Προς το περιεχόμενο

Προενίσχυση λάμπας. Τι είναι;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσαν κάποιοι που γνωρίζουν περισσότερα να μου εξηγήσουν τι σημαίνει προενίσχυση λάμπας και τι διαφορά έχει από τον λαμπάτο ενισχυτή; Με άλλα λόγια, ένας ενισχυτής με προενίσχυση λάμπας είναι λαμπάτος;

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα ενας ενσιχυτης εχει 2 σταδια

το σταδιο της προενισχυσης κ το σταδιο της τελικης ενισχυσης

στο μεν πρωτο διαμορφωνεται η χροια (κατα κυριο λογο) στο μεν 2ο ενισχυεται το σημα κ οδηγειται στο-α ηχειο-α

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ενισχυτής με προενίσχυση λάμπας, είναι ένα καταπληκτικό μαρκετίστικο εύρημα. Τεχνικά μιλώντας, είναι μια μλκ και μισή. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ενας ενσιχυτης εχει 2 σταδια

το σταδιο της προενισχυσης κ το σταδιο της τελικης ενισχυσης

στο μεν πρωτο διαμορφωνεται η χροια (κατα κυριο λογο) στο μεν 2ο ενισχυεται το σημα κ οδηγειται στο-α ηχειο-α

 

Εγώ νομίζω και οι τελικές κάνουν διαφορά.Αλλά πάνω κάτω όπως τα λές είναι.Εξαρτάται πάντα απο τις ρυθμίσεις των Volume τις προενίσχυσης και του τελικού.Στον δικό μου ενισχυτή(Peavey XXX) κάνει διαφορά πάντως :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. Χίλιες φορές προενισχυση τρανζίστορ με τελικό λάμπα παρά το αντίθετο.

υπάρχουν τέτοιοι ενισχυτές?

 

Έτσι ήταν κάποιοι παλιοί Mucisman

 

Επίσης οι Vox που έχουν το Valvereactor (?) κύκλωμα, χρησιμοποιούν λυχνία στο κύκλωμα του τελικού (αλλά όχι αποκλειστικά).

 

Τέλος, αν έχεις έναν τελικό (φέτα) λαμπάτο και τον οδηγείς με ένα από τα δημοφιλή προενισχυτικά μαραφέτια (φέτες επίσης) που λειτουργούν με τρανζίστορ, το ίδιο πράγμα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ένας ενισχυτής με προενίσχυση λάμπας' date=' είναι ένα καταπληκτικό μαρκετίστικο εύρημα. Τεχνικά μιλώντας, είναι μια μλκ και μισή. :roll:[/quote']

 

Abraxas, θα διαφωνήσω. Δεν λέω ότι τελικά αυτοί οι hybrid ενισχυτές είναι ότι καλύτερο, αλλά σχεδιαστικά, υπάρχει λογική κάτω από την οποία έχει επιλεγεί μία τέτοια προσέγγιση. Δεν μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να έχεις λάμπα στην προενίσχυση και transistor στο κύκλωμα ισχύος, παρα το αντίθετο.

Εξαρτάται βέβαια και από τη χρήση. Δηλαδή αν θέλεις να παίζεις και να ακούγεται ψιλο-καθαρά σε εντάσεις 8/10 τότε εντάξει μάλλον θέλεις λάμπες στο κύκλωμα ισχύος. Αν θέλεις παραμόρφωση "τύπου λάμπας" σε οποιαδήποτε ένταση τότε θέλεις τη λάμπα στην προενίσχυση, συνδυασμένη με πανίσχυριο κύκλωμα ισχύος (transistor) το οποίο -υποθέτεις- οτι στις εντάσεις που σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις δεν θα υπεροδηγηθεί - παραμορφώσει.

 

Το valve reactor της VOX νομίζω ότι είναι στην προενίσχυση. (Και η TONELAB το έχει.....) Στην tonelab aπλά εξομοιώνει ένα κύκλωμα ισχύος, του οποίου την έξοδο δειγματοληπτεί, και ξανακάνει digital πριν εφαρμόσει modulation effects και delays κλπ. Με μία επιφύλαξη, νομίζω και στους hybrid VOX combos το ίδιο γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Θα μπορούσαν κάποιοι που γνωρίζουν περισσότερα να μου εξηγήσουν τι σημαίνει προενίσχυση λάμπας και τι διαφορά έχει από τον λαμπάτο ενισχυτή; Με άλλα λόγια' date=' ένας ενισχυτής με προενίσχυση λάμπας είναι λαμπάτος;

 

Ευχαριστώ!![/quote']

 

Οι λαμπάτοι ενισχυτές διαθέτουν λυχνίες προενίσχυσης (συνήθως 12ΑΧ7) και τελικής ενίσχυσης (6L6, EL34, κλπ.)

 

Για να χαμηλώσουν συνήθως την τιμή οι εταιρίες προσφέρουν σε κάποιες σειρές τους το ένα από τα δύο στάδια και το άλλο με τρανζίστορ.

 

Επειδή ο ήχος της λάμπας είναι πολύ υποκειμενικό θέμα, κάποιοι (όπως θα είδες παραπάνω) ορκίζονται ότι βγαίνει απο το τελικό στάδιο και κάποιοι από την προενίσχυση.

 

'Αρα όταν μιλάμε για προενίσχυση λάμπας μιλάμε για ημι-λαμπάτο ήχο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου