Προς το περιεχόμενο

Hi hat is so loud..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συμφουρητες,

παντα χρησιμοποιουσα στην μουσικη μου ντραμς που προγραμματιζα

καθοτι δεν ειμαι ειμαι ντραμμερ και ουτε πιστευα ποτε οτι μπορει να τα καταφερω με τα ντραμς

αλλα η κοπέλα μου αποφασισε να μαθει drums και για αυτό πηρε drums.

Αποφασισα μεσα στην κουλαμαρα μου να προσθεσω και τα ντραμς και να κανω καμια δοκιμη να

ηχογραφησω παιζοντας τα ντραμς της .

Το αποτελεσμα ''κουλο '' φυσικα αλλα αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι οτι οτι και να εκανα

το hi hat ακουγεται πολυ δυνατα και καλυπτει το ταμπουρο, χρησημοποιω 2 μικροφωνα ενα για μποτα και ενα αλλο για ολα τα αλλα,

Υπάρχει κανένας πρακτικός πρόχειρος τροπος να μην ακουγεται τοσο δυνατα το hi hat?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To "ενα αλλο για ολα τα αλλα" μικρόφωνο τί μικρόφωνο είναι (πυκνωτικό-δυναμικό- ρίμπον) και που το έβαλες;

Υπάρχουν πολλά videos στο youtube για στήσιμο και τεχνικές ηχογράφησης με δύο μικρόφωνα, καθώς και επεξεργασία μετά de esser , eq κλ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυναμικο υπερκαρδιοειδες, ξεκινησα βαζοντας το ακριβως απο πανω ψηλα να κοιταζει κατω προς τομ και ραιντ για να αποφυγω το χαιχατ αλλα δεν μ αρεσε

οποτε το απομακρυνα στο ιδιο υψος και το εβαλα να κοιταζει τον τοιχο πισω απο τα ντραμς με μια κλιση παλι προς ράιντ

και ομολογω πως ειμαι ευχαριστημενος το μονο που με χαλαει το εντονο χαι χατ.

εχω δει αρκετα βιντεο για δυο μικροφωνα και εχω διαβασει αρκετα αρθρα , οτι βρηκα , αλλα πουθενα δεν βρηκα καποια λυση για το χαι χατ, το περναω με eq alla to θεμα ειναι η ενταση του αν κοψω τις συχνοτητες  του δεν ακουγονται και αλλα πραγματα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρίξε μια ματιά σε αυτό, αν δεν το είδες:

σχετικά με το placement .

 

Τωρα, αν βρεις τη θέση που σου αρέσει, και πάλι κάτι σε χαλάει στο hi-hat, πρόσεχε τις δυναμικές σου, μπορεί να το χτυπάς πολύ δυνατα εσύ, και χρησιμοποίησε κάποιο eq ή κάνε και de essing μετά, με κάποιο πρόγραμμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

εχω δει αρκετα βιντεο για δυο μικροφωνα και εχω διαβασει αρκετα αρθρα , οτι βρηκα , αλλα πουθενα δεν βρηκα καποια λυση για το χαι χατ, το περναω με eq alla to θεμα ειναι η ενταση του αν κοψω τις συχνοτητες  του δεν ακουγονται και αλλα πραγματα μετα.

 

Εγώ το δυναμικό θα το τοποθετούσα πάντως ανάμεσα από το βαθύ και την μπότα, στο ύψος του ταμπούρου ή σχεδόν κολητα στο snare κατω από το hi hat, αν δεν με ενδιέφεραν και πολύ τα άλλα *που συνηθως δεν με ενδιαφερουν τα toms  ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δει.

χτυπαω οσο πιο μαλακα γινεται, μεχρι και στρωσεις  χαρτοταινιας εβαλα εκει που χτυπαω για να μαλακωσω το χτυπημα.

ισως να φταινε και τα συγκεκριμενα χαι χατς , αλλα γενικα καπου διαβασα οτι τα χαι χατς βγαζουν πολυ ενταση

αν και συνηθως ειναι προβλημα του ντραμμερ που χτυπαει δυνατα.

Ισως να βαλω και περισσότερες  στρωσεις απο πλαστική ταινια  ;D

 

Εγώ το δυναμικό θα το τοποθετούσα πάντως ανάμεσα από το βαθύ και την μπότα, στο ύψος του ταμπούρου.

 

θα το δοκιμασω αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ισως να φταινε και τα συγκεκριμενα χαι χατς , αλλα γενικα καπου διαβασα οτι τα χαι χατς βγαζουν πολυ ενταση

 

 

Και τα δύο ισχυουν, υπό την έννοια ότι τα φθηνα hi hat , έχουν την τάση να ακούγονται ως κατσαρόλια  ;D ;D και ναι φυσικά βγάζουν πολύ ένταση (ειδικά ανοιχτά).

 

Εδιτ:

 

παρελειψα να αναφερω οτι χτυπαω το hi hat οσο pio gently γινεται

και το προβλημα ειναι κυριαρχο οταν ειναι ανοιχτο.

 

Τωρα το είδα.

Λογικό είναι  ;D ;D ;D

 

Αν δε  ο χώρος δεν έχει και κανένα acoustic treatment ........ λογικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο ισχυουν, υπό την έννοια ότι τα φθηνα hi hat , έχουν την τάση να ακούγονται ως κατσαρόλια  ;D ;D και ναι φυσικά βγάζουν πολύ ένταση (ειδικά ανοιχτά).

 

Εδιτ:

 

Τωρα το είδα.

Λογικό είναι  ;D ;D ;D

 

Αν δε  ο χώρος δεν έχει και κανένα acoustic treatment ........ λογικότατο.

 

ακριβώς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτυπαω οσο πιο μαλακα γινεται, μεχρι και στρωσεις  χαρτοταινιας εβαλα εκει που χτυπαω για να μαλακωσω το χτυπημα.

Βαλε την ταινια στο κατω πιατο, στα χειλη, εκει που ερχεται σε επαφη με το επανω. Μην βουλωσεις ολη την περιμετρο απο την αρχη. Σιγα σιγα, δοκιμουλα και ξαναβαλε.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου