποκλίσεις προτού κάνεις επεμβάσεις, για παράδειγμα:

1. Αφού κάνεις πρόβα βάζεις την κιθάρα στη θήκη της; (Μένει όλη η υγρασία από τα χέρια σου πάνω στις χορδές, ξύλα)

2.Υπάρχει κάποιο κοφτερό σημείο πάνω στη γέφυρα ή στο nut;

3. Όταν τοποθετείς τις χορδές/κουρδίζεις το κάνεις σωστά?(Επηρεάζει κατά πολύ περισσότερο το πόσο μένει σε κούρδισμα η χορδή, αλλά και το πόσο "ξύλο τρώει με τη εκάστοτε χρήση)

 

1. ναι κατευθειαν μέσα αλλά στο σπίτι βγαίνει εξω σε δωματιο με αφυγραντήρα  ;)

αλλα θα την περνάω μ ενα πανάκι πριν μπει στη θηκη.(απο τεμπελιά δεν το κάνω..)

2.στη παλιά μπορεί να είχε, η καινούρια είναι κομπλέ

3.μπαίνουν σωστα εχω πάρει το οκ κ απο μαστορα,αλλα πες κ εγω να εχω κάνει λαθος εχει σπάσει κ 2 βδομάδες μετα απο σεταρισμα πχ(απο διαφορετικούς μαστορες).

 

Αν και πολύ συχνά τα saddles των tune-o-matic αφήνονται ως έχουν, το σωστό είναι να κόβονται εγκοπές, όπως και το nut. Το έχεις κάνει ?

 

οχι δεν εχω κανει κατι τετοιο.

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ παντως για τις απαντησεις θα σας ενημερωσω για ο,τι νεότερο .

μια προχειρη λογική ιεραρχηση με λύσεις που προτείνατε παντως ειναι, προσοχή στο παιξιμο ,καθαρισμα με πανακι ,wrap around όταν αλλάξω χορδες  και ελπίζω να λυθεί το θέμα μου, αν όχι ξαναρωταω και για πιο extreme λύσεις.κ πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου