Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Karma FX, αλλά πως το ηχογραφείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α και επ' ευκαιρία' date=' για πες μου φίλε μου musictech (χωρίς σκωπτική διάθεση απλά πληροφοριακά), κάποιους λόγους που χρειάζεται κάποιος να κάνει export ένα audio track για να το ξαναεισάγει στο ίδιο project, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον...[/quote']

 

Θελω να κανω export και import διοτι γραφω πληκτρα σπιτι για να τα δωσω σε στουντιο για μιξη.

 

Ο ηχοληπτης μου ζητησε τα wav. κανω export για να του τα δωσω και import να τα ακουω ολα μαζι και να τα τσεκαρω οτι ειναι οκ. Αυτο θα μπορουσε να γινει και απο αλλου αλλα αφου ειμαι ηδη με το cubase ανοικτο με βολευει περισσοτερο. (εννοειται οτι mutarω τα midi tracks πρωτα)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α και επ' ευκαιρία' date=' για πες μου φίλε μου musictech (χωρίς σκωπτική διάθεση απλά πληροφοριακά), κάποιους λόγους που χρειάζεται κάποιος να κάνει export ένα audio track για να το ξαναεισάγει στο ίδιο project, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον...[/quote']

 

Πχ αν δεν έχεις αρκετή cpu για πολλά plugins σε πολλά tracks και ΔΕΝ διαθέτεις λειτουργία freeze. Παλιά το κάναμε συχνά, δεν είναι έτσι; Ή για να κάνεις trigger ένα vocoder από stereo file με το left carrier και το right modulator. Ή για να το κάνεις μετά reverse χωρίς να πειράξεις το αρχικό αρχείο.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και επ' ευκαιρία' date=' για πες μου φίλε μου musictech (χωρίς σκωπτική διάθεση απλά πληροφοριακά), κάποιους λόγους που χρειάζεται κάποιος να κάνει export ένα audio track για να το ξαναεισάγει στο ίδιο project, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον...[/quote']

 

κατάρχας ανεφερα να κανει κανεις export kapoio track και οχι καποιο audio track και να το εισαγει σαν audio track...αυτο συζηταγαμε εξ'αρχης..

πραγματικα μπορω να αναφερω παρα πολλες περιπτωσεις...

...π.χ.:

--να θες να μεταφερεις ενα project σε καποιο studio για μιξη-extra ηχογραφησεις και καποια απο τα vst's (ισως μονο τα σπανια που εχεις χρησιμοποιησει..) δεν τα εχει το studio και θες να τα εχεις ως audio files...

 

-- να το κανεις για καθαρα ενορχηστρωτικους λογους η για λογους μιξης(απειρες περιπτωσεις...)::π.χ. να θες να επαναλαβεις συγκεκριμενα σημεια του τραγουδιου συνεχομενα,να θες να δημιουργησεις καποια εφφε,να θες να κανεις σε ολη την μιξη καποιο crossfade,να θες να βαλεις καποιο φιλτρο π.χ σε ολη(η σε μερικη) την μιξη,να θες να κανεις morphing κ.α...

 

--και για πολλλους αλλους λογους αρκει να εχει φαντασια κανεις..!!

:wink: :wink: :wink:

 

καλο ειναι λοιπον εκτος των θεωρητικων συζητησεων και των αμπελοφιλοσοφιων που κατα καιρους υπαρχουν εδω μεσα να αρχισουμε να δουλευουμε και καπως πιο σοβαρα και δημιουργικα με ολα αυτα τα απιστευτα πραγματικα προγραμματα που διαθετουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Chaos ξεκαθάρισα ότι δεν αναφέρομαι σε περίπτωση που το project θα έχει σαν περιεχόμενο ένα και μόνο track...(από ένα και πάνω η χρησιμότητα είναι αυταπόδεικτη) και θα σε μαλώσω... άλλη φορά να είσαι πιο συγκεκριμένος στις ερωτήσεις σου... :D

Συνονόματε sm...η συζήτηση συνεχίστηκε επειδή o chaos ανέφερε την δυνατότητα freeze στο daw που διαθέτει...τώρα το τι κάναμε πριν χρόνια δεν θέλω καν να το θυμάμαι...αν γνωρίσεις το καλύτερο η αναπόληση μόνο πρόσφορο έδαφος σε εφιάλτες γεννά...είναι σαν να λες στον SF να παρατήσει το gt2 και να φορτώνεται πάλι ενισχυτές στον ώμο στον δρόμο για το studio... :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

καλο ειναι λοιπον εκτος των θεωρητικων συζητησεων και των αμπελοφιλοσοφιων που κατα καιρους υπαρχουν εδω μεσα να αρχισουμε να δουλευουμε και καπως πιο σοβαρα και δημιουργικα με ολα αυτα τα απιστευτα πραγματικα προγραμματα που διαθετουμε...

 

 

Να και κάτι που συμφωνούμε απόλυτα...

Αν δουλέψεις λοιπόν "σοβαρά" θα μάθεις και για το OMF format που σίγουρα διαθέτει το sx αλλά και για τον τρόπο που μπορεί να δουλέψει εργονομικά το freeze,

αποφευγοντας να δυσκολευεις την ζωή σου και κατ επέκταση τους ανυποψίαστους πελάτες σου αν είσαι επαγγελματίας...

 

Τον τρόπο χρήσης που ανέφερα παραπάνω για την μετατροπή midi πληροφορίας σε audio δεδομένα (με την επιφύλαξη της ταυτόσημης συμπεριφοράς του) ΚΑΙ τον χρησιμοποιώ στο sonar γρήγορα εύκολα και με τα νεύρα των πελατών μου στην θέση τους ΚΑΙ καλύπτει τόσο απλά τις περιπτώσεις που αναφέρεις (λέω κι εγώ τι θ' ακούσω, πάντα είμαι ανοιχτός να μάθω κάτι καινούργιο...).

Τώρα αν δεν μπορεί όντως να εφαρμοστεί στο sx (που δεν νομίζω) και τον χρειάζεσαι συχνά, άλλαξέ daw...

αλλά πρόσεχε τι λες, γιατί το κάθε παιδί που ζητάει πληροφορίες εδώ χρήζει σεβασμού...

δεν θα πάρεις και παράσημο αν πεις κάτι για να το πεις...

ή τουλάχιστον κάνε ότι αρκετοί εδώ -μαζί κι εγώ- ανεξαρτήτως ποιοι είμαστε και που δεν μπορείς να ξέρεις...

ανέφερέ το με επιφύλαξη και ζήτα επιβεβαίωση από κάποιον που ίσως στο συγκεκριμένο θέμα γνωρίζει κάτι παραπάνω...

κι έτσι αν καμμιά φορά μπερδεύουμε κάνα φίλο προσπαθώντας να τον βοηθήσουμε θα μας συγχωρήσει γιατί δεν φταίμε πάντα...

 

ΥΓ. Α, κι αυτή την φορά (σε αντίθεση με την προηγούμενη), ναι έχω σκωπτική διάθεση (μόνο για σένα κι όχι για τα υπόλοιπα παιδιά που συμμετείχαν στην κουβέντα), απλά δεν ξαναχαλάω την ζαχαρένια μου...Αν θες να μάθεις περισσότερα τηλεφώνα μου...δεν θα χάσεις...έχω όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσω και να σου λύσω τυχόν απορίες σου... απλά το πολύ ανούσιο -απαντώντας σε αυτονόητα σε δήθεν γνώστες- γράψιμο, με έχει κουράσει...

τα ίδια με τον ανεκδιήγητο go_forth και τα παλαβά του περί ακουστικών και το υφάκι, δεν τα ξαναπερνάω... :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλο ειναι λοιπον εκτος των θεωρητικων συζητησεων και των αμπελοφιλοσοφιων που κατα καιρους υπαρχουν εδω μεσα να αρχισουμε να δουλευουμε και καπως πιο σοβαρα και δημιουργικα με ολα αυτα τα απιστευτα πραγματικα προγραμματα που διαθετουμε...

 

 

Να και κάτι που συμφωνούμε απόλυτα...

Αν δουλέψεις λοιπόν "σοβαρά" θα μάθεις και για το OMF format που σίγουρα διαθέτει το sx αλλά και για τον τρόπο που μπορεί να δουλέψει εργονομικά το freeze' date='

αποφευγοντας να δυσκολευεις την ζωή σου και κατ επέκταση τους ανυποψίαστους πελάτες σου αν είσαι επαγγελματίας...

 

Τον τρόπο χρήσης που ανέφερα παραπάνω για την μετατροπή midi πληροφορίας σε audio δεδομένα (με την επιφύλαξη της ταυτόσημης συμπεριφοράς του) ΚΑΙ τον χρησιμοποιώ στο sonar γρήγορα εύκολα και με τα νεύρα των πελατών μου στην θέση τους ΚΑΙ καλύπτει τόσο απλά τις περιπτώσεις που αναφέρεις (λέω κι εγώ τι θ' ακούσω, πάντα είμαι ανοιχτός να μάθω κάτι καινούργιο...).

Τώρα αν δεν μπορεί όντως να εφαρμοστεί στο sx (που δεν νομίζω) και τον χρειάζεσαι συχνά, άλλαξέ daw...

αλλά πρόσεχε τι λες, γιατί το κάθε παιδί που ζητάει πληροφορίες εδώ χρήζει σεβασμού...

δεν θα πάρεις και παράσημο αν πεις κάτι για να το πεις...

ή τουλάχιστον κάνε ότι αρκετοί εδώ -μαζί κι εγώ- ανεξαρτήτως ποιοι είμαστε και που δεν μπορείς να ξέρεις...

ανέφερέ το με επιφύλαξη και ζήτα επιβεβαίωση από κάποιον που ίσως στο συγκεκριμένο θέμα γνωρίζει κάτι παραπάνω...

κι έτσι αν καμμιά φορά μπερδεύουμε κάνα φίλο προσπαθώντας να τον βοηθήσουμε θα μας συγχωρήσει γιατί δεν φταίμε πάντα...

 

ΥΓ. Α, κι αυτή την φορά (σε αντίθεση με την προηγούμενη), ναι έχω σκωπτική διάθεση (μόνο για σένα κι όχι για τα υπόλοιπα παιδιά που συμμετείχαν στην κουβέντα), απλά δεν ξαναχαλάω την ζαχαρένια μου...Αν θες να μάθεις περισσότερα τηλεφώνα μου...δεν θα χάσεις...έχω όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσω και να σου λύσω τυχόν απορίες σου... απλά το πολύ ανούσιο -απαντώντας σε αυτονόητα σε δήθεν γνώστες- γράψιμο, με έχει κουράσει...

τα ίδια με τον ανεκδιήγητο go_forth και τα παλαβά του περί ακουστικών και το υφάκι, δεν τα ξαναπερνάω... :lol:[/quote']

 

npap...

 

-αν ειχες παρατηρησει και προσεξει το ερωτημα του chaostar και την ροη της κουβεντας θα δεις οτι μαλλον εγω σεβαστηκα περισσοτερο τον chaostar,γιατι εδωσα προσοχη στο προβλημα του και απαντησα εξ'αρχης σε οτι ρωτουσε,σε αντιθεση με εσενα που βιαστηκες να απαντησεις χωρις ΚΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ CUBASE SX!!προς θεου...!!!εγω αν δεν ημουν χρηστης του sonar(poy den eimai...) ουτε που θα ακουμπαγα ενα σχετικο με αυτο το προγραμμα θεμα..!!απλα φαινεται ηθελες και εσυ να πεις κατι..ετσι για να δωσεις μια ανασα και κουραγιο στον εαυτο σου με τα τοσα υπαρξιακα προβληματα,προβληματα αναγνωρισης και προβληματα επιθετικοτητας που δειχνεις να διαθετεις...

 

--σιγουρα δεν ειμαι εγω αυτος που μπερδεψε τον chaostar....(για σκεψου ωριμα μηπως ησουν εσυ αυτος..??)...ισα-ισα απο οτι ειδες βοηθηθηκε με αυτα που του ειπα και οχι με αυτα που προτεινες εσυ...και αυτο μαλλον σε πειραξε πολυ απο οτι φαινεται..

 

--ρωτησες για ποιο λογο μπορει να θελει να κανει κανεις ενα track που κανει audio export,να το κανει import επειτα στι ιδιο project...και σε αυτο ακριβως σου απαντησα...και εγω οπως και αλλοι....αυτη την ερωτηση εκανες,σε αυτη απαντησαμε...αν τωρα η ερωτηση σου ειχε διαφορες συνθηκες η περιορισμους οι οποιοι θα μας βοηθουσαν να την καταλαβουμε καλυτερα,μαθε απλα την επομενη φορα να εκφραζεσαι καλυτερα.. :) :)

 

--ο τροπος αυτος που σου ανεφερα για την μεταφορα καποιων vsts σε studios(κανοντας τα export ενα-ενα...) ειναι ο τροπος που ζητανε ολοι οι σοβαροι ηχοληπτες σε μια τελειωμενη απο ενορχηστρωτικης αποψεως δουλεια,για να κανουν την μιξη...και μιλαμε για ηχοληπτες και για studios που περναει ολη η σοβαρη ελληνικη δισκογραφια... 8) 8)

--το freeze δεν καλυπτει τις περιπτωσεις που ανεφερα...μαλλον δεν καταλαβες σωστα...

 

--οι πελατες μου δεν ειναι ανυποψιαστοι...ισα-ισα ειναι πολυ υποψιασμενοι...γι'αυτο και με προτιμουν :lol: :lol: :lol:

 

--ασε λιγο στην ακρη αυτο το υπεροπτικο,''τα ξερω ολα'',προσβλητικο υφακι που πολυ συχνα εχεις...δεν εχουμε αναγκη απο τετοιου ειδους μεντορες.(ακου εκει αν εχω αποριες να σου τηλεφωνησω για να μου εξηγησεις αποριες μου και να με βοηθησεις..!!)μαθε οτι δεν δικαιολογειται ουτε στηριζεις καποια λανθασμενη κριση σου οσο και αν προσπαθεις να υποτιμισεις καποιον με την επιθετικοτητα και τις αερολογιες σου.

-- :roll: :roll:

--σταματα οταν καταλαβαινεις οτι εχεις κανει λαθος σε κατι να επιτιθεσσαι με λυσσα σε οποιον το παιρνει χαμπαρι....φιλικα

:wink: :wink:

 

θα ηθελα πολυ να καταλαβεις αυτα που σου γραφω και να μην το τραβηξεις παλι πολυ το θεμα...δεν μπαινω εδω μεσα για να κοκκορομαχω... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βαζω ενα νεο κανάλι midi. Μidi in το Midi in ης καρτας μου και midi out t Karna FX (εχω ανοιξει και ενα FX κανάλι με το KARMA) και γραφω τη μελωδια μου απο το κλαβιέ.

Ο ηχος ακουγεται μια χαρά αλλα δεν μπορώ να τον ηχογραφησω....ξερει καποις τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

Thanx

 

Sorry για το μπερδεμα :) .VST instrument εννοουσα (devises--->vst instruments). Γραφεται η μελωδια εννος το midi sequence...αλλα οχι to wav. Δηλαδη ο ηχος ακουγεται αλλα πατωντας rec σε audio track δεν γραφεται τιποτα δυστηχως..Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα.

 

το midi σε μορφή wave ήθελε...να μην τον ρωτήσω ο καημένος γιατί δεν το κάνει freeze προκαλώντας τον να ρωτήσει πως' date=' και συ ή κάποιος άλλος που το χρησιμοποιεί να του απαντήσει μιας κι εγώ δεν ξέρω??? Και ήδη έμαθα από αυτά που τελικά μόνος του ανακάλυψε ότι το freeze στο sx είναι μεγάλη μούφα αν δεν μπορείς όντως να το αξιοποιήσεις περαιτέρω...

 

αν ειχες παρατηρησει και προσεξει το ερωτημα του chaostar και την ροη της κουβεντας θα δεις οτι μαλλον εγω σεβαστηκα περισσοτερο τον chaostar,γιατι εδωσα προσοχη στο προβλημα του και απαντησα εξ'αρχης σε οτι ρωτουσε,σε αντιθεση με εσενα που βιαστηκες να απαντησεις χωρις ΚΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ CUBASE SX

 

το ότι δεν είμαι χρήστης του cubase μετά το 92 (αν θυμάμαι) το έχω δηλώσει πολλάκις...

αυτό δε δεν μου απαγορεύει να προτείνω παρόμοιες πρακτικές με το daw που χρησιμοποιώ και για προβληματισμό και συζήτηση και για να ενημερωθώ όπως με το post του Eye (άσχετο αν τελικά με "πούλησε" με την απαντησή του... :) ) για τον τρόπο που γίνεται σε άλλα περιβάλοντα...

(πάντα με επιφύλαξη, που νάσαι σίγουρος ότι το "βιογραφικό" μου θα μου επέτρεπε να μην την έχω κάποιες φορές...Τα παράσημα και τον σεβασμό των συναδέλφων -όπως σας θεωρώ όλους- δεν έχω την ανάγκη πίστεψέ με να τα κερδίσω εδώ μέσα...Αφιερώνω τον πολύτιμό μου χρόνο (που πια δεν έχω και πολύ...γμ την δουλειά μου μέσα) εδώ, γιατί αυτή η κοινότητα μου κράτησε συντροφιά στις δύσκολες στιγμές της ασθένειάς μου που με κράτησε δύο χρόνια στο σπίτι και έτσι της χρωστάω την ευγνομοσύνη μου (της κοινότητας)...από την άλλη επειδή την πονάω και τον τελευταίο καιρό βλέπω να χάνει κάτι από αυτό που με κέρδισε, με τον go_forth καλά έκανα και τα πήρα και αποδείχτηκε πόσο δίκιο είχα και με σένα ενώ προσπάθησα να είμαι πιο ευγενικός μου αποδεικνείεις ότι κακώς έπραξα να το επιχειρήσω...όσο για τις αμπελοφιλοσοφίες μου γκουρού της τεχνολογίας, το να σου απαντήσω για το νοημά τους το θεωρώ περριτό ...δεν γίνεται να καταλαβαίνουν κι όλοι κι ούτε έχω πρόβλημα μ' αυτούς που δεν το κάνουν, αρκεί να μην με θίγουν...όπως κι εγώ ποτέ δεν έθιξα άποψη ή όποια "φιλοσοφική" θεώρηση πραγμάτων -απ ότι θυμάμαι- παρα μόνο τεχνικές ανακρίβειες)

 

--ο τροπος αυτος που σου ανεφερα για την μεταφορα καποιων vsts σε studios(κανοντας τα export ενα-ενα...) ειναι ο τροπος που ζητανε ολοι οι σοβαροι ηχοληπτες σε μια τελειωμενη απο ενορχηστρωτικης αποψεως δουλεια' date='για να κανουν την μιξη...και μιλαμε για ηχοληπτες και για studios που περναει ολη η σοβαρη ελληνικη δισκογραφια... 8) 8)

--το freeze δεν καλυπτει τις περιπτωσεις που ανεφερα...μαλλον δεν καταλαβες σωστα...

--οι πελατες μου δεν ειναι ανυποψιαστοι...ισα-ισα ειναι πολυ υποψιασμενοι...γι'αυτο και με προτιμουν :lol: :lol: :lol:

[/quote']

 

Οι σοβαροί (και όχι σοβαροφανείς) ηχολήπτες στην Ελλάδα, σου ζητούν αρχικά το projet σε omf (γι αυτό φτιάχτηκε άλλωστε, για να γεφυρώσει ασυμβατότητες μεταξύ των διαφορετικών format), αναγράφοντάς τους στον τίτλο το τέμπο για να συνεχίσουν από κει και πέρα προσθέτοντας τα νέα μέρη...μόνο σε περίπτωση που η προσπάθεια να ανοιχτεί στο daw τους αποτύχει για χ λόγους, μπαίνουν στην επίπονη και ξεπερασμένη μπακάλικη πρακτική του φέρτα ένα ένα τα "τρακάκια" και βλέπουμε πως θα ξεμπλέξουμε...(

κι εγώ το κάνω αν δεν γίνεται αλλιώς...δεν θα ξεκινήσω όμως και ανάποδα πλέον...)

Τώρα αν στο τέλος του project κάποιος θυμηθεί ότι ξέχασε το τάδε μέρος και ανακάλυψε τότε ότι δεν μπορεί να το ολοκληρώσει στο studio που χρυσοπλήρωσε, ε τότε ας πάρει παραγωγό που δεν θα του φέρνει μόνο καφέ όπως συνήθως συμβαίνει...α ρε Allan εδώ έπρεπε να σε είχα...

Οργάνωση ???πλάνο παραγωγής??? έλα ρε...τι είναι αυτούνο???

Τώρα αν θες να συζητήσουμε για την ποιότητα του ήχου στην πλειονότητα

των παραγωγών της "σοβαρής ελληνικής δισκογραφίας" που υπερασπίζεσαι,

τι να σου πω...

(κι εγώ έχω συμετείχα με δεκάδες μέτριες παραγωγές -δεν βγάζω την ουρά μου- στην κατάντια της, με την διαφορά ότι δεν την υπερασπίζομαι, το δηλώνω σε όσους επέλεξαν να με πληρώσουν για κάτι τέτοιο, δεν τις υπέγραψα και δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι τόκανα για τα φράγκα...Το κάνω όμως συνειδητά κι οι πελάτες ενημερώνονται κι αν δεν τους νοιάζει δε μου πέφτει και λόγος, όχι ότι με δικαιώνει αυτό αλλά τες πα...τον βιασμό του ονείρου σου χαλάρωσε και απόλαυσέ τον μέχρι να σου δοθεί η ευκαιρία να ανταποδώσεις..)

 

 

--σιγουρα δεν ειμαι εγω αυτος που μπερδεψε τον chaostar....(για σκεψου ωριμα μηπως ησουν εσυ αυτος..??)...ισα-ισα απο οτι ειδες βοηθηθηκε με αυτα που του ειπα και οχι με αυτα που προτεινες εσυ...και αυτο μαλλον σε πειραξε πολυ απο οτι φαινεται..

 

Εμένα παιδί μου να πειράξει??? για ποιον λόγο??? εγώ θα κάνω την αγγαρεία??? έχω ξαναπεί έχω αλλάξει 3 για να καταλήξω στο sonar και νάσαι σίγουρος αν ξεπεραστεί (και το μάθω βέβαια γι αυτό και ρωτάω ) σε ευκολία και πληρότητα ειδικά σε τόσο απλά πράγματα από κάποιο άλλο δεν θα διστάσω να το ξανακάνω...η πρόθεσή μου φυσικά και δεν ήταν να τον μπερδέψω' date=' αλλά σίγουρα έχει καταλάβει ότι μπλέκοντας σε ένα τεράστιο κεφάλαιο καθημερινά διογκώμενο σε γνώση όπως η μουσική τεχνολογία, κάτι τέτοιο είναι αναπόφευκτο και είναι προετοιμασμένος (ελπίζω)... άλλωστε μπήκε και στον κόπο να ανοίξει το manual o τεμπέλης :) ...μακάρι να βγούν γρήγορα τα chip μνήμης για τον ανθρώπινο εγκέφαλο ώστε να λυθεί το πρόβλημα με μια απλή εμφύτευση μεταφοράς γνώσης...είμαι ο πρώτος που θα το δοκιμάσω...

 

--να θες να μεταφερεις ενα project σε καποιο studio για μιξη-extra ηχογραφησεις και καποια απο τα vst's (ισως μονο τα σπανια που εχεις χρησιμοποιησει..) δεν τα εχει το studio και θες να τα εχεις ως audio files...

 

-- να το κανεις για καθαρα ενορχηστρωτικους λογους η για λογους μιξης(απειρες περιπτωσεις...)::π.χ. να θες να επαναλαβεις συγκεκριμενα σημεια του τραγουδιου συνεχομενα,να θες να δημιουργησεις καποια εφφε,να θες να κανεις σε ολη την μιξη καποιο crossfade,να θες να βαλεις καποιο φιλτρο π.χ σε ολη(η σε μερικη) την μιξη,να θες να κανεις morphing κ.α...

 

--και για πολλλους αλλους λογους αρκει να εχει φαντασια κανεις..!!

:wink: :wink: :wink:

 

καλο ειναι λοιπον εκτος των θεωρητικων συζητησεων και των αμπελοφιλοσοφιων που κατα καιρους υπαρχουν εδω μεσα να αρχισουμε να δουλευουμε και καπως πιο σοβαρα και δημιουργικα με ολα αυτα τα απιστευτα πραγματικα προγραμματα που διαθετουμε...

 

Το πρώτο τόπαμε, πάμε στ'άλλα...

 

α και επ' ευκαιρία' date=' για πες μου φίλε μου musictech (χωρίς σκωπτική διάθεση απλά πληροφοριακά), κάποιους λόγους που χρειάζεται κάποιος να κάνει export ένα audio track για να το ξαναεισάγει στο ίδιο project, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον...[/quote']

 

 

Ένααααααααααααααααα trackkkkkkkkkkkkkkk και όχι mix wave....το διάβασε και η θεία μου στον Βόλο.. :)

 

 

"να θες να επαναλαβεις συγκεκριμενα σημεια του τραγουδιου συνεχομενα"

 

Ολόκληρου? αν ναι θα πρέπει να έχεις ήδη το pre master wave (κι ένας τρόπος είναι όντως με export αλλά δεν ήταν το θέμα μας)...αν μιλάμε για ένα ή ομάδα tracks ισχύει ότι είπα περί freeze (τουλάχιστον στο sonar αλλά ας μας πει και κάποιος άλλος για το sx, εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες μια και αυτό τo εισήγαγε αρκετό καιρό πριν απ ότι ξέρω...sorry music που δεν σε εμπιστευομαι...δεν φταίω...)

 

"να θες να δημιουργησεις καποια εφφε"

 

ίδια απάντηση...

 

"να θες να κανεις σε ολη την μιξη καποιο crossfade"

 

Το κάνεις στο mastering audio edit πρόγραμμα που χρησιμοποιείς...αν θες για κάποιο λόγο να επιστρέψεις στο daw σου ισχύουν τα παραπάνω...

 

"να θες να βαλεις καποιο φιλτρο π.χ σε ολη(η σε μερικη) την μιξη"

 

βάζεις το φίλτρο στο master ή group track ή τι έκπληξη... η παραπάνω απάντηση σε καλύπτει?

 

"..."

 

άρχισα να βαριέμαι...

 

Αποστάγματα αυτής της φαντασίας ο καημένος περίμενα να διαβάσω και χωρίς ειρωνεία (το δήλωσα κι αυτό), ζήτησα...

Παντογνώστης δεν δήλωσα κι ούτε θάθελα να είμαι γιατί θα μετάνοιωνα που δεν τα τίναξα...Τι νόημα θάχε μια ζωή χωρίς δίψα για γνώση και ανθρώπου αλήθεια...

(πάρε και μια αμπελοφιλοσοφία ακόμα για να χεις να λες...)

 

 

θα ηθελα πολυ να καταλαβεις αυτα που σου γραφω και να μην το τραβηξεις παλι πολυ το θεμα...δεν μπαινω εδω μεσα για να κοκκορομαχω... :lol: :lol: :lol:

 

Τα κοκόρια τα προτιμώ κρασάτα και η υγεία μου δεν μου επιτρέπει ακόμα το αλκοόλ...οπότε άστο...γράψε κάτι ακόμα για να έχεις την τελευταία λέξη και πάμε παρακάτω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

quote]

 

npap...

απλα φαινεται ηθελες και εσυ να πεις κατι..ετσι για να δωσεις μια ανασα και κουραγιο στον εαυτο σου με τα τοσα υπαρξιακα προβληματα' date='προβληματα αναγνωρισης και προβληματα επιθετικοτητας που δειχνεις να διαθετεις...

 

--[/quote']

 

 

Φιλε μου....σε πληροφορω ...οτι το χοντραινεις στεγνα και σαν πιο παλιος απο σενα εδω μεσα...σε διαβεβαιω οτι ο φιλτατος npap μονο οτι γραφεις παραπανω δεν ειναι...ας εκανες τον κοπο να διαβασεις αλλα τοσα χρησιμα και σημαντικα κατ εμε ποστ του και μετα.....

Ε...αι και βασανισου...τωρα...!!!!!Εισαι και καλλιθεωτης..κριμα...

 

ΥΓ.Για μενα πες οτι θες.....μου αρεσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωρέ Chaos, αν διαβάσεις το τελευταίο μου post θα καταλάβεις γιατί συνεχίστηκε τουλάχιστον από την δική μου πλευρά...αλλιώς να αρχίσω να χαίρομαι γιατί έμαθα επιτέλους να γράφω... κινέζικα :)

 

Φίλτατε συναγωνιστή και παρεξηγημένε λάτρη του ωραίου antuan...μη με υπερασπίζεσαι...θα νομίζει ο musictech ότι

αμοίβεσαι από μένα στέλνοντάς σου κάθε μήνα το penthouse... :lol:

κι άντε να καταλάβει ότι εμείς το χρησιμοποιούμε για "εικαστική" ενημέρωση κι όχι όπως αυτός αναγάγοντάς το σε "βίβλο του αυνάν" κάνοντάς νυχθημερόν σπονδές σε ότι αυτή πρεσβέυει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου