Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Karma FX, αλλά πως το ηχογραφείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! Εβαλα θες μετα απο συστασεις μελους του Noiz το KARMA FX (vst plugin για Cubase). Μετα από 3-4 ωρες εφτιαξα ενα πολύ ωραιο μπλιμπλικο-ηχό.

 

Βαζω ενα νεο κανάλι midi. Μidi in το Midi in ης καρτας μου και midi out t Karna FX (εχω ανοιξει και ενα FX κανάλι με το KARMA) και γραφω τη μελωδια μου απο το κλαβιέ.

 

Ο ηχος ακουγεται μια χαρά αλλα δεν μπορώ να τον ηχογραφησω....ξερει καποις τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με μπερδεψες λιγο...το karma ειναι vst plug-in Η vst instrument??? :? :? :?

Αν ηταν vst instrument θα ηχογραφουνταν ετσι οπως ανεφερες...

για να φτιαξεις αυτον τον ηχο τι πηγη ηχου χρησιμοποιησες??καποιο εξωτερικο synth η καποιο vst instrument ??

με πιο απλα λογια....το karma to ενεργοποιησες απο devices--->vst instruments η το εβαλες insert σε καποιο audio track??(η insert σε vst instrument ..).

Επισης γραφεις οτι ακουγεται μια χαρα ο ηχος αφου γραψεις την μελωδια απο το κλαβιε αλλα....δεν μπορεις να τον ηχογραφησεις... :? :? :? :? :roll: :roll: :roll: :roll: το γραψιμο δηλαδη δεν....θεωρειται ηχογραφηση??τι ακριβως θες να κανεις???η μαλλον τι ειναι αυτο που φανταζεσαι οτι θες να κανεις και δεν μπορεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το μπερδεμα :) .VST instrument εννοουσα (devises--->vst instruments). Γραφεται η μελωδια εννος το midi sequence...αλλα οχι to wav. Δηλαδη ο ηχος ακουγεται αλλα πατωντας rec σε audio track δεν γραφεται τιποτα δυστηχως..Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το μπερδεμα :) .VST instrument εννοουσα (devises--->vst instruments). Γραφεται η μελωδια εννος το midi sequence...αλλα οχι to wav. Δηλαδη ο ηχος ακουγεται αλλα πατωντας rec σε audio track δεν γραφεται τιποτα δυστηχως..Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα.

 

Ε, τι; Όλα καλά. Γράψε τη midi μελωδία και μετά κάνε export --> audio mixdown, φροντίζοντας να τσεκάρεις να στο βάλει σε audio track. Δε μπορείς να γράψεις απ' ευθείας audio από ένα vst instrument. (Ή κάτι δεν κατάλαβα καλά; :? )

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx!

 

Βασικα νομιζα οτι θα λειτουργει οπως οταν γραφω midi με τα ρακ μου οπου δινω απο το line out. Μου εχει μεινει το κουσουρι της soundblaster ου ειχε επιλογες γαι εγγραφη what u hear, wave κλπ κλπ οποτε υπεθεσα οτι θα μπορουσε να παιζει και να το γραφει παραλληλα.

 

Το βραδυ θα κανω export και θα ενημερωσω

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις απλά ένα freeze στο track :?:

 

Έχει μπερδευτεί ο μπαγάσας. Chaos, τα πράγματα έχουν ως εξής: όπως ξέρεις υπάρχουν audio tracks (για να γράφεις audio) και midi tracks (για να γράφεις midi).

 

Όταν ανοίγεις ένα vst instrument στο cubase, εμφανίζονται (μόνα τους) μερικά audio tracks που αντιπροσωπεύουν τις audio "εξόδους" του vst instrument. Εσύ με τη σειρά σου φτιάχνεις ένα ή περισσότερα midi tracks για να "στείλεις" midi σήμα στο vst όργανο.

 

Η ηχογράφηση που θέλεις να κάνεις δεν είναι ηχογράφηση σε audio tracks, αλλά "πάγωμα" (freeze) των tracks που αντιπροσωπεύουν τις audio εξόδους του vst οργάνου.

 

Κάνε λοιπόν τα παρακάτω:

 

- Πάτα το F11 για να εμφανισθεί η παλέτα με τα vst σου.

- Επέλεξε το vst που σε ενδιαφέρει

- Επέλεξε να το κάνεις "freeze"

- Τελείωσες. Θα δεις ότι τα φερόμενα ως "έξοδοι" tracks, τώρα δείχνουν κυματομορφές (υπό την προϋπόθεση ότι είχες γράψει κάτι στο σχετιζόμενο midi track). Έτσι έχεις το audio που θέλεις.

- Τις κυματομορφές αυτές μπορείς να τις μετακινήσεις (αν θυμάμαι σωστά) σε όποιο audio κανάλι θέλεις για περαιτέρω επεξεργασία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δε δουλευει...κανω ακριβως οτι μου ειπες αλλα εκτος του οτι εγω δνε βλεπω audio outputs στο VST οταν κανω freeze το μονο που κανει ειναι να μου "κλειδωνει" το midi track...

 

HELP!!!

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου