Προς το περιεχόμενο

Προενίσχυση λάμπας. Τι είναι;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[αλλα απο οσα εχω δει και δοκιμασει ειδικα σε distortion φαση τον χαρακτηρα τον φτιαχνουν οι preamp λαμπες και την 3D διασταση στον ηχο οι τελικες.

 

Η ουσία είναι ότι για τον χαρακτήρα αυτό, δεν είναι από πουθενά αποδεδειγμένο ότι χρειάζονται λυχνίες. Για παράδειγμα τα κοινά πεταλάκια αντιπροσωπεύουν άλλο ένα gain stage και τα πλέον φημισμένα δεν έχουν λάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το headroom παίζει ρόλο και το ηχείο αλλά και ο τύπος των λυχνιών και φυσικά ο τύπος (σχεδίαση) του ενισχυτή.

 

Ένας τυπικός 15άρης' date=' [b']με το κατάλληλο ηχείο[/b] νομίζω τα φέρνει μια χαρά βόλτα με τον ντράμμερ. Από κει και πέρα, ακόμα και τα πιο μικρά stages έχουν κονσόλες... και δε γίνεται και διαφορετικά.

 

Τώρα το δίλλημα 15 ή 45 βατ, για μένα είναι περισσότερο θέμα προτίμησης ενισχυτή: αυτός που προτιμάς είναι 15 ή 45?? Εκεί είναι το ζητούμενο :wink:

 

ναι δεν λεω οτι γενικα κατι ειναι καλυτερο ή χειροτερο!και σιγουρα παιζει ρολο το ηχείο αλλά και ο τύπος των λυχνιών και φυσικά ο τύπος (σχεδίαση) του ενισχυτή...οπως τεραστιο ρολο παιζει ο μετασχηματιστης ο οποιος αν και δεν ξερω υποθετω οτι θα ειναι μικρος σε 15αρηδες ενισχυτες...

 

και ειμαι σιγουρος οτι ειδικα στην ελλαδα αλλα και γενικα σε πολυ μικρα clubs ενας τυπικός 15άρης,θα τα καταφέρει μια χαρά με τον ντράμμερ!

 

σιγουρα καταληγουμε στο τι θελει ο καθενας..και εγω θελω 30 εως και 40βατ 8) (οχι που με χαλανε τα λιγοτερα,ισα ισα,αλλα λεμε τωρα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[αλλα απο οσα εχω δει και δοκιμασει ειδικα σε distortion φαση τον χαρακτηρα τον φτιαχνουν οι preamp λαμπες και την 3D διασταση στον ηχο οι τελικες.

 

Η ουσία είναι ότι για τον χαρακτήρα αυτό' date= δεν είναι από πουθενά αποδεδειγμένο ότι χρειάζονται λυχνίες. Για παράδειγμα τα κοινά πεταλάκια αντιπροσωπεύουν άλλο ένα gain stage και τα πλέον φημισμένα δεν έχουν λάμπες.[/quote]

και γιατι οι περισσοτεροι hi-end studio preamps(για φωνες κλπ) ειναι tube ενω οι power amps συνηθως οχι?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και κατι οσο αναφορα το..power tube distortion επου ισως φανει χρησιμο και το εχω κανει copy paste απο εναν user στο gear page:

 

Just because an amp does not have a Master Volume does NOT prove that the distortion is coming only - or even partly - from the power tubes. It simply means that it's coming from some part of the amp after the volume control - which is quite early in most non-MV amps' date=' often after only the first gain stage.

 

A BF Fender is a good example - most of the distortion comes from the phase inverter, which you may certainly describe as part of the power amp, but definitely not a power tube.

 

A classic Marshall is even more so - a lot of the distortion there, including the characteristic tight crunch, comes from the cathode-follower tone stack driver (unquestionably part of the preamp), especially if the tone controls are not fully up - they then act as a sort of 3-band MV. There's even some evidence that the power tubes never distort on these amps, and that all the power-stage distortion comes from the PI.

 

(FWIW, that's one reason why I've never thought that the 18/20W Marshalls sound all that much like the bigger models, no matter the name on the front. They do get a lot - but still not all - of their distortion from the power tubes.)

 

If an earlier stage clips before it can put out enough signal level to push the power tubes to clipping, the power tubes will remain clean and simply amplify the earlier clipped signal, no matter how hard you drive the input to the stage which is actually clipping. (That's exactly how many solid-state amps are now designed, because by doing so the earlier distortion can be filtered and made to sound more tube-like, and it purposely avoids power-stage clipping - which in a solid-state amp not only sounds horrible, it's very hard on speakers.)

 

The power stage may still add compression and harmonic distortion, since the current demand affects the supply voltage, but it isn't the same as what guitar players mean by 'distortion'.

 

It's fine to like non-MV amps, but don't justify it by saying that it's because 'power tube distortion sounds better than preamp distortion'. It doesn't, and it's probably not what you're hearing anyway. The misconception that preamp distortion is bad comes from hearing it at too low a volume without power stage and speaker coloration...[/quote']

 

Καλά τα λέει ο τύπος (τεχνικά μιλώντας) αν και ομολογώ ότι προτιμώ τη μουσική χροιά των Class A ενισχυτών η οποία πιστεύω ότι ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΑΙ με κανενός είδους εξομοίωση. Θα χαρώ να μάθω ότι κάνω λάθος πάντως, γιατί είναι πανάκριβοι οι περισσότεροι...

 

Πάντως το παραπάνω δεν εκφέρει άποψη υπέρ των προενισχυτριών λυχνιών ούτε κατά του τελικού με λυχνίες και υπέρ ενός τρανζιστοράτου.

 

Παίδες, τα πράγματα είναι απλά:

 

Πέστε μου ΕΝΑΝ καλό ενισχυτή με προενίσχυση με λυχνία (-ες) και τελικό τρανζίστορ. ΕΝΑΝ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι οι περισσοτεροι hi-end studio preamps(για φωνες κλπ) ειναι tube??

 

Η ερώτηση είναι σοφιστική και αβανταδόρικη αλλά anyway:

 

1) Οι περισσότεροι από τους παλιούς' date=' σχεδιάστηκαν την 'εποχή της λυχνίας'

2) Οι περισσότεροι από τους καινούργιους, αντιγράφουν τα ίδια κυκλώματα

3) Ποιος σου είπε ότι ΜΟΝΟ tube είναι οι 'κορυφαίοι preamps'? και, τέλος,

4) Ας μην μπερδεύουμε τη βούρτσα με την... Καμμία σχέση δεν έχει ένας preamp μικροφώνου με ένα [b']gain stage[/b] σε προενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας. :wink:

 

Επίσης σε παρακαλώ Κώστα να μην αλλάζεις τόσο συχνά τα posts σου, ειδικά όταν έχει απαντήσει ο άλλος. Ήδη ζαλίστηκα κοιτώντας προς τα πίσω τα post! :lol:

 

Οι power amps για PA δεν θα μπορούσαν με τίποτα να είναι με λυχνίες. Σκέψου γιατί. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι βρε απλά μου γεννήθηκε αυτή η απορία αυτόματα.

η αλήθεια είναι πάντως πως οι κορυφαιοτεροι studio preams ειναι tube ενώ δεν συμβαίνει το αντίστοιχο και με τους τελικούς.

χωρίς να θέλω να θίξω την άποψη σου φιλαράκι πιστεύω πως οι preamp λάμπες χρωματίζουν τον ήχο(χωρίς να σημαίνει πως είναι το μόνο που χρωματίζει)

κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην κιθάρα.

έχω αυτήν την εντύπωση αλλά δεν παίρνω και όρκο 8) :wink:

όπως είπα και πιο πάνω.. δεν με ενδιαφέρει κιόλας αρκεί που ο engl με στέλνει, με στέλνει…με παρασέρνει :D

αδελφικά Κώστας

Υ.Γ λογο εντασης!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να θίξω την άποψη σου φιλαράκι πιστεύω πως οι preamp λάμπες χρωματίζουν τον ήχο(χωρίς να σημαίνει πως είναι το μόνο που χρωματίζει)

κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην κιθάρα.

 

Τώρα μου δίνεις την ευκαιρία να πετάξω μια ατάκα' date=' που πολλούς ορκισμένους οπαδούς της λάμπας μπορεί να τους ξενίσει/εξοργίσει:

 

[b']Λυχνίες στην προενίσχυση vs Καλά σχεδιασμένα solid state κυκλώματα (και δη mosfet/jfet) <==> Μαγνήτες Αλνίκο vs Κεραμικοί στην κιθάρα[/b]

 

Τι λένε (και κυρίως, που είναι??) οι τεχνικαράδες του φόρουμ?? :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυχνίες στην προενίσχυση vs Καλά σχεδιασμένα solid state κυκλώματα (και δη mosfet/jfet) <==> Μαγνήτες Αλνίκο vs Κεραμικοί στην κιθάρα

 

Τι λένε (και κυρίως' date=' που είναι??) οι τεχνικαράδες του φόρουμ?? :wink: :D[/quote']

 

 

Νομίζω είναι ατυχές το παράδειγμα με τους μαγνήτες γιατί οι κεραμικοί δεν στερούνται ποιότητα σε σχέση με τους alnico.Είναι άλλο πράμα ηχητικά. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι ατυχές το παράδειγμα με τους μαγνήτες γιατί οι κεραμικοί δεν στερούνται ποιότητα σε σχέση με τους alnico.Είναι άλλο πράμα ηχητικά. :wink:

 

Ούτε ένα καλοσχεδιασμένο solid state κύκλωμα προενίσχυσης στερείται ποιότητας σε σχέση με ένα λαμπάτο. :wink:

 

Είναι :?: άλλο πράγμα ηχητικά (ή μήπως όχι...??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίδες' date=' τα πράγματα είναι απλά:

 

Πέστε μου ΕΝΑΝ καλό ενισχυτή με προενίσχυση με λυχνία (-ες) και τελικό τρανζίστορ. ΕΝΑΝ!![/quote']

 

HIWATT NCA 108

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου